Mroźna i śnieżna zima ma w sobie wiele uroku. Cenią ją zarówno narciarze, jak i dzieci, które chętnie wybierają się na sanki. Warto jednak pamiętać, że ten czas jest wyjątkowo niekorzystny dla naszej cery. Na działanie ujemnych temperatur i przenikliwego wiatru szczególnie narażona jest skóra twarzy. Jej naczynia krwionośne i mięśnie kurczą się, a naskórek szybciej traci wilgoć. Odczuwamy wtedy nieprzyjemne pieczenie. Widoczne jest także zaczerwienienie skóry na nosie i policzkach. Mimo niekorzystnej aury nie warto rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji cery. Jak zabezpieczyć twarz przed mrozem?
Przemarznięta skóra może stać się szorstka i przesuszona. Jest narażona nie tylko na mróz, ale i gwałtowne zmiany temperatury, gdy wchodzimy do ogrzanych pomieszczeń. Zima nie sprzyja więc naszej urodzie. O tej porze roku szczególnie musimy dbać o właściwą o pielęgnację cery. Dla jej zdrowia kluczowy jest wybór odpowiednich kosmetyków, które nie podrażnią skóry, ale będą ją chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jak mróz wpływa na skórę?
Dla zimy charakterystyczne są ujemne temperatury oraz silny, przenikliwy wiatr. Takie warunki bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry. Na ich działanie w szczególności narażona jest twarz, która pozostaje odsłonięta nawet w największe mrozy. Jej naskórek szybko traci wilgoć, przez co cera staje się przesuszona, wrażliwa i szorstka. Może się łuszczyć, szczypać lub piec. Na zimnie wolniej pracują także gruczoły łojowe. W efekcie ochronny lipidowy płaszcz skóry staje się cieńszy i przestaje być barierą dla szkodliwych czynników środowiskowych. Mróz sprawia również, że pękają drobne naczynia krwionośne. Zimowa aura jest więc wyjątkowo niesprzyjająca dla naszego zdrowia i urody. Szczególnie narażona jest cera wrażliwa oraz sucha. Na domiar złego nasz organizm musi znosić gwałtowne zmiany temperatury, gdy wchodzimy do ogrzanych budynków. W ich wyniku skóra jest gorzej ukrwiona, a jej komórki nie są dostatecznie dotlenione. Oznacza to, że musimy chronić ją zarówno przed zimnem, jak i przegrzaniem. Jak właściwie pielęgnować cerę?
Ochrona skóry w zimowe dni
Zimą w szczególności musimy zwrócić uwagę na właściwy ubiór. Odzież powinna być lekka i nieprzepuszczająca wiatru. Musi być również luźna oraz odprowadzająca wilgoć na zewnątrz. Ciasne, ciężkie ubrania sprzyjają wychłodzeniu organizmu, co może poskutkować nie tylko pogorszeniem stanu skóry, ale i przeziębieniem. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy. Czapka okala twarz i chroni włosy przed ujemnymi temperaturami, a także zapobiega nadmiernej utracie ciepła. Odpowiednio dobrana zimowa odzież nie pozwoli nam przemarznąć, jednak na działanie mrozu nadal narażona jest skóra twarzy. Pamiętajmy, by przed wyjściem na zewnątrz zdjąć biżuterię oraz zmienić metalowe oprawki okularów na plastikowe. Przed samym spacerem nie bierzmy kąpieli – wilgotna skóra jest o wiele bardziej podatna na wychłodzenie. W mroźne zimowe dni najistotniejsza jest odpowiednia pielęgnacja cery. Właściwie dobrane kosmetyki zapewnią jej oczyszczenie, ochronę i elastyczność.
Właściwa pielęgnacja skóry na zimę
Przemarznięta skóra twarzy staje się napięta i przesuszona. Nierzadko dokucza nam wtedy pieczenie i swędzenie. Objawy te nasilają się, gdy do pielęgnacji zastosujemy tradycyjne mydło czy żel do ciała. Aby zapobiec przykrym dolegliwościom, cerę należy oczyszczać delikatnymi preparatami przeznaczonymi do suchej, wrażliwej i podrażnionej skóry. W tej roli sprawdzi się emulsja micelarna do mycia twarzy Anida Medi Soft. Po jej zastosowaniu skórę musimy dokładnie osuszyć ręcznikiem. Nie trzyjmy jej jednak zbyt mocno, aby nie naruszyć lipidowej warstwy ochronnej naskórka. Twarzy nie myjemy także bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz – odczekajmy co najmniej 20 minut. Konieczne jest również zastosowanie odpowiedniego ochronnego kremu. Jaki kosmetyk wybrać?
Jak zabezpieczyć twarz przed mrozem?
Odpowiednio dobrany krem stanowi najlepszą barierę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Ujemne temperatury wymagają bardzo dokładnego rozprowadzania na twarzy stosunkowo tłustego specyfiku, który utworzy warstwę ochronną na skórze. Co ważne, kosmetyk na zimę powinien zawierać także filtr UV. Odbijające się od śniegu słońce może podrażnić skórę, a po dłuższym czasie powodować jej przyspieszone starzenie się. Szczególnie musimy uważać, gdy wybieramy się w wysokie góry, gdzie ilość promieniowania działającego na naszą skórę rośnie. Wszystkie te warunki spełnia Anida krem ochronno-pielęgnacyjny. Specyfik ten nie zawiera alergenów, dlatego nadaje się dla osób o delikatnej i wrażliwej cerze. Dodatkowo jest bogaty w cenne dla skóry składniki: natłuszczającą oliwę z oliwek, odżywczą witaminę E i nawilżający olej ze słodkich migdałów. Podrażnienia i zaczerwienienia łagodzą obecne w nim pantenol oraz aloes. Ochronne i regenerujące właściwości kremu zapewnia dodatkowo masło shea. Krem ochronno-pielęgnacyjny Anida został przebadany dermatologicznie. Dzięki niemu zimowa aura nie będzie stanowić przeszkody dla aktywnego trybu życia oraz nie zaszkodzi naszemu zdrowiu ani urodzie.
Więcej informacji nt. kosmetyków firmy Scan-Anida znajdziesz na stronie internetowej oraz na fanpage‘u.
Tekst sponsorowany