Psychologia

Własne zasoby, z których często nie zdajemy sobie sprawy

Własne zasoby

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

My, kobiety, nie jesteśmy wychowywane na pewne siebie i swojego sprawstwa. W rezultacie, nawet jeśli posiadamy liczne talenty, często czujemy się niepewnie. To z kolei nierzadko potęguje lęki związane z życiem codziennym. Przedstawiamy własne zasoby, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Spis treści:

  1. Kobieta sama sobie nie poradzi w życiu – nie daj sobie tego wmówić!
  2. Kobieca intuicja i wysoka inteligencja
  3. Rachunki, rozliczenia i kwestie formalne leżą w zasięgu naszych możliwości
  4. Własne zasoby, z których nie zdajemy sobie sprawy. Umiejętność proszenia o pomoc
  5. Zarobki kobiet i niezależność finansowa
  6. Empatia ułatwia tworzenie zdrowych relacji międzyludzkich

Kobieta sama sobie nie poradzi w życiu – nie daj sobie tego wmówić!

Przeciętna kobieta jest zazwyczaj słabsza fizycznie od przeciętnego mężczyzny. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych sferach życia w czymkolwiek im ustępujemy. Dziewczynki często wychowuje się w przeświadczeniu, że same nie poradzą sobie w życiu. Odbiera się im poczucie sprawczości, które w życiu okazuje się niezwykle przydatne.  W rezultacie jako dorosłe kobiety często poszukują partnera. Samotność je przeraża i to nie dlatego, że czują bardzo silną potrzebę założenia rodziny. Po prostu zakorzeniono w nich przekonanie, że same nie poradzą sobie w życiu. W rzeczywistości wiele z nas nie potrzebuje silnego ramienia, aby się na nim oprzeć.

Kobieca intuicja i wysoka inteligencja

Własne zasoby, z których często nie zdajemy sobie sprawy, często stanowią prawdziwy skarb, dzięki któremu poradzimy sobie w każdej sytuacji. Posiadamy bowiem ogromną inteligencję i świetnie rozwiniętą intuicję. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i w swoje przeczucia. My, kobiety, potrafimy wyczuć, kiedy coś jest nie tak i należy podjąć określone działania. Często bowiem odnosimy wrażenie, że choć sytuacja niby została wyjaśniona, to coś nam nie gra. To coś nie daje nam spokoju. W takim przypadku warto dać wiarę intuicji. Ta może nas zaprowadzić ku właściwemu rozwiązaniu. Intuicja nie jest żadną siłą magiczną. Nasz mózg po prostu funkcjonuje na dwóch poziomach – świadomym i nieświadomym. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, to tutaj analizujemy jakąś sprawę, proces zachodzi stosunkowo wolno. Gdy mózg działa na nieświadomych obrotach, bardzo szybko skanuje przeszłe doświadczenia i doszukuje się między nimi podobieństw do aktualnej sytuacji. To właśnie z tego powodu często nam coś nie pasuje. Może to być lekceważący ton głosu osoby, która obiecuje wyjaśnić daną sprawę. Nasza intuicja wie, że ktoś, kto tak się wypowiada, raczej nic nie załatwi.

Rachunki, rozliczenia i kwestie formalne leżą w zasięgu naszych możliwości

My, kobiety, wcale nie jesteśmy gorsze z przedmiotów ścisłych niż mężczyźni. Nie pozwólmy sobie wmówić, że rachunki, przeliczenie zużycia prądu czy odczytanie stanu licznika to coś, co nas przerasta intelektualnie. Doskonale radzimy sobie w takich sytuacjach, ponieważ jesteśmy bardziej drobiazgowe. Poza tym nie mamy problemu, by poprosić kogoś o wyjaśnienie, sprawdzić coś w internecie etc. Musimy również pamiętać, że choć nie potrafimy naprawić samochodu, laptopa etc., to dysponujemy elementarną wiedzą z zakresu fizyki. Dzięki niej wiemy, w jakich jednostkach wyraża się poszczególne wartości fizyczne. Ciepło jest wyrażane w dżulach, ponieważ też stanowi formę energii.  W codziennym życiu, gdy nie zajmujemy się stricte fizyką, takie informacje nam całkowicie wystarczą.

Własne zasoby, z których nie zdajemy sobie sprawy. Umiejętność proszenia o pomoc

Własne zasoby, z których często nie zdajemy sobie sprawy, obejmują też umiejętność proszenia o pomoc. My, kobiety, nie wstydzimy się swojej niewiedzy, a taką postawę wykazują właśnie osoby inteligentne. Dziś czegoś nie wiemy, za chwilę zapytamy kogoś, kto się na tym zna. On nam to przystępnie wyjaśni, my to zapamiętamy i w przyszłości sobie poradzimy z podobnymi sprawami. W ten sposób rozwiniemy w sobie nowe umiejętności.

Zarobki kobiet i niezależność finansowa

Zapewne nie raz słyszałaś, że kobieta we współczesnym świecie sama sobie nie poradzi. Nie zarobi na siebie etc. W rezultacie wiele pań tkwi w związkach bez przyszłości, które je unieszczęśliwiają. Wmówiono im bowiem, że zły partner i tak jest super, bo dzięki niemu kobieta może przetrwać. Tymczasem masz talent, masz ambicję, z pewnością sama na siebie zarobisz. Nie musisz znosić niczyich pretensji i humorów, godzić się na przemoc psychiczną czy fizyczną. Na szczęście kobiety coraz lepiej zarabiają.

Empatia ułatwia tworzenie zdrowych relacji międzyludzkich

Własne zasoby, z których często nie zdajemy sobie sprawy to również wiedza psychologiczna. Ta dziedzina nauki nas fascynuje. Ona pokazuje mechanizmy, które kierują naszym zachowaniem i postawą innych osób. Potrafimy wyczuć, gdy ktoś wysuwa przeciwko nam niesłuszne oskarżenia i odpowiednio na nie zareagować. Posiadamy również świetnie rozwiniętą emaptię. Potrafimy zrozumieć drugiego człowieka i odpowiednio się wobec niego zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *