Artykuły Moda

Moda na second hand. Dlaczego warto kupować w lumpeksach?

moda na second hand

Zdjęcie autorstwa Kampus Production z Pexels

Ostatnio zapanowała moda na second hand. Coraz bardziej doceniamy używane ubrania, to poniekąd zasługa influencerów, którzy nie wstydzą się robić zakupów w lumpeksach. Na Instagramie możemy wręcz znaleźć konta poświęcone łupom z second handów. W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto kupować w lumpeksach.

Spis treści:

  1. Moda na second hand to rozwiązanie ekologiczne
  2. Dlaczego warto kupować w lumpeksach? Odzież używana jest tania
  3. Niepowtarzalne ubrania wyrażające własny styl
  4. Zalety second handów. Naturalne materiały w dobrej cenie
  5. Ubrania z second handów. Wysoka jakość
  6. Moda na lumpeksy. Trudno dostępne marki odzieżowe
  7. Polowanie na ubrania to radość
  8. Second hand uczy, że rozmiar nie ma znaczenia
  9. Używane ubrania jako źródło materiałów do własnych projektów

Moda na second hand to rozwiązanie ekologiczne

Czy wiesz, że przemysł tekstylny bardzo mocno zanieczyszcza środowisko naturalne? Produkcja odzieży wymaga użycia dużych ilości wody. W niektórych regionach świata to bardzo cenny zasób, ponieważ go brakuje. Na dodatek toksyczne chemikalia z produkcji ubrań trafiają do rzek i jezior. W krajach takich jak Chiny czy Bangladesz nikt nie zwraca uwagi na normy oraz oczyszczanie ścieków. Wszystko robi się jak najniższym nakładem finansowym, wykorzystując pracowników, w tym osoby niepełnoletnie oraz nagminnie łamiąc zasady BHP i prawo budowlane. Ponadto produkujemy bardzo dużo ubrań. 20% każdej kolekcji nie znajduje nabywców. Jakby tego było mało, choć nie używamy wszystkich rzeczy magazynowanych w swojej szafie, to wciąż dokupujemy nowe. W pewnym momencie lądują one w śmietniku. Moda na second hand to rozwiązanie ekologiczne, bo maksymalnie wykorzystujemy surowce, tworząc obieg zamknięty. Ponadto nie musimy wyrzucać ubrań, których nie nosimy, możemy je odsprzedać na jakimś serwisie aukcyjnym, dając im drugie życie. Pamiętajmy, że tekstylia latami zalegają na wysypiskach. Dotyczy to zarówno tych syntetycznych, vide poliester, akryl czy nylon, jak naturalnych, w tym jedwabiu, bawełny czy wełny. Każde włókno jest bowiem poddawane procesom chemicznym, w tym barwieniu. Spowalnia to proces jego rozkładu.

Dlaczego warto kupować w lumpeksach? Odzież używana jest tania

Lubisz wyglądać modnie, ale masz ograniczony budżet? A może całkiem nieźle zarabiasz, ale oszczędzasz na mieszkanie czy nowy samochód? Odzież używana, którą znajdziesz w second handach, jest relatywnie tania. Second handy często oferują modowe perełki za niewielkie pieniądze. Najbardziej opłaca się robić zakupy w przeddzień dostawy, bo wtedy towar jest wyprzedawany. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup odzieży na wagę. Opłaca się to zwłaszcza w przypadku letnich sukienek czy T-shirtów.

Niepowtarzalne ubrania wyrażające własny styl

Zakupy w lumpeksach mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość znalezienia rzeczy unikalnych, których nie zobaczymy na ulicach. W rezultacie możemy kupić niepowtarzalne ubrania wyrażające własny styl. Jeśli jesteś indywidualistką, lubisz wyróżniać się na tle tłumu, koniecznie odwiedź second hand. Lumpeksy stanowią także świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają ubrań niewpisujących się w aktualne trendy. Np. nie przepadasz za dzwonami, chcesz kupić rurki, ale tych nie ma w sieciówkach. W takiej sytuacji warto skoczyć do lumpeksu.  Pamiętajmy o tym, że moda jest często bardzo ograniczająca. Nagle w sklepach pojawiają się same beżowe ubrania, a my dobrze czujemy się w pastelach. Te można na szczęście znaleźć w kolekcjach z poprzednich sezonów oferowanych przez second handy.

Zalety second handów. Naturalne materiały w dobrej cenie

Sweter z kaszmiru, merynosa czy marynarka z wełny to dość drogie ubrania. Potrafią kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na dodatek nie wiemy, czy te wysokiej klasy naturalne materiały przypadną nam do gustu. Może się bowiem okazać, że wełna nas drapia, kaszmir uczula, a w merynosie się przegrzewamy. Nie każdą z nas też stać na zakup jedwabnej sukienki. W second handzie możemy ją znaleźć nawet za 5 zł. To świetna inwestycja.

Ubrania z second handów. Wysoka jakość

Bardzo często zapominamy o tym, że jeśli jakiś sweter czy płaszcz przetrwał długie lata noszenia, to charakteryzuje się wysoką jakością. Bardzo często sami nosimy go przez kolejnych parę lat. W sieciówkach na próżno szukać ubrań wysokiej jakości. Oczywiście, nie wszystkie zaczną się pruć po pierwszym praniu, ale wiele z nich przetrwa jeden sezon, góra dwa. Ubrania z second handów często są długowieczne.

Moda na lumpeksy. Trudno dostępne marki odzieżowe

Czy wiesz, że lumpeksy to jedyne miejsce, gdzie możesz znaleźć trudno dostępne marki odzieżowe? Ubrania, które zasilają nasze second handy, w większości pochodzą z Niemiec, Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii. Szwecja bardzo dba o ekologię i wysoką jakość. W związku z tym kupując skandynawskie ubrania, możesz liczyć na to, że trafisz na prawdziwe perełki, które przetrwają długie lata i będą charakteryzowały się świetnym składem.

Polowanie na ubrania to radość

Moda na second handy przypomniała nam, jak wiele radości może dostarczyć polowanie na ubrania. Gdy wkraczamy do lumpeksu, nigdy nie wiemy, co w nim znajdziemy i czy coś w ogóle przykuje naszą uwagę. Jeśli jednak po miesiącu wizyt trafimy na piękną sukienkę z wiskozy, która leży na nas jak ulał i kosztuje tylko 5 zł, możemy poczuć się dumne oraz usatysfakcjonowane.

Second hand uczy, że rozmiar nie ma znaczenia

W lumpeksach znajdziemy pojedyncze egzemplarze konkretnych ubrań. Jeśli mamy szczęście, to odzież będzie zbliżona do naszego rozmiaru. Czasem jednak musimy się zastanowić, czy chcemy nosić koszulę oversize lub zanieść do krawcowej za szeroki płaszcz. Zdarza się, iż zakup zbyt dużego ubrania okazuje się dobrą inwestycją. Jeśli płaszcz ma świetny skład i kosztuje 15 zł, to możemy do niego dopłacić nawet 50 zł, żeby zyskać ciepłe okrycie wierzchnie wysokiej jakości.

Używane ubrania jako źródło materiałów do własnych projektów

DIY, czyli rękodzieło to pasja wielu Polek. Często potrafią one stworzyć prawdziwe cuda z używanych ubrań. Np. zakup spodni jeansowych może posłużyć do pozyskania materiału na modne denimowe torebki. Dobrze, gdy surowiec jest maksymalnie wykorzystany i nie trafia na wysypisko. Moda na DIY daje nadzieję na poprawę stanu środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *