Przekaz pokoleniowy
Pexels

Nasze relacje damsko-męskie często układają się w dość zaskakujący sposób. Zastanawiamy się, co jest tego przyczyną, że ciągle trafiamy na niewłaściwych facetów lub unikamy ich jak diabeł święconej wody. W takiej sytuacji warto poznać swój przekaz pokoleniowy. Może on bowiem stanowić rozwikłanie zagadki. Przekaz pokoleniowy a relacje damsko-męskie – jak wygląda to w praktyce?

Spis treści:

  1. Czym jest przekaz pokoleniowy?
  2. Dlaczego powielamy błędy naszych rodziców?
  3. Podejście do relacji damsko-męskich wynosimy z domu
  4. Brak zaufania do mężczyzn
  5. Zbyt szybkie angażowanie się w związek
  6. Jak tworzyć szczęśliwe relacje damsko-męskie?

Czym jest przekaz pokoleniowy?

Przekaz pokoleniowy to coś, czym często nieświadomie nasiąkamy w domu rodzinnym. Choć dawno nie mieszkamy już z mamą czy babcią, to wciąż w głowie tkwią pewne przekonania dotyczące relacji damsko-męskich. Nawet jeśli na poziomie świadomym nie zgadzamy się z nimi, to one wciąż rzutują na nasze życie, determinują nasze zachowanie.

Dlaczego powielamy błędy naszych rodziców?

Człowiek, podobnie jak inne naczelne, uczy się poprzez naśladownictwo. Matrycą, którą powiela, jest ta, z którą został zapoznany w domu rodzinnym. W przypadku kobiet ogromną wartość ma relacja matki, babci czy ciotki. To one pokazują nam świat i relacje damsko-męskie. Mogą nas zachęcać do podążania za wielką miłością lub zniechęcać do poznawania mężczyzn.

Podejście do relacji damsko-męskich wynosimy z domu

Aby zrozumieć swój przekaz pokoleniowy, należy spojrzeć na relacje damsko-męskie w swojej rodzinie. Jeśli nasza matka, babka i ciotka były silnymi kobietami, które same stawiały czoła życiu, my również pragniemy takie być. Tkwi w nas ogromna potrzeba niezależności, którą boimy się utracić, wchodząc w związki. W rezultacie jesteśmy singielkami albo żyjemy w związkach nieformalnych i na samą myśl o ślubie czy zamieszkaniu razem dostajemy gęsiej skórki.

Brak zaufania do mężczyzn

Jeśli wychowała nas samotna matka, nasza babka również rozwiodła się z mężem, podobnie jak dwie ciotki, z domu rodzinnego wychodzimy z przekonaniem, iż mężczyznom nie wolno ufać. Ci zawsze nas zawiodą, zdradzą, porzucą, popadną w nałóg, przegrają całą wypłatę. W rezultacie nie chcemy chodzić w bliskie relacje. Bliskość z mężczyzną nas przeraża. Wolimy żyć same, z dala od mężczyzn.

Zbyt szybkie angażowanie się w związek

Zdarza się również, że nasza mama i babcia miały po kilku mężów. Bardzo łatwo się zakochiwały i dawały się ponieść uczuciu. W tym przypadku uczymy się, że dla miłości warto zmienić swoje dotychczasowe życie itp. Same chętnie wchodzimy w relacje z mężczyznami. Jednak gdy mija faza zakochania lub kandydat okazuje się nieodpowiedni, sam znika po pierwszej wspólnej nocy, cierpimy z powodu złamanego serca.

Jak tworzyć szczęśliwe relacje damsko-męskie?

Przekaz pokoleniowy to pewien schemat, który trzeba umieć odczytać. Znając go, można świadomie kierować swoim życiem i zmienić je na lepsze. Np. jeśli uświadomimy sobie, że nasze krewne ciągle się zakochiwały, zbyt szybko wchodziły w relację, dając całą siebie, możemy staranniej dobierać partnerów.  Nie angażować się zbyt szybko, lepiej poznawać mężczyzn i odrzucać tych, którzy nie rokują lub nie pasują do naszego stylu życia.  Znając swoją matrycę, możemy obudzić wewnętrznego dorosłego i świadomie oddzielić własne przekonania na temat relacji damsko-męskich od tych zaszczepionych nam przez matkę czy babkę.