Świadomy konsument to pojęcie bardzo popularne w ostatnim czasie. Nacisk na ekologię oraz chęć przeciwstawiania się korporacjom produkującym na wielką skalę kosztem niszczenia natury spowodowały rozpopularyzowanie świadomej konsumpcji. Ale na czym to tak dokładnie polega? Przede wszystkim na kupowaniu produktów lepszych jakościowo oraz pakowanych w mniejszych ilościach plastiku. Ten styl kupowania charakteryzuje się również zwracaniem uwagi na warunki pracy oraz kraj produkcji danej firmy. Świadomy konsument nie kupuje produktów testowanych na zwierzętach czy od firmy produkującej w Chinach, gdzie ludzie pracują w nieludzkich warunkach za marne pieniądze, tworząc wadliwej jakości produkty przeznaczone na późniejszy eksport do między innymi Europy. W tych przypadkach zwykle nie patrzy się też na ekologię oraz zużycie plastiku przy produkcji, stąd często zachęcająca niska cena.
Skupiając się jednak na świecie kosmetyków zauważyć można wielki problem na tej płaszczyźnie ze względu na stale rosnący popyt w tej branży. Każdy na pewno może zaobserwować sam po sobie stosy zalegających starych kosmetyków w własnym domu. Jak więc tego uniknąć? Jak wykonywać zakupy kosmetyczne świadomie?
Przede wszystkim zacząć należy od początku, czyli samego kupowania kosmetyków. Niejedna z nas z pewnością spotkała się z uczuciem chęci kupienia wszystkiego co wpadnie w nasze ręce z drogeryjnych półek. To zgubne uczucie prowadzi do kupienia produktów, których nie miałyśmy zamiaru kupować lub nic o nich nie wiemy. Przed zakupami warto stworzyć listę potrzebnych nam kosmetyków i trzymać się sztywno tej listy. Warto też zasięgnąć się opinii na temat danego produktu w internecie, aby nie zakupić przysłowiowego bubla. Idealnym rozwiązaniem będzie korzystanie z drogerii internetowych, gdzie cały czas mamy podgląd na wartość naszego koszyka i będziemy mogli uniknąć momentu zdziwienia przy kasie, kiedy słyszymy cenę za produkty, które wylądowały w naszym koszu.
Kiedy zdarzy się już tak, że kupimy produkt i nie sprawdzi się nam on tak dobrze jak zakładaliśmy, starajmy się go wykorzystać inaczej. Z nietrafionego rozświetlacza wykonać możemy domowej roboty rozświetlający olejek do ciała, a za jasny podkład czy korektor przyciemnić za pomocą kropli barwiących do podkładu.
Akcesoria do makijażu lepiej kupić raz, a dobre, niż pokusić się o te tańsze i słabe. Im częściej wymieniać będziemy musieli nasze przybory, tym więcej śmieci produkujemy. Warto też pamiętać, że słabej jakości akcesoria mogą utrudniać nakładanie kosmetyków i utwierdzić nas w fałszywym negatywnym przekonaniu na temat danego produktu. Dlatego też lepiej raz zainwestować w dobre i polecane przybory, niż utrudniać sobie potem pracę.
Nie kupujmy produktów, których nie potrzebujemy. Ile razy każdemu z nas zdarzyło się kupić paletkę do makijażu ze względu na jeden dany odcień cienia do powiek? Na rynku dostępna jest tak szeroka gama kosmetyków, że na pewno z innej marki dostalibyśmy ten sam cień pakowany pojedynczo. Jest to o tyle ważne, że w przypadku takiego zakupu reszta produktów leży nieużywana i z czasem zostanie wyrzucona. Pamiętajmy również, iż każdy kosmetyk może mieć wiele zastosowań. Rozświetlacz może stanowić świetny cień do powiek, a różowa pomadka kremowy róż do policzków. Starajmy się również wybierać kosmetyki uzupełniające, czyli te pakowane pojedynczo, które potem pakujemy sobie do własnej magnetycznej paletki. Coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. Pozwala ono na kupienie konkretnych produktów i kolorów, które są nam potrzebne i stworzenie własnej niepowtarzalnej paletki do makijażu. Dzięki temu nie zmarnujemy tych, które z danej gotowej palety nam się nie podobają.
Świadoma konsumpcja na wszystkich płaszczyznach życia jest istotna, gdyż pozwala ona w jakimś stopniu ograniczyć szkodliwe dla świata działania. Warto o tym pamiętać, bo żeby zmienić świat, zacząć należy od siebie samego.
Szukasz kosmetyków dla siebie? https://kosmetykizameryki.pl/ to sklep stawiający na jakość i świetną obsługę klienta.