Dlaczego ludzie cię lekceważą
Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Nikt nie lubi być lekceważony. Niestety, każdy z nas czasem doświadcza tego nieprzyjemnego uczucia. Trafiamy bowiem na różnych ludzi. Pełnimy też wiele funkcji, przez co musimy liczyć się, że czasem ktoś dostrzeże w nas osobę „podrzędną”.  W naszym artykule zdradzamy, dlaczego ludzie cię lekceważą.

Spis treści:

  1. Nieumiejętność stawiania granic
  2. Dlaczego ludzie cię lekceważą? Brak zdecydowania
  3. Charakter drugiego człowieka
  4. Przyczyny lekceważenia. Brak dodatkowych opłat
  5. Dlaczego osoby o wyższej pozycji lekceważą cię?

Nieumiejętność stawiania granic

Życie prywatne rządzi się swoimi prawami. Tutaj wiele zależy od naszej asertywności. Nieumiejętność stawiania granic często sprawia, że padamy ofiarą lekceważenia. Np. koleżanka umawia się z nami na 15, dochodzi 16, a jej nadal nie ma. 5-minutowe spóźnienie jest normalne, ale dłuższe świadczy o nieszanowaniu cudzego czasu. W takiej sytuacji warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy coś się stało i kiedy nasza znajoma pojawi się. Jeśli ma większy poślizg, możemy sobie inaczej zorganizować czas. Zdarza się też tak, że spotkanie lepiej jest odwołać. Gdy stawiasz wyraźne granice w pracy czy w życiu prywatnym, częściej spotykasz się z szacunkiem. Np. jeśli ktoś wie, że skoro umówił się z tobą na usługę na konkretny dzień i godzinę, a ty w przypadku nieodwołania wizyty, nie umówisz się z nim po raz drugi, to przynajmniej poinformuje cię, kiedy nie będzie mógł na nią dotrzeć.

Dlaczego ludzie cię lekceważą? Brak zdecydowania

Zastanawiasz się, dlaczego ludzie cię lekceważą? Przyczyną może też być brak jasnych zasad. Jeśli je sformułujesz i będziesz egzekwować, prędzej czy później nauczą się odpowiedniego zachowania. Jeśli prowadzisz własną działalność, musisz od razu zaznaczyć, ile poprawek przysługuje klientowi. Musisz też ustalić termin realizacji usługi i jej cenę na dany moment. Dobrze jest też zastrzec, że cena nie jest dana raz na zawsze. Z czasem może ulec zmianie. Dzięki temu klient będzie miał większą motywację, aby nie zwlekać z przesłaniem materiałów czy specyfikacji usługi.

Charakter drugiego człowieka

Zapewne zauważyłaś, że istnieją osoby, które lekceważą innych oraz takie, które nigdy tego nie robią. Do drugiego człowieka zawsze odnoszą się z ogromnym szacunkiem. To kwestia charakteru. Jeśli ktoś został wychowany na egoistę, może nie zważać na to, że przez swoje niezdecydowanie i niedotrzymywanie terminów, utrudnia pracę innym ludziom. Osoby wykazujące empatię zdają sobie sprawę, że należy wywiązywać się z podjętych zobowiązań, aby wszystkim żyło się lepiej.

Przyczyny lekceważenia. Brak dodatkowych opłat

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, zapewne nie raz trafiasz na klientów, którzy w tej samej cenie chcieliby wszystko. Warto dokładnie spisać zasady współpracy. Np. określić liczbę darmowych poprawek, sposób fakturowania oraz dodatkowe opłaty za dodatkowe opcje. Np. jeśli prowadzisz komuś konto na serwisie społecznościowym, to musisz określić zakres swoich obowiązków, aby się nie okazało, że przyjdzie ci również za darmo przygotowywać grafiki do publikacji.  Osoby, które nie tworzą jasnych zasad i dają naciągnąć się na dodatkowe bezpłatne działania na ogół nie cieszą się szacunkiem.

Dlaczego osoby o wyższej pozycji lekceważą cię?

Niestety, bardzo często zdarza się, zwłaszcza w korporacjach, relacjach pacjent- lekarz lub klient-adwokat, że strona, która zajmuje wyższą pozycję, jest kierownikiem lub specjalistą, lekceważy innych. Np. lekarz prowadzący prywatną praktykę nie informuje umówionych klientów o tym, że bierze urlop, przez co ci odbijają się od zamkniętych drzwi gabinetu, marnując swój czas. Adwokat nie czyta wnikliwie wszystkich dostarczonych mu dokumentów, przez co robi błędy w pozwie. Niestety, osoby o pewnych cechach charakterologicznych psuje świadomość, że piastują wyższe stanowisko i budzą społeczny szacunek. W rezultacie same nie okazują go innym.