Artykuły Moda

Stolice mody

Modą interesuje się dziś cały świat. Są jednak miasta, które bardziej niż inne są trendy, kipią fashion przez duże „f”, a dojrzalakobieta.pl na ulicy wygląda jak ta z okładki Vogue. Jakie miasto jest bezkonkurencyjną stolicą światowej mody?

Modą interesuje się dziś cały świat. Są jednak miasta, które bardziej niż inne są trendy, kipią fashion przez duże „f”, a moda na ulicy wygląda jak ta z okładki Vogue. Jakie miasto jest bezkonkurencyjną stolicą światowej mody?

Paryż jest passe, Nowy York, czyli seks w wielkim mieście się przejadł, a włoski szyk powoli zaczął się nudzić…? Teraz czas na Londyn! To właśnie stolica Wielkiej Brytanii jest prawdziwą perłą w modowej koronie.

I to nie za sprawą słynnych kapeluszy Królowej Elżbiety, tylko dzięki nowej ikonie stylu – Księżnej Kate Middleton. Najpierw był ślub ze słynną suknią ślubną w roli głównej, a teraz Kate jest najczęściej fotografowaną Brytyjką. Jej stroje są zawsze komentowane na łamach międzynarodowej prasy i stają się inspiracją dla milionów młodych kobiet na całym świecie. Każda z nas może ubrać się jak księżna, która przecież dosyć często nosi rzeczy z sieciówek, które mieszczą się z zasięgu naszego portfela.

10 światowych stolic mody 2011

Skąd wiadomo, które miasto jest światową potęga mody? O kim było najgłośniej? Które światowe stolice przykuwają najwięcej uwagi mediów?

Próby uzyskania odpowiedzi na te pytania, podjęła się firma The Global Language Monitor, która przeanalizowała 75 tysięcy źródeł – materiałów publikowanych w prasie i internecie.
Badanie The Global Language Monitor objęło nie tylko serwisy informacyjne, ale i serwisy społecznościowe (Facebook, Twitter).

Werdykt jest niepodważalny: to Londyn jest nową stolicą mody. A w nim panują Kate Middleton i… Alexander McQueen, który po samobójczej śmierci został okrzyknięty największym geniuszem krawiectwa ostatniej dekady.

Które miasta dyktują trendy?

  • Londyn
  • Nowy York
  • Paryż
  • Mediolan
  • Los Angeles
  • Hongkong
  • Barcelona
  • Singapur (po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce)
  • Tokio
  • Berlin

Co ciekawe, aż 3 miejsca zajęły azjatyckie tygrysy. Czy to może oznaka tego, że świat mody zostanie opanowany przez Wschód? Podbój Azji nastąpi nie tylko w ekonomii, ale i w świecie mody? Czas pokaże, ale wszystko wskazuje na to, że tak…

A jak ma się moda nad Wisłą? Warszawa zajęła 33. miejsce w rankingu – pomiędzy Bangkokiem a Toronto. To o 2 miejsca wyżej niż w roku 2010, więc potencjał naszego rodzimego świata mody jest widoczny. Z pewnością przyczyniają się do tego młodzi, zdolni projektanci mody, których kolekcje coraz częściej są pokazywane i odnoszą sukces za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *