Wszystkich Świętych

Początek listopada to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, by uczcić ich pamięć. W tym czasie szczególnie analizujemy proces przemijania, rozmawiamy o życiu i śmierci. Co oznacza tradycja Wszystkich Świętych? Dlaczego właśnie 1 listopada udajemy się na cmentarze?

Dzień Wszystkich Świętych

Kościół wspominanie tylko oficjalnie uznanych świętych i męczenników, ale wszystkich, których życie było zgodne z wiarą i dobrym postępowaniem. W dzień Wszystkich Świętych modlimy się za naszych zmarłych z rodziny czy przyjaciół. Wspominamy ludzi, którzy odeszli z naszego świata, by móc odkryć to, co czeka każdego z nas po śmierci. Sama uroczystość znajduje swoje korzenie w dawnych czasach, kiedy męczennicy oddawali swoje życie za Chrystusa. Dziś w sposób szczególny oddajemy im cześć. Dzień Wszystkich Świętych jest wolny od pracy i nauki, by każdy z ans mógł udać się na groby bliskich mu osób. W tym szczególnym dniu, tłumnie odwiedzane są także groby znanych osobistości, nie tylko z życia Kościoła, które w jakiś sposób odznaczyły się w historii kraju i świata. Święto jest czasem zadumy, rozmów o przemijaniu i życiu wiecznym. To bez wątpienia jedno z najbardziej charakterystycznych uroczystości w kościele katolickim. Co ciekawe, także inne wyzwania czy ludzie niewierzący obchodzą tego typu święto. Sama data, czyli 1 listopada, została ustanowiona przez papieża Grzegorza IV. Od 837 rok, właśnie na początku listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych.

Dawne zwyczaje

Nawet na początku XX wieku, w Święto Zmarłych, opieką otaczano żebraków czy bezdomnych. Wręczano im specjalnie pieczone na tę okazję chlebki, bo wierzono, że symbolizują dusze zmarłych. Chlebki, tzw. heretyczki układano także na białym obrusie w domu, by odwiedzające dusze zmarłych nie opuszczały ich głodne. Przy drogach palono ogniska, które miały wskazywać kierunek błąkającym się duszom. Tego typu wierzenia sięgają jeszcze przedchrześcijańskiej tradycji. Na polskich cmentarzach wyprawiano także dziady, które miały na celu wywołać dusze zmarłych i zapewnić im spokój. Zbiegiem czasu, ogniska zamieniono na znicze, które zaczęły płonąć na grobach zmarłych. Dziś symbolizują one wieczny ogień i drogę do nieba, czyli światłość, którą powinny podążać dusze. To także symbol pamięci o zmarłych, jak kwiaty i wypominki, czyli kartki wypisywane z tej okazji.

Dzień Zaduszny

Tuż po Wszystkich Świętych, obchodzimy Dzień Zaduszny. Chrześcijanie modlą się wtedy za wszystkie dusze, które znajdują się w czyśćcu, by mogły dostąpić zbawienia. W Zaduszki wspomina się wszystkich zmarłych. Święty Odilon ustanowił to święto w dniu 2 listopada, co jest wciąż praktykowane. Dzień Zaduszny nie jest dniem wolnym od pracy, ale wiele osób przybywa na cmentarze i do kościołów, by modlić się za dusze bliskich zmarłych.

święto zmarłychWszystkich Świętych to wyjątkowy dzień, kiedy zapalenie znicza czy położenie kwiatów na grobie bliskich nabiera innego wymiaru. Niezwykłej głębi i pamięci. Choć to święto przepełnione smutkiem, zauważmy, że w ten szczególny dzień, na cmentarzach dużo rozmawia się także o życiu doczesnym. Pamiętajmy o swoich bliskich zmarłych,nie tylko 1 i 2 listopada, ale w pozostałe dni w roku. Nie zapominajmy od czasu od czasu zapalić symbolicznego znicza i pomodlić się za zmarłych z rodziny.

Katarzyna Antos