MacLean badał w latach 70. aktywność poszczególnych części mózgu. Zauważył, że przekładają się one na różnice w zachowaniu i postrzeganiu czasu. Od tego, czy aktywniejsze jest u ciebie międzymózgowie, kresomózgowie czy pień mózgu, zależy, czy jesteś zielona, czerwona a może niebieska. To przekłada się również na predyspozycje zawodowe i relacje z innymi ludźmi. O czym mówią nam trzy kolory mózgu?
Spis treści:
- Trzy kolory mózgu
- Trzy kolory mózgu – od czego zależą?
- Aktywny pień mózgu, czyli zielona osobowość
- Aktywne międzymózgowie a czerwona osobowość
- Aktywne kresomózgowie a niebieska osobowość
- Jak wykorzystać trzy kolory w codziennym życiu?
W jaki sposób można ustalić kolory mózgu? Structogram
Kolory mózgu można ustalić, sięgając po Structogram, który de facto stanowi test psychologiczny składający się z pytań, które pozwalają określić dominację jednej z trzech części mózgu. Pozwala on zdefiniować osobowość człowieka, a dokładniej rzecz biorąc, te cechy, które zostały uwarunkowane genetycznie.
Trzy kolory mózgu – od czego zależą?
MacLean zauważył, że istnieją trzy obszary mózgu, które nie tylko różnią się budową, ale też u jednych silniej działa pień mózgu, a u innych kresomózgowie. Wszystko to przekłada się na osobowość, relacje międzyludzkie i predyspozycje zawodowe. Trzy kolory mózgu nie tylko przynoszą cenne informacje nt. nas samych, ale też ułatwiają komunikację z klientami czy innymi członkami zespołu. Znajomość różnic w działaniu mózgu pozwala dobrać właściwą strategię sprzedażową. Pozwala też lepiej rozdzielić obowiązki między członkami zespołu, kierując się ich indywidualnymi predyspozycjami.
Aktywny pień mózgu, czyli zielona osobowość
Pień mózgu odpowiada za uczucia i instynkt. Osoby, u których wykazuje szczególną aktywność, koncentrują się na budowaniu relacji międzyludzkich. Bardzo cenią sobie kontakt z innymi. Świetnie sprawdzą się w pracy z klientem, nawiązywanie z nim rozmowy stanowi dla nich swego rodzaju przyjemność. Osoby z aktywnym pniem mózgu to zieloni. Nie przywiązują oni aż tak dużej wagi do spóźnień, dlatego zdarza im się pojawić po czasie.
Aktywne międzymózgowie a czerwona osobowość
Aktywne międzymózgowie cechuje czerwonych. Ci reagują emocjonalno-impulsywnie. To osoby, które szybko odpowiadają na zmiany. Łatwo improwizują, potrafią porywać tłumy, opierając swoją komunikację na emocjach. Czerwoni przywiązują do spóźnień jeszcze mniejszą wagę niż zieloni. Dobrze odnajdują się w zawodach kreatywnych takich jak marketing czy copywriting. Bardzo źle znoszą pracę związaną z wypełnianiem tabelek i ich analizą. Nie oznacza to, iż nie potrafią logicznie myśleć. Po prostu takie zajęcie ich nuży.
Aktywne kresomózgowie a niebieska osobowość
Z kolei aktywne kresomózgowie spotyka się u niebieskich. To osoby, które kierują się racjonalizmem i gruntowną analizę. Potrafią wybiegać myślami w przyszłość, gdyż sprawdzają się jako wizjonerzy. Sprawdzą się w zawodach wymagających skrupulatności i dokładności. Analiza rynku, badania naukowe etc. to zdecydowanie kierunku godne uwagi. To ludzie zdystansowani, nie reagują emocjonalnie, przykładają dużą wagę do punktualności.
Jak wykorzystać trzy kolory w codziennym życiu?
Trzy koloru mózgu mówią sporo o naszych indywidualnych predyspozycjach, które mogą okazać się naszym atutem w pracy zawodowej. Nie oznacza to, iż nie warto pracować w pozostałych obszarach, gdyż każdy okazuje się przydatny. Osoba czerwona nie sprawdzi się na stanowisku analitycznym, gdzie musi wypełniać masę tabelek i przygotowywać kolejne raporty. To ją będzie mocno męczyło, natomiast kreatywne zadania dodadzą jej skrzydeł. Czerwoni często pracują w marketingu. Muszą mieć zatem świadomość, jaki kolor reprezentuje ich klient. Jeśli jest niebieski, trzeba postawić na merytoryczne argumenty związane z wdrożeniem danej kampanii. Podczas rozmowy z zielonym należy postawić na budowanie dobrej relacji.