pyłek-pszczeli

Pyłek kwiatowy inaczej nazywany pyłkiem pszczelim był znany i wykorzystywany już od wieków, działo się tak, ponieważ jest on niezwykle wartościowym źródłem składników odżywczych. Potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie, posiada właściwości przeciwalergiczne, antybakteryjne, regeneruje naszą skórę, znacznie zmniejsza zmęczenie oraz pozytywnie wpływa na poziom koncentracji.

Pyłek kwiatowy zbierany jest przez pszczoły, a następnie formowany w małe kuleczki nazwane obnóżami. Obnóża są połączeniem pyłku kwiatowego wraz z miodem, nektarem lub śliną pszczoły. Jest on doskonałym źródłem witamin, minerałów oraz pełnowartościowego białka.

Pyłek kwiatowy – właściwości

Dzięki temu, że pyłek kwiatowy zawiera wiele substancji odżywczych jest on często wykorzystywany jako substancja lecznicza. W aptekach i sklepach zielarskich możemy znaleźć wiele tabletek oraz suplementów diety na bazie tego właśnie składnika. Dzieje się tak, ponieważ posiada on doskonałe właściwości antybakteryjne, a więc można go stosować podczas oparzeń, otwartych ran oraz otarć. Jest on jednak w takim wypadku skuteczny tylko podczas spożywania doustnego, z całą pewnością nie nadaje się do wcierania miejscowego na ranę. Ponadto pyłek pszczeli może być bardzo pomocny podczas leczenia alergii, w głównej mierze astmy oraz kataru siennego. Działa również detoksykacyjnie, gdyż w doskonały sposób oczyszcza organizm z zalegających w nim substancji odżywczych. Dodatkowo reguluje procesy trawienne, które zachodzą w naszym organizmie, dzięki czemu silnie działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Pyłek kwiatowy dzięki temu, że zawiera w swoim składzie wiele witamin, jak na przykład: witaminy C, D, E i K, witaminy z grupy B,  kwasy tłuszczowe, białko, minerały enzymy, oraz kwasy RNA i DNA może całkowicie wyeliminować z naszej diety stosowanie innych suplementów diety w tabletkach.

Pyłek kwiatowy – jak z niego korzystać?

Najlepiej jest spożywać pyłek pszczeli po jego wcześniejszym rozpuszczeniu w wodzie (od 4-8 łyżeczek), specjaliści radzą, aby roztwór tego rodzaju wypijać dwa razy dziennie. Innym sposobem przyswojenia sobie pyłku kwiatowego jest jego mieszanie razem z miodem, można to jednak robić również mlekiem, sokami, dżemami, twarogiem, itp. Dobrze jest wiedzieć, iż pyłek kwiatowy powinno spożywać się w rozdrobnionej formie, dzięki temu jego przyswajalność jest znacznie większa.