Psychologia

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi poradzić?

Toksyczne osoby można znaleźć w każdym środowisku – w rodzinie, w pracy, wśród znajomych. Nie sposób ich uniknąć, ale czy można sobie z nimi poradzić?

Toksyczne osoby można znaleźć w każdym środowisku – w rodzinie, w pracy, wśród znajomych. Nie sposób ich uniknąć, ale czy można sobie z nimi poradzić?

Kim są toksyczni ludzie?

Toksyczny człowiek to osoba, która negatywnie wpływa na twoją kondycję psychiczną i fizyczną. Potocznie można powiedzieć, że toksyczne osoby zatruwają innych ludzi samą swoją obecnością. Po spotkaniu z nimi często czujesz fizyczne wyczerpanie. Męczą Cię też dolegliwości psychiczne – poniżenie, utrata poczucia własnej wartości, przygnębienie albo złość. Toksyczni ludzie potrafią być złośliwi, egoistyczni, mocno krytyczni i ranią swoimi słowami mocniej niż sztyletami.

Skąd się biorą toksyczni ludzie?

Skąd się biorą toksyczni ludzie?

Nie wszyscy toksyczni ludzie zdają sobie sprawę ze swojego negatywnego oddziaływania na innych. Nie wszyscy też robią to celowo i z premedytacją. Podłoża takiego zachowania należy szukać w nieuświadomionych potrzebach lub w problemach z okresu dzieciństwa. Toksyczna osoba próbuje sobie rekompensować pewne emocjonalne straty poprzez wchodzenie w relacje z innymi ludźmi. Pochłania całą uwagę, wchodzi w rolę ofiary czy ciągle narzeka. Bardzo często robi to by podnieść poczucie własnej wartości. Osoby, które celowo wprowadzają innych w zły stan emocjonalny i czerpią z tego przyjemność nazywamy wampirami energetycznymi.

Jak rozpoznać toksycznego człowieka?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym otoczeniu znajdują się toksyczni ludzie. Rozpoznanie takiej relacji jest dość łatwe. Jeśli po kontakcie z daną osobą zawsze czujesz się źle, to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Po takim spotkaniu warto zaobserwować swoje reakcje w kilku obszarach: uczuciach, zachowaniu, porozumiewaniu się i zmianach fizycznych.

Czy można oczyścić toksyczne relacje?

Najlepszym wyjściem z toksycznej relacji jest jej radykalne ucięcie. Niestety, czasami jest to niemożliwe – kiedy toksyczny człowiek jest członkiem rodziny czy współpracownikiem trzeba nauczyć się radzić sobie z taką relacją. Warto wprowadzić  kilka zmian do wspólnych kontaktów. Przede wszystkim wyznaczyć jasne granice i zasady oraz wymagać ich przestrzegania. Można także ograniczyć czas spędzany z toksyczną osobą i popracować nad ignorowaniem jej zachowania.

Najważniejsze to nie przejmować się toksycznymi ludźmi i otaczać się życzliwymi, prawdziwymi przyjaciółmi. Niezdrowe relacje mogą odbić się niekorzystnie na psychice,a w konsekwencji na kontaktach również z innymi ludźmi.

M. Witczak

Komentarze

sirena46

5 lat temu

Unikam takich ludzi jak ognia. W najbliższym otoczeniu nie mam takich osób, ale kiedyś miałam taka znajomą. To był wampir energetyczny, na szczęście nie mam już z nią kontaktu.

Zostaw komentarz