żegnamy Wojciecha Młynarskiego

Niedawno publikowaliśmy recenzję nowej książki z niezwykłymi tekstami wybitnego polskiego twórcy, jakim był Wojciech Młynarski. Dziś żegnamy Wojciecha Młynarskiego i sięgamy pamięcią do jego twórczości, która na zawsze pozostanie w historii polskiej piosenki i naszych sercach.

Jeszcze w zielone gramy

Polska piosenka ma wielu wybitnych twórców, ale kilku z nich to prawdziwi mistrzowie, twórcy przebojów, do których bawią się całe pokolenia, utworów wzruszających i niezwykle ważnych dla nas Polaków. Do tego zaszczytnego grona bez wątpienia możemy zaliczyć Wojciecha Młynarskiego. Podobnie jak Jonasz Kofta czy Agnieszka Osiecka, autor napisał wiele znanych tekstów piosenek, które wygrywały liczne festiwale. Wojciech Młynarski w swoim życiu otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Związany był szczególnie z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Był laureatem Grand Prix 45. KFPP oraz Diamentowego Mikrofonu tej samej edycji. Teksty jego autorstwa były wielokrotnie nagradzane, a w opolskiej alei gwiazd znajdziemy gwiazdę tego artysty. Jego twórczość wciąż żyje w historii polskiej piosenki. Takie tytuły jak „Róbmy swoje”, Och życie, kocham Cię nad życie” czy „Jeszcze w zielone gramy” to teksty Młynarskiego, znane i śpiewane od lat. Wciąż tak prawdziwe i aktualne. Wojciech Młynarski bez wątpienia był ponadczasowym twórcą. Uznawano go za artystę nowej formy artystycznej.

Od oddechu do oddechu

Takiej twórczości nie da się podrobić. Dziś na próżno szukać nam twórców, którzy są w stanie tworzyć tak ponadczasowe teksty. Wydawnictwo Prószyński i Sk-a, ww styczniu 2017 wydało książkę pt.”Od oddechu do oddechu”, która jest zbiorem najpiękniejszych wierszy i tekstów piosenek Wojciecha Młynarskiego. To wspaniały hołd w stronę twórczości artysty, który pokazuje, jak wiele wybitnych tekstów miał na swoim koncie.

Śmierć wielkiego twórcy

Wojciech Młynarski zmarł w wieku 74 lat. Do jego śmierci doszło 15 marca, z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Artysta od wielu lat chorował na serce. W grudniu przeszedł udar, a jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. Wiadomość o śmierci tego twórcy zasmuciła nie tylko najbliższą rodzinę, ale także wiele osób, którym bliskie są jego dzieła. Młynarski dołączył do grona wybitnych artystów, takich jak Agnieszka Osiecka, Juliusz Loranc, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora czy Jerzy Wasowski. Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Młynarskiego odbędą się 24 marca w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. W dniach 22-23 marca, w Ratuszu na placu Bankowym w Warszawie zostanie wystawiona księga kondolencyjna. Wojciech Młynarski był ojcem dwóch znanych prezenterek telewizyjnych – Agaty i Pauliny oraz syna Jana, który jest muzykiem.

od oddechu do oddechu Wojciech MłynarskiOstatnie lata były dość drastyczne dla świata muzyki. Pożegnaliśmy wielu wielkich twórców. Niektórzy z nich odeszli z tego świata zdecydowanie za wcześnie. Wśród nas nie ma już takich artystów jak George Michael, Dawid Bowie czy Prince, którzy zmarli w ubiegłym roku. Pozostaje z nami jednak ich muzyka, która będzie rozbrzmiewać w naszych sercach, będąc tym samym najlepszym wyrazem pamięci i szacunku.

Katarzyna Antos