Artykuły Moda

Vintage shop – dlaczego zakupy w nim są droższe?

vintage shop

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Ostatnio zapanowała moda na ubrania z drugiej ręki. Te możemy nabyć w internecie, second handach oraz w vintage shopach. Poszczególne miejsca różnią się ceną. Najtaniej używane ubrania kupimy w lumpeksach. Natomiast vintage shop może pochwalić się nieco droższą ofertą. Z czego wynikają te różnice?

Spis treści:

  1. Ubrania z drugiej ręki – dlaczego różnią się cenią?
  2. Vintage shop to ekskluzywny butik z używaną odzieżą
  3. Vintage shopy starannie selekcjonują używane ubrania
  4. Ubrania wysokiej jakości
  5. Vintage shop weryfikuje oryginalność ubrań od projektantów
  6. Naprawione i pachnące ubrania z drugiej ręki

Ubrania z drugiej ręki – dlaczego różnią się cenią?

Mogłoby się wydawać, że ubrania z drugiej ręki powinny być wyceniane w podobny sposób. Tymczasem tak nie jest. Inaczej zapłacimy za towar w second handzie, gdzie odzież wycenia się lub sprzedaje na wagę. Lumpeksy oferują szerokie spektrum ubrań – pochodzące z sieciówek, szafy babci oraz stworzone przez największych projektantów. Vintage shop to miejsce o nieco zawężonym wyborze. Tutaj na próżno szukać odzieży z sieciówek. Nie znajdziemy też ubrań sprzed kilku lat, lecz takie, które liczą co najmniej 20 lat i mniej niż 100.

Vintage shop to ekskluzywny butik z używaną odzieżą

Vintage shop bardziej przypomina ekskluzywny butik aniżeli second hand. Jego twórcy dbają o atmosferę i estetykę miejsca, w których sprzedają swój towar. Chcą, aby przyciągało ono oko i zachęcało do odwiedzin. Niestety, aranżacja lokalu i jego wystrój generują pewne koszty. Nic dziwnego, że ubrania oferowane przez vintage shop są droższe od tych z lumpeksu. To także dobre miejsce dla osób, które pragną postawić na etyczną modę i zrównoważony rozwój, ale nie lubią robić zakupów w second handach. Wiele z nas odpycha estetyka sklepów z używaną odzieżą, które przypominają zapomniany magazyn i roztaczają charakterystyczną woń. Jeśli nie lubisz przebywać w lumpeksach ze względu na panującą w nich atmosferę, koniecznie odwiedź vintage shop.

Vintage shopy starannie selekcjonują używane ubrania

Second hand rządzi się swoimi prawami. Tutaj każdy musi wykazać się cierpliwością, inaczej nic nie upoluje. Trzeba przerzucić setki rzeczy, pogrzebać w koszu, zmierzyć się ze ściśniętymi wieszakami, by znaleźć coś wartościowego. Nie każdy odnajduje się w specyfice lumpeksów. Z pomocą przychodzi vintage shop. W nim wszystkie ubrania są starannie wyselekcjonowane, powieszone. Nie musisz przeciskać się przez stos ubrań, by znaleźć to, co cię interesuje. Vintage shop przypomina ekskluzywny butik. W nim towar jest podany praktycznie na tacy. Nic dziwnego, że za to udogodnienie musimy więcej zapłacić.

Zakupy w lumpeksie nie zawsze dochodzą do skutku. Możemy regularnie odwiedzać pobliski second hand, a i tak nie znaleźć w nim nic godnego uwagi. Niekiedy zdarza się, że odzież jest brudna, uszkodzona etc. Vintage shop stawia na staranną selekcję ubrań. Tam nie znajdziemy byle czego. Skoro ktoś poświęcił swój czas na to, aby wybrać dla klientów to, co najlepsze, to siłą rzeczy konsument będzie musiał za to więcej zapłacić.

Ubrania wysokiej jakości

Vintage shopy zazwyczaj oferują towar wysokiej jakości. Znajdziemy tutaj propozycje znanych marek i projektantów. Charakteryzują się one wysoką jakością. Tutaj poliester czy akryl znajdziemy sporadycznie. Jedwab, cupro, wełna, bawełna, wiskoza, kaszmir czy len są tu na porządku dziennym. Mało tego możemy znaleźć odzież z limitowanych kolekcji wielkich domów mody. Wszystko to kosztuje. Zakup ekskluzywnych ubrań od ich pierwotnych właściwości generuje większe koszty niż kupno tony przypadkowej odzieży.

Vintage shop weryfikuje oryginalność ubrań od projektantów

W vintage shopach bardzo rzadko możemy natknąć się na podróbki. W second handach trzeba zachować większą ostrożność. Pracownicy vintage shopów szkolą się z zakresu mody oraz jej historii, przez co są w stanie sprawdzić oryginalność ubrań, które odkupują od pierwotnych właścicieli. Dzięki temu zyskujesz gwarancję autentyczności i wysokiej jakości.

Naprawione i pachnące ubrania z drugiej ręki

Zakupy w lumpeksach czasem doprowadzają nas do szewskiej pasji. Bardzo podoba nam się jakaś sukienka, ale ma uszkodzony zamek. W vintage shopach wszystkie ubrania są naprawione i gotowe do użytku. Ich reparacja jednak kosztuje, dlatego za odzież zapłacimy nieco więcej niż w second handach. Na dodatek pracownicy vintage shopów zadają sobie więcej trudu, aby wyprać wszystkie rzeczy w pachnących proszkach i starannie je wyprasować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *