Felietony Najnowsze Styl życia

Speciality coffee – kawa z wyższej półki

speciality coffee

Po wejściu do współczesnej kawiarni można oniemieć z wrażenia. Ilość obcobrzmiących nazw kaw zadziwia i niejednego smakosza wprawia w konsternację. Tradycyjna kawa to w wielu takich miejscach zapomniany napój, skoro jest speciality coffee – kawa z wyższej półki.

Kawa najwyższej jakości

Pogoń za klienta jest widoczna na rynku, więc producenci i usługodawcy prześcigają się w pomysłach, także marketingowych. Wymagający klient pragnie jak najlepszego towaru i poziomu usług. Specjalne stowarzyszenia sprawdzają i oceniają gatunki przeróżnych kaw. Ich ocena jest wyznacznikiem jakości takiego produkty. Tak określane są kawy najwyższej jakości, czyli speciality coffee, których na rynku coraz więcej. Nie brakuje ich także w kawiarniach czy sklepach specjalistycznych, gdzie dostępna jest kawa oraz liczne akcesoria do jej zaparzania. W ten sposób sklasyfikowane ziarna wyróżniają się wyjątkowym smakiem i aromatem. Szczegółowej ocenie podlega wiele elementów takich jak słodycz, kolor czy balans smaku. Nie każda kawa może dostąpić tak zaszczytnego tytułu. Trzeba przyznać, że za speciality coffee musimy słono zapłacić. Jakość ma swoją cenę, a smakosze są w stanie ją zapłacić. W końcu czego nie robi się dla niesamowitych doznań.

Speciality coffe kontra zwykła kawa

Kawa według tradycjonalistów kojarzona jest z kubkiem lub filiżanką czarnego napoju, czasem z dodatkiem mleka i cukru. Kawa biała lub czarna – prosto i rzeczowo. Jednak wystarczy przekroczyć próg modnej kawiarni w każdym większym mieście, by poczuć zmieszanie. Ilość rodzajów kawy zaskakuje klienta, który po kilku minutach spoglądania na tablicę nie ma pojęcia, co wybrać. Nie ma, dlatego, że na próżno szukać tam tradycyjnej kawy. Dziwne nazwy to nie wszystko, ważna jest sama forma podania takiej kawy. Zapomnijmy o tym, że speciality coffee dostaniemy podane w filiżance czy kubku. Od czego są zlewki niczym z laboratorium, oryginalne słoiki czy inne przedziwne naczynia, w których pewnie nigdy nie podalibyśmy napojów. Hipstersko i nowocześnie, w końcu parzenie kawy to prawdziwa sztuka, a podanie jej w zwykłym naczyniu to zniewaga dla tego napoju. Poczekajmy, a za chwilę zaczną podawać ją w wazonach, a może już to robią?

Po prostu kawa

Jedna z popularnych sieci restauracji typu fast food, która posiada także własną sieć kawiarni, postanowiła wyśmiać wszystkie modne kawiarnie i podejście do kawy młodych ludzi. Ich marketingowcy stworzyli reklamę, która pokazuje zagubienie klienta, pragnącego napić się po prostu kawy. Okazuje się, że to dość trudne wśród wszystkich tych specjalistycznych gatunków i nowoczesnych gadżetów do zaparzania i serwowania małej czarnej. Z pomocą przychodzi jednak wspomniana sieciówka, gdzie klient zawsze może liczyć na świeżo mieloną kawę, bez zbędnych udziwnień. Kampania wykorzystała kontrasty współczesnego społeczeństwa i rozwój rynku, który skupia się na nowych trendach.

coffeeZwolennicy tradycyjnej kawy, czy to w papierowym kubku czy w filiżance, z pewnością będą odwiedzali sprawdzone miejsca, gdzie nigdy nie zabraknie zwykłej małej czarnej. Zaś tych, którzy chcą być modni i oryginalni, zapraszamy do odwiedzin w knajpkach, w których bariści niczym artyści przygotują wyjątkowy napój z dodatkami, których nazwy trudno wymówić. Niech każdy z nas pije taką kawę, jaką lubi. I nie ma znaczenia czy będzie to speciality coffee, czy też nie.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Tess

6 lat temu

Nie mogę pić zbyt dużo kawy, ale czasem gdy czuję się słabo to piję. Dzieci kupiły mi koszyk z herbatami i kawami. Częstuję nimi moich gości ale wielu i tak wybiera zwykłą mieloną kawę.

Aneczka2015

6 lat temu

Bardzo lubię kawę, jej smak, kolor, zapach, piję filiżankę kawy codziennie. Ostatnio piłam kawę z nuta piernikową, smakowała ale nie powaliła na kolana. Moja ulubiona to czarna z odrobiną cukru i mleka 🙂

filodendron 2

6 lat temu

Ja nie pijam kawy, moja rodzina owszem. Częstuje kawą kości do nas przychodzących, mam tylko jeden rodzaj kawy i zwykły ekspres. Moja siostra ma natomiast ten najnowszy i parzy wiele rodzajów pysznych kaw.

Mindi

6 lat temu

Nie piję zbyt często kawy ale jak już mam ochotę to wybieram najlepszą 🙂 Lubię kupić takie, które ktoś wypróbował i zachwala. Ostatnio piłam pyszną kawę z nutą pomarańczy. Ale z kawą jest jak ze wszystkim innym, są smaki i „gusta” i tak na przykład kawa z kardamonem nie zachwyciła mnie aż tak bardzo jak ją chwalą.

Danusiate

6 lat temu

Jestem miłośniczką kawy. Kupuję najczęściej taką w ziarnach, w małej palarni kawy – ma niesamowity smak, a jej zapach czuć w całym mieszkaniu. Jeśli chodzi o speciality coffee, to skusiłam się niedawno na kawę z wyższej półki, opisywaną w wielu pismach jako „najlepszą kawę na świecie” – i muszę przyznać, że… nie smakowała mi. Poczęstowani nią goście też uznali, że ta, którą pili u mnie wcześniej, była znacznie smaczniejsza 🙂

Zostaw komentarz