Każdy z nas słyszał opowieści o dawnych czasach, kiedy to włamania należały do rzadkości, a sąsiedzi ufali sobie bezgranicznie. Ile prawdy jest w takich historiach? Jak przestępczość ewoluowała na przestrzeni lat? Co warto robić, aby chronić się obecnie? Powyższe kwestie poruszamy w tym artykule. Zostań z nami!
Przestępczość na przestrzeni lat
W powojennej Polsce z pewnością nie brakowało miejsc, w których było dużo bezpieczniej niż obecnie. Szczególnie spokojnie żyło się mieszkańcom wiosek i miejscowości zlokalizowanych na uboczu. Wielu ludzi nie miało nawet w zwyczaju zamykania drzwi na klucz! Niestety, w skali całego kraju przestępczość kwitła od samego zakończenia II wojny światowej. Na przykład w roku 1950 w Polsce doszło do prawie 25 tysięcy kradzieży mieszkaniowych. W porównaniu z obecnymi statystykami to stosunkowo niewiele. W roku 2021 w Polsce miało miejsce około 65% więcej włamań niż w roku 1950. Choć w tamtym czasie populacja Polski była o 40% mniejsza niż teraz, nie da się ukryć, że było wówczas bezpieczniej. Włamania do domów stały się znacznie popularniejsze dopiero w latach 90. Niestety, przestępcy często czuli się bezkarni. Zmiany ustrojowe sprzyjały kwitnącej korupcji, a policja stała się nieskuteczna na niespotykaną dotąd skalę.
Jesteśmy lepiej przygotowani
Na szczęście wraz ze zwiększoną aktywnością przestępców pojawiły się także rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo budynków. Wolny rynek oraz otwarcie Polski na zachodnie technologie ułatwiły dostęp do drzwi, oraz zamków antywłamaniowych, a z czasem także do systemów alarmowych i kamer. Na przestrzeni ostatnich lat takie elementy wyposażenia domu stały się standardem. Co więcej, rozwiązania tego typu oferują coraz wyższą jakość. Nawet jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, możesz skutecznie ochronić się przed włamaniem. Niezawodne produkty renomowanych firm, takie jak zamek do drzwi ASSA ABLOY, nie są zarezerwowane jedynie dla najbogatszych. Obecnie każdego stać na bezpieczeństwo.
Przestępstwo przestępstwu nierówne
Jednocześnie warto pamiętać, że przez lata zmienił się profil popełnianych przestępstw. W przeszłości zdarzało się znacznie więcej brutalnych ataków, niż ma to miejsce obecnie. Akty przemocy towarzyszą więc włamaniom stosunkowo rzadko. Coraz częściej złodzieje obierają starannie wyselekcjonowane cele i stawiają na sprawne przeprowadzenie akcji. Co więcej, spada także ilość kradzieży pojazdów. Oznacza to, że włamywacze chętniej zajmują się elementami wyposażenia domów i budynków lub innymi sprzętami przechowywanymi w atakowanych obiektach.
Tendencje widoczne w przestępczym świecie nie pozostają bez odpowiedzi ze strony firm oferujących rozwiązania antywłamaniowe. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu budynku możliwe jest zmniejszenie ryzyka włamania do absolutnego minimum. Pamiętaj jednak, że w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa nie musisz korzystać z najnowocześniejszych i najdroższych technologii. W wielu przypadkach wystarczy skorzystać z dostępnych prostych rozwiązań, by skutecznie zapobiec wizytom nieproszonych gości.