Czarny bez to bogactwo wielu witamin i zdrowia. Roślina gości w parkach czy przydomowych ogródkach. Z owoców oraz kwiatów przygotujemy nie tylko smaczny ale również zdrowy sok. Poznaj przepisy na sok z czarnego bzu.
Bogactwo czarnego bzu
Czarny bez jest źródłem witamin takich jak A, C i B. Oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga pracę materii organizmu. Roślina pomaga także na przeziębienie, ponieważ wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe. Dziki czarny bez jest znaną w zielarstwie rośliną. Sok z czarnego bzu to nie tylko pyszny ale przede wszystkim bardzo zdrowy napój. Nasze przepisy pozwolą na jego przygotowanie i cieszenie się smakiem, także po zakończeniu lata.
Sok z owoców czarnego bzu
Składniki:
- 4 kg owoców czarnego bzu
- 3 kg cukru
- 2 cytryny
- 4 l wody
Przygotowanie:
Owoce czarnego bzu gotujemy przez 2 godziny w 4 l wody. Następnie odcedzamy i wyrzucamy owoce, dodajemy sok z cytryny, cukier i gotujemy jeszcze przez godzinę. Gotowy sok przelewamy do wyparzonych butelek i odwracamy je do góry dnem.
Sok z czarnego bzu
Składniki:
- 1 kg owoców czarnego bzu
- 1 szklanka cukru
- 2 szklanka wody
- sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
Owoce wsypujemy do garnka, dodajemy cukier i wodę. Po kwadransie dodajemy sok z cytryny. Sok odcedzamy i jeszcze gorący przelewamy do butelek.
Domowy sok z czarnego bzu
Składniki:
- 4 kg owoców czarnego bzu
- 4 szklanki cukru
- 4 szklanki wody
Przygotowanie:
Owoce myjemy, zalewamy wodą i gotujemy z cukrem przez 2 godziny. Sok odcedzamy i gotujemy na małym ogniu przez godzinę. Gorący sok z bzu przelewamy do butelek, które pasteryzujemy przez 15 minut.
Sok z kwiatów czarnego bzu
Składniki:
- 20 gron kwiatów czarnego bzu
- 2 kg cukru
- 2 całe cytryny
- 2 l przegotowanej wody
Przygotowanie:
Kwiaty myjemy i przekładamy do miski,. Dodajemy do nich cytryny pokrojone w plastry. Wodę zagotowujemy razem z cukrem. Zalewamy nią kwiaty i cytryny. Taką miksturę odstawiamy na 2 dni. Po tym czasie odcedzamy sok za pomocą gazy. Zagotowujemy sok i przelewamy do butelek.
Przygotowując sok z czarnego bzu należy pamiętać, że zbiera się tylko dojrzałe, czarne owoce, ponieważ te niedojrzałe są trujące dla ludzkiego organizmu.
Katarzyna Antos