Zwrot rzeczy zamówionych online

Każdy z nas lubi robić zakupy przez internet. To znacznie ułatwia życie. Wchodzisz na stronę sklepu online, filtrujesz ubrania według rozmiaru, koloru i długości, w rezultacie wybierasz to, co cię interesuje, płacisz online i czekasz, aż kurier przywiezie ci przesyłkę. W domu na spokojnie mierzysz ubrania i decydujesz się, co zostawiasz, a co oddajesz. Zwrot rzeczy zamówionych online gwarantuje nam polskie prawo. Możemy go dokonać w ciągu 14 dni od otrzymania zamówienia. O czym należy pamiętać?

Nie wszystkie zwroty są darmowe

Musisz mieć tego świadomość. Czasem, owszem, niektóre sklepy online reklamują się, że u nich zwrócisz rzeczy za darmo. Przyślą do ciebie kuriera i odbiorą produkty, po czym zwrócą ci pieniądze na konto, ale sklepy nie mają obowiązku zapewniać darmowego zwrotu. Czasem zdarza się, że za zwrot trzeba zapłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, w zależności od gabarytów.

Zwrot w sklepie stacjonarnym

Niektóre sklepy odzieżowe oferują darmowy zwrot w sklepie stacjonarnym. Wówczas zawozisz formularz zwrotu oraz daną rzecz spakowaną w woreczek. Pani skanuje kod z zamówienia, wprowadza dane do systemu i po kilku dniach zwracają ci pieniądze na konto. Jednak nie wszystkie sieciówki mają zwrot w sklepie stacjonarnym.

Na pieniądze możesz trochę poczekać

Z reguły na zwrot pieniędzy czeka się do 14 dni, czasem jednak niektóre sklepy wydłużają sobie ten czas do 21, a nawet 30. Zawczasu sprawdź, jak to jest ze zwrotem pieniędzy w danym sklepie online. Poczytaj też opinie innych użytkowników na forach zewnętrznych, gdzie firma nie może ingerować w publikowane treści komentarzy.

Nie zgadzaj się na kartę podarunkową

Jeśli płaciłaś za zamówienie przelewem bankowym, to w ten sam sposób masz otrzymać zwrot. Nie zgadzaj się na karty podarunkowe, prawo bowiem jasno mówi, że zwrot otrzymujesz w takiej samej formie, w jakiej uiściłaś płatność. W przypadku zakupów online działa prawo dla zakupów na odległość, które jasno mówi, że masz prawo do zwrotu i to nie jest żadna łaska sklepu, abyś musiała się godzić na kartę podarunkową, którą musisz wykorzystać w danym sklepie.

Problemy ze zwrotem bielizny

Bielizny, jeśli ta znosi znamiona mierzenia, nie można zwrócić, ponieważ jest to niehigieniczne. Dlatego uważnie rób zakupy, jeśli chodzi o tę kategorię garderoby.