Niska samoocena sprawia, iż omija nas wiele rzeczy. Nie wysyłamy CV do firmy, która nas interesuje, ponieważ uważamy, że nie spełniamy wymogów. Czy można zmienić swoje życie?

Niska samoocena ma różne podłoże. Niektórzy nie wierzą w siebie, ponieważ rodzice nigdy ich nie chwalili. Dzieci, które miały wymagających rodziców uważają, że swoje obowiązki mogłyby wykonywać lepiej. Rzadko są zadowolone z efektów swojej pracy.

Perfekcjoniści – dzieci wymagających rodziców
Dzieci wymagających rodziców wyrastają na perfekcjonistów. Ich podejście przekłada się na relacje międzyludzkie. Trudno znaleźć partnera, gdy stawiamy wysoko poprzeczkę. Nie należy zapominać, iż ideały nie istnieją. Jeśli tego nie zrozumiemy, nie odnajdziemy szczęścia. Każdy związek okaże się rozczarowaniem.

Przemoc psychiczna
Osoby, które w przeszłości usłyszały, że są grube, brzydkie i nie grzeszą inteligencją, zamykają się w sobie. Jeśli na co dzień zmagamy się z bezpodstawnymi oskarżeniami, w miarę upływu czasu zaczynamy w nie wierzyć.

Przemoc psychiczna – skutki

Wiele kobiet pada ofiarą przemocy psychicznej. Partner stopniowo niszczy poczucie własnej wartości. Początkowo wypomina niedostatki urody, w miarę upływu czasu pojawiają się oskarżeniami dotyczące braku inteligencji i pracowitości. Oprawca dąży do tego, aby jego ofiara uwierzyła, że jest beznadziejna i nie może liczyć na pomoc innych osób.

Toksyczny partner

Niełatwo rozstać się z toksycznym partnerem. W związkach, w których dochodzi do przemocy, rodzi się uzależnienie. Choć partner znęca się nad kobietą, ta nie potrafi od niego odejść, ponieważ kocha go na swój sposób. Zdarza się, iż ofiara pragnie zmienić swoje życie, ale nie ma ku temu sposobności. Mężczyzna przez lata ją utrzymywał, a powrót do pracy zawodowej wydaje się niemożliwy.

Zmiana dotychczasowego życia

Warto pamiętać, iż nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli nasi rodzice żyją, możemy poprosić ich o pomoc. Przeprowadzka do rodzinnego domu stanowi początek zmian. Jeśli przez lata nie pracowałyśmy zawodowo, możemy zapisać się na szkolenie organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy. Osobom długotrwale bezrobotnym przysługuje płatny staż.

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, nie możemy pozwolić na to, aby inni nas poniżali. Każda z nas zasługuje na godne traktowanie.