Psychologia

Wpływ relacji z ojcem na relację romantyczną

Wpływ relacji z ojcem na relację romantyczną

Niedawno obchodziliśmy Dzień Ojca, jednak nie każdy z nas ma dobre relacje z tym rodzicem. Niestety, w Polsce wiele osób wychowywało się bez taty, bo ten założył nową rodzinę, nieustannie pracował lub był duchem nieobecny w domu. Jaki jest wpływ relacji z ojcem na relację romantyczną?

Jaki ojciec, taki syn

Dla mężczyzny ojciec jest wzorcem zachowań. Panowie na ogół są tacy jak ich tata. To z niego biorą przykład i uczą się, co to znaczy być prawdziwym facetem. Jeśli ojciec stanowi dobry wzorzec, to sami wyrastają na wspaniałych mężczyzn, którzy nadają się do związku. Gorzej, gdy jest postawa pozostawia sporo do życzenia. Np. tato pije, źle traktuje matkę, odnosi się do niej w sposób pozbawiony szacunku, zdradza ją i lekceważy. Wówczas jego syn może także wpaść w szpony nałogu, przedmiotowo traktować kobiety i je zdradzać.

Powielanie błędów ojca

Gdy ojciec jest nieobecny w życiu syna, to także może wywierać na nie wpływ. On może brać z niego przykład, słuchając opowieści swojej matki i dalszych krewnych. Może posiadać też własne wyobrażenia zrodzone bazie zdjęć czy filmów sprzed lat. Może też uważać, że faceci nie są stworzeni do stałych związków, skoro ojciec opuścił jego i matkę. W swoim dorosłym życiu może unikać zaangażowania, bać się miłości i mieć ogromne trudności z wyrażaniem uczuć.

Ojciec jest dla córki wzorcem mężczyzny

Z kolei kobieta upodobania się zachowaniem do swojej matki. Ale to ojciec stanowi dla niej wzór męskości. Aby sobie to uświadomić, warto spisać na kartkach jego zalety, wady oraz to, czego od niego nie otrzymałyśmy. Jeśli ojciec był pracowity, zaradny, naprawiał w domu różne rzeczy i stawiał na niezależność córki, ona będzie potrafiła dogadać się tylko z pracowitą złotą rączką, która jej nie ogranicza w żaden sposób. Jeśli mężczyzna nie będzie umiał naprawić cieknącego kranu, nie będzie szanował swojej pracy lub będzie ją zanadto kontrolował, taka relacja nie przetrwa próby czasu. Ona szuka w mężczyźnie cech, które u swojego ojca postrzega jako pozytywne.

Unikanie mężczyzn posiadających wady ojca

Cechy negatywne ojca to te, które irytują nas w innych facetach. Jeśli np. facet jest krytyczny wobec swojej partnerki, a ojciec też taki był, to ona może wybuchnąć nawet wówczas, gdy uwaga zostanie poświęcona niewłaściwemu doborowi koloru sukienki.  Gdy ojciec pił, to wypicie nawet jednego piwa może stać się zarzewiem wielkiej awantury.  Wady ojca to cechy, które gdy nawet w minimalnym stopniu ujawnią się u naszego partnera, to będą nas do niego mocno zniechęcały.

Nierealistyczne oczekiwania wobec partnera

Czego nie dał ci twój ojciec? Może rzadko cię przytulał? Jeśli tak, to od swojego partnera oczekujesz przede wszystkim czułości. Gdy jej nie otrzymujesz, potrafisz wszcząć karczemną awanturę. Nie czujesz się szczęśliwa, masz wrażenie, że partner w ogóle cię nie kocha. Przy jego ocenia zupełnie nie zwracasz uwagi na to, że zazwyczaj cię przytula, tym razem niósł zakupy, więc mógł nie mieć jak tego zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *