Zapach świeżo upieczonego ciasta drożdżowego przywołuje na myśl same miłe wspomnienia. Nasze babcie przygotowywały tradycyjne ciasto, które śmiało mogłoby konkurować z wypiekami dostępnymi w cukierniach. Sprawdzone przepisy na ciasto drożdżowe pozwolą samodzielnie przygotować pyszne wypieki.
Ciasto drożdżowe jak u mamy
Wyrabiane rękoma ciasto, przygotowywane zużyciem zaczynu drożdżowego i wielkiego serca to piękne wspomnie domu rodzinnego. Ciasto drożdżowe to tradycyjne ciasto, z którego przygotowywano pyszne wypieki, takie jak ciasta i bułeczki czy babki. Puszyste ciasto, które rosło w cieple, wręcz rozpływało się w ustach. Dziś sklepowe wypieki są pełne dodatków i ulepszaczy, a ich smak odbiega od tradycyjnych i naturalnych wypieków naszych mam i babć. Na szczęście sami możemy upiec ciasto drożdżowe i cieszyć się jego wspaniałym smakiem, w gronie najbliższych.
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
Składniki:
- 700 g mąki pszennej
- 6 łyżek cukru
- 3 jajka
- 40 g świeżych drożdży
- 500 ml mleka
- 6 łyżek oleju
- śliwki
Kruszonka:
- 150 g mąki
- 120 g masła
- 4 łyżki cukru
Przygotowanie:
Drożdże kruszymy, łączymy z ciepłym mlekiem, łyżką cukru i mieszamy. Odstawiamy zaczyn do wyrośnięcia na 15 minut. Resztę składników, wraz z zaczynem mieszamy w misce, wyrabiając ciasto. Następnie przykrywamy je ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. W tym czasie przygotowujemy kruszonkę, zagniatając razem składniki i przekrawamy śliwki na połówki. Gotowe ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy owoce, skórką do dołu. Całość posypujemy kruszonką. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, przez ok. 45 minut.
Drożdżowy warkocz z nutellą
Składniki:
- 230 g mąki pszennej
- 125 ml mleka
- 50 g cukru
- 50 g masła
- 14 g świeżych drożdży
- 16 g cukru waniliowego
- 2 duże żółtka
- 1/2 szklanki nutellii
Przygotowanie:
Zaczyn przygotowujemy z drożdży mleka, łyżki cukru i odrobiny mąki. Odstawiamy go na 15 minut. Pozostałe składniki wyrabiamy z zaczynem na ciasto, które następnie odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na kwadrat i cienko smarujemy nutellą. Ciasto zwijamy jak roladę i przecinamy wzdłuż, pozostawiając jeden koniec nieprzecięty. Splatamy ciasto i przekładamy na blaszkę, po czym odstawiamy warkocz na 30minut do ponownego wyrośnięcia. Ciasto pieczemy przez 30 minut, w temperaturze 180 stopni. Gotowy i wystudzony warkocz możemy polukrować lub posypać cukrem pudrem.
Placek dyniowy z powidłami
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki
- 20 g świeżych drożdży
- 1/2 szklanki mleka
- 3/4 szklanki puree z dyni
- 3 łyżki masła
- 1 łyżeczka cynamonu
- 4 łyżki cukru
- 1/4 łyżeczki soli
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- powidła śliwkowe
Kruszonka:
- 60 g masła
- 100 g mąki pszennej
- 50 g cukru z wanilią
Przygotowanie:
Przygotowujemy zaczyn drożdżowy tak jak w przepisach powyżej. Składniki na ciasto mieszamy, dokładnie wyrabiamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Ciasto dzielimy na dwie kule. Nadziewamy je powidłami i dokładnie zlepiamy ze sobą. Ciasto przekładamy na blaszkę i posypujemy kruszonką. Pieczemy przez 35 minut, w temperaturze 190 stopni.
Katarzyna Antos