skąd się biorą uprzedzenia wobec mniejszości
Leon Ell' z Unsplash

Uprzedzenia wobec mniejszości mają różne podłoże. Boimy się obcokrajowców, ludzi o innym kolorze skóry, homoseksualistów, transseksualistów, Romów etc. Choć dotykają różnych grup społecznych, bardzo często mają wspólny mianownik. W naszym artykule podpowiadamy, skąd się biorą uprzedzenia wobec mniejszości.

Spis treści:

  1. Skąd się biorą uprzedzenia wobec mniejszości?
  2. Jak populiści i media nasilają niechęć wobec obcych?
  3. Strach przed obcym znika, gdy go lepiej poznamy
  4. Przedstawiciele mniejszości to tacy sami ludzie jak my
  5. Czym jest sympatia wobec innych nacji?
  6. Tolerancja odmienności

Skąd się biorą uprzedzenia wobec mniejszości?

Uprzedzenia wobec mniejszości na ogół pojawiają się w krajach homogenicznych kulturowo. Gdy społeczeństwo tworzą osoby wywodzące się z jednego narodu, wyznające tę samą religię, o podobnym wyglądzie, każdego, kto się wyróżnia, traktujemy jako potencjalne zagrożenie. To właśnie z tego powodu w Polsce istnieje duża niechęć do imigrantów. W przypadku Ukraińców sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Przyjęliśmy ich do swoich domów, ponieważ to Słowianie, chrześcijanie, o podobnym wyglądzie, którzy podzielają nasz los. Współczujemy im, bo sami obawiamy się agresji ze strony Rosji.  U granic z Białorusią tłoczą się uchodźcy z Afganistanu i Syrii. Im jednak odmawiamy pomocy, ponieważ są inni od nas. Przez kolor skóry, język czy wyznawaną religię wydają nam się obcy, w rezultacie nas przerażają.

Jak populiści i media nasilają niechęć wobec obcych?

Skąd się biorą uprzedzenia wobec mniejszości? Niewątpliwie duża w tym zasługa polityków. Populiści, niezależnie od opcji politycznej, potrzebują kozła ofiarnego, którego mogliby obwiniać o wszelkie zło. Jednocześnie strasząc obcym, zaczynają wzbudzać w ludziach lęk, który próbują następnie wykorzystać na własną korzyść. Np. premier Węgier straszył swoich obywateli uchodźcami z Ukrainy, przez co ci masowo oddali na niego głosy, bo ten polityk zaczął jawić się jako jedyny, który uchroni ich przed niebezpieczeństwem. Dla Węgrów Ukraińcy są obcy, ponieważ Węgrzy nie są Słowianami.

Strach przed obcym znika, gdy go lepiej poznamy

Uprzedzenia wobec mniejszości często znikają, gdy poznamy kogoś, kto reprezentuje daną grupę społeczną. Np. okazuje się, że nasz dentysta to gej. Przez lata dobrze leczył nam zęby i zawsze uczciwie naliczał nam opłaty za swoje usługi. Poza tym wydaje się sympatyczny, od lat pozostaje w związku monogamicznym. W takiej sytuacji osoba mająca uprzedzenia wobec gejów odkrywa, że nie są oni tacy źli, wszak mieszkają obok nas i często okazują się dobrymi ludźmi. Potrafią też tworzyć monogamiczne związki.

Przedstawiciele mniejszości to tacy sami ludzie jak my

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy naszym sąsiadem zostaje osoba ciemnoskóra, z którą dobrze się dogadujemy. Gdy widzimy, że na kogoś możemy liczyć i ten ktoś w gruncie rzeczy niczym nie różni się od nas, tak samo chodzi do pracy, opłaca mieszkanie i wychowuje dzieci, nagle okazuje się, że przestaje jawić się jako obcy i niebezpieczny.

Czym jest sympatia wobec innych nacji?

Czy wiesz, że sympatia wobec innych nacji często nie wynika z faktu, że naprawdę lubimy jakiś naród, ale po prostu nie darzymy go wrogimi uczuciami? Np. większość Polaków lubi Czechów. W praktyce oznacza to, iż ten naród nie kojarzy nam się negatywnie.

Tolerancja odmienności

Pamiętajmy o tym, że zarówno media, jak i politycy lubią nasilać negatywne emocje wokół mniejszości.  Często mają w tym swój własny cel. Każde zdarzenie można przedstawić na różne sposoby. Jeśli stacja Iks kogoś nie lubi, to wyciągnie i rozdmucha wszystkie historie, które potwierdzają, iż ma rację, darząc jakąś grupę niechęcią.  Starajmy się wyrabiać własne opinie poprzez kontakt z innymi ludźmi. Otwórzmy się na rozmowę z przedstawicielem mniejszości. Bardzo często wówczas zobaczymy w nim przede wszystkim drugiego człowieka, który ma podobne marzenia i obawy jak my. To pozwoli nam pozbyć się uprzedzeń i tworzyć lepsze relacje międzyludzkie.