Toksyczne osoby można znaleźć w każdym środowisku – w rodzinie, w pracy, wśród znajomych. Nie sposób ich uniknąć, ale czy można sobie z nimi poradzić?

Kim są toksyczni ludzie?

Toksyczny człowiek to osoba, która negatywnie wpływa na twoją kondycję psychiczną i fizyczną. Potocznie można powiedzieć, że toksyczne osoby zatruwają innych ludzi samą swoją obecnością. Po spotkaniu z nimi często czujesz fizyczne wyczerpanie. Męczą Cię też dolegliwości psychiczne – poniżenie, utrata poczucia własnej wartości, przygnębienie albo złość. Toksyczni ludzie potrafią być złośliwi, egoistyczni, mocno krytyczni i ranią swoimi słowami mocniej niż sztyletami.

Skąd się biorą toksyczni ludzie?

Skąd się biorą toksyczni ludzie?

Nie wszyscy toksyczni ludzie zdają sobie sprawę ze swojego negatywnego oddziaływania na innych. Nie wszyscy też robią to celowo i z premedytacją. Podłoża takiego zachowania należy szukać w nieuświadomionych potrzebach lub w problemach z okresu dzieciństwa. Toksyczna osoba próbuje sobie rekompensować pewne emocjonalne straty poprzez wchodzenie w relacje z innymi ludźmi. Pochłania całą uwagę, wchodzi w rolę ofiary czy ciągle narzeka. Bardzo często robi to by podnieść poczucie własnej wartości. Osoby, które celowo wprowadzają innych w zły stan emocjonalny i czerpią z tego przyjemność nazywamy wampirami energetycznymi.

Jak rozpoznać toksycznego człowieka?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym otoczeniu znajdują się toksyczni ludzie. Rozpoznanie takiej relacji jest dość łatwe. Jeśli po kontakcie z daną osobą zawsze czujesz się źle, to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Po takim spotkaniu warto zaobserwować swoje reakcje w kilku obszarach: uczuciach, zachowaniu, porozumiewaniu się i zmianach fizycznych.