Molestowanie seksualne przez partnera szefowej
Zdjęcie autorstwa The Coach Space z Pexels

Zazwyczaj przyjmujemy, że osoby piastujące wysokie stanowiska zachowują się w sposób nieskazitelny. Tymczasem ludzie są różni, niezależnie od zawodu czy pełnionej funkcji. Przestępcę seksualnego można znaleźć w każdej grupie – wśród księży, polityków, nauczycieli, murarzy, kurierów, sprzedawców, prawników czy lekarzy. Jak sobie poradzić, gdy molestowanie seksualne przez partnera szefowej stało się twoim problemem?

Spis treści:

  1. Czym jest molestowanie seksualne?
  2. Molestowanie seksualne i wstyd z nim związany
  3. Molestowanie seksualne przez partnera szefowej – jakie rodzi problemy?
  4. Molestowanie w pracy to przestępstwo, które należy zgłosić przełożonemu
  5. Wyparcie i bronienie sprawcy przestępstwa
  6. Molestowanie seksualne w pracy – jak dochodzić swoich praw?

Czym jest molestowanie seksualne?

Molestowanie seksualne zawsze wyzwala negatywne emocje. Czujemy się okropnie z myślą, że ktoś przekracza nasze granice. Niekoniecznie musi robić to w sposób fizyczny, dotykając nas, czy zmuszając do seksu. Molestowanie seksualne to także niechciane wypowiedzi o podtekście erotycznym, czy dążące do bliskości, której sobie nie życzymy.  Ofiary tego przestępstwa często milczą, bo paraliżuje je wstyd oraz strach przed negatywną oceną. Molestowanie seksualne to jedno z najbardziej niedoszacowanych czynów zabronionych, które mają miejsce każdego dnia. Jeśli w porę nie zostanie przerwane, może wywołać stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze.

Molestowanie seksualne i wstyd z nim związany

Kobiecie jest przykro, gdy idąc ulicą z przyjaciółką, słyszy jakiś niechciany komentarz o podłożu seksualnym. Zazwyczaj odczuwamy ogromny wstyd, choć to osoba wypowiadająca te słowa, powinna poczuć się niestosownie. To ona przekracza nasze granice. Niestety, żyjemy w kulturze patriarchalnej. Od małego wtłacza nam się do głów, że nie należy prowokować mężczyzn. Dobrze ułożona kobieta tak nie robi i nie musi borykać się z molestowaniem seksualnym. Prowokowaniem dla społeczeństwa może być uśmiech, sukienka, makijaż czy zadbany wygląd. Nie pozwólmy sobie wmówić, że ładnie się ubierając i robiąc zwykły make up, dajemy komukolwiek prawo do przekraczania naszych granic. Molestowanie seksualne to przestępstwo.

Molestowanie seksualne przez partnera szefowej – jakie rodzi problemy?

Molestowanie seksualne przez partnera szefowej  jest szczególnie trudnym doświadczeniem. Z jednej strony mamy dość obleśnych komentarzy czy prób dotyku, czujemy się jak zwierzę zamknięte w klatce. Z drugiej, boimy się reakcji szefowej. Niestety, wiele kobiet wypiera myśl, że ich partner może molestować ich koleżanki czy podwładne. Zakładają one, że mają do czynienia z kochającym mężem czy narzeczonym. Ponadto do tego dochodzi środowisko kolegów i koleżanek z pracy. Bardzo łatwo można stać się obiektem plotek i niewybrednych komentarzy w stylu – pewnie sama go podrywała, a teraz udaje, żeby zepsuć mu opinię.

Molestowanie w pracy to przestępstwo, które należy zgłosić przełożonemu

Pamiętaj jednak o tym, że stalking, molestowanie seksualne czy próba gwałtu to przestępstwo. W każdej chwili możesz, a nawet powinnaś zgłosić sprawę policji. Molestowanie seksualne przez partnera szefowej  warto zgłosić samej zainteresowanej. Nie dziel się swoim trudnym doświadczeniem z żadną koleżanką z biura, ponieważ ta może puścić plotkę dalej, ta dotrze do szefowej w zmienionej formie i dopiero będziesz miała problemy. Najlepiej porozmawiać z szefową, to ona ma obowiązek zapewnić ci godziwe warunki pracy i przeciwdziałać mobbingowi oraz molestowaniu seksualnemu.

Wyparcie i bronienie sprawcy przestępstwa

Szefowa może ci uwierzyć, ale zdarza się też, że kobieta neguje prawdę o swoim partnerze. Nie potrafi jej przyjąć do wiadomości. Niektóre kobiety zarzucają kłamstwo swoim najlepszym przyjaciółkom, gdy te pokazują im zdjęcia dokumentujące zdradę ich męża. Niestety, tak działa mechanizm wyparcia jako jedna ze strategii obronnych. Musimy to mieć na uwadze. Posłaniec złych wiadomości często kończy marnie i staje się kozłem ofiarnym. Nie oznacza to jednak, że w jakikolwiek sposób zawiniłaś i przyczyniłaś się do molestowania seksualnego, którego padłaś ofiarą.

Molestowanie seksualne w pracy – jak dochodzić swoich praw?

Jeśli szefowa cię zwolni, gdy poinformujesz ją o molestowaniu, masz prawo dobiegać swoich racji w sądzie pracy. Ponadto zawsze można znaleźć lepiej płatne zajęcie w dużo przyjemniejszej atmosferze.  Praca w biurze, w którym nieustannie ktoś nas nagabuje, rzuca seksualne komentarze lub próbuje nas dotykać wbrew naszej woli, to istna udręka. Warto ją jak najszybciej przerwać.