wampir emocjonalny
Barna Bartis z Unsplash

Wampir emocjonalny to osoba, która odbiera nam dobrą energię i sprawia, że po wspólnym spotkaniu czujemy się gorzej niż przed nim. Ktoś taki może nas dołować, rysować przed nami czarne scenariusze. Tacy ludzie nie życzą dobrze innym. Wampir emocjonalny natomiast często pozwala sobie na złośliwości, które nas ranią i sprawiają nam przykrość. Co warto o nim wiedzieć?

Spis treści:

  1. Czerpanie energii życiowej
  2. Kim jest wampir emocjonalny?
  3. Poczucie zmarnowanego czasu
  4. Brak symetrii w relacji
  5. Dlaczego warto ograniczyć kontakty z wampirem emocjonalnym?
  6. Wampir antyspołeczny, narcystyczny itp. – różne odcienie wampiryzmu

Czerpanie energii życiowej

Każdy z nas potrzebuje czasem naładować swoje wewnętrzne akumulatory. Każdy jednak podchodzi inaczej do tej czynności. Wiele zależy od osobowości i tego, czy wykształciliśmy zdrowe odruchy. Ekstrawertyk czerpie energię z kontaktu z innymi ludźmi. Ci stanowią dla niego źródło inspiracji i wsparcia. Już samo powierzenie im swoich trosk pomaga ekstrawertykowi w odzyskaniu wewnętrznej równowagi. Introwertyk lubi czasem przebywać w samotności, zajmując się swoim życiem wewnętrznym i przemyśleniami. Osoby o tym typie osobowości łatwo ulegają przebodźcowaniu w kontaktach z innymi oraz przebywając w hałaśliwych miejscach. Po każdym takim zdarzeniu muszą odpocząć. Natomiast wampir emocjonalny wysysa energię z innych. Gdy pogorszy samopoczucie swoim znajomym, sam zaczyna czuć się lepiej.

Kim jest wampir emocjonalny?

Wampir emocjonalny to każdy człowiek, z którym kontakty odbierają ci energię i pozytywne nastawienie. To może być złośliwa koleżanka, której nie podoba się to, iż odnosisz sukcesy zawodowe. Bagatelizuje je lub roztacza przed tobą czarne scenariusze. W rezultacie po powrocie do domu czujesz się gorzej. Wampir emocjonalny może też wtłaczać cię w poczucie winy. Np. lubi on podkreślać, że tak dobrze ci się powodzi, a inni mają dzieci i zarabiają dużo mniej.

Poczucie zmarnowanego czasu

Kontakty z wampirem emocjonalnym sprawiają, że odnosimy wrażenie, iż właśnie zmarnowaliśmy czas. Wspólne spotkania zdecydowanie nas nie podbudowują i nie niosą ze sobą nic korzystnego. Np. koleżanka umawia się z nami po to, aby wcisnąć nam swoje dziecko do opieki, a samej rozmawiać z innymi przez telefon lub grać na smartfonie. Po powrocie ze spotkania z nią czujesz pustkę i doskwiera ci zmęczenie psychiczne.

Brak symetrii w relacji

Po czym jeszcze można rozpoznać wampira emocjonalnego? Niewątpliwie relacja z nim nie należy do symetrycznych. Prawdziwa przyjaźń polega na wymianie. Obie strony coś od siebie dają i coś otrzymują. Wampir emocjonalny chce tylko czerpać, nie oferując ze swojej strony nic poza kąśliwymi uwagami i brakiem życzliwości.

Dlaczego warto ograniczyć kontakty z wampirem emocjonalnym?

Jak żyć z wampirem emocjonalnym? Okazuje się, że jest to praktycznie niemożliwe. Kontakt z taką toksyczną osobą najlepiej zerwać bez zbędnych wyjaśnień. Pozwala to pozbyć się złych emocji i zachowywać pokłady sił witalnych, które podczas spotkań z takimi ludźmi często ulegają wyczerpaniu. Nie zawsze jednak możemy całkowicie zerwać kontakt z wampirem emocjonalnym. Jeśli ten przychodzi do nas do firmy jako klient, musimy sprzedać mu towar lub zrealizować usługę. Nie powinniśmy jednak za bardzo wsłuchiwać się w rzeczy, które chce nam przekazać, a które nie mają związku z naszą pracą.

Wampir antyspołeczny, narcystyczny itp. – różne odcienie wampiryzmu

Wampir emocjonalny niejedno ma imię. Wyróżniamy tutaj różne podtypy, które warto pokrótce omówić, aby wiedzieć, jak reagować. Wampir antyspołeczny łamie prawo, może przekraczać dopuszczalną prędkość, handlować narkotykami, prowadzić podwójną księgowość. Kontakt z kimś takim naraża nas na bezpośrednie niebezpieczeństwo, dlatego takich ludzi należy wystrzegać się jak ognia. Wampir aktor odgrywa niezłe przedstawienie. To mistrz dramatyzmu i okazywania emocji w przerysowany sposób.  Jednego dnia rzuci ci się na szyi przy poznaniu i będzie deklarował pomoc, drugiego nie rozpozna cię na ulicy. Wampir narcystyczny lubi karmić swoje ego, przedstawiając siebie i swoje dokonania w jak najlepszym świetle. Uwielbia rywalizację, a jednocześnie kiepsko znosi porażki. Jeśli to ty uzyskasz awans w pracy, on może się mścić. Wampir obsesyjno-kompulsywny to paranoik, w każdej sytuacji, nawet najbardziej zwyczajnej widzi drugie dno. Np. oferujesz mu pomoc, a on już zaczyna cię podejrzewać o to, że chcesz coś dla siebie ugrać. Od kogoś takiego należy trzymać się z daleka i nie wchodzić z nim w dyskusje, bo te i tak przegrasz, nawet jeśli dysponujesz merytorycznymi argumentami.