Przyjmowanie koenzymu Q10 może przynieść znaczące korzyści osobom z chorobą sercowo-naczyniową. Co mówią naukowcy na temat znaczenia tego związku dla naszego zdrowia, kiedy warto sięgnąć po suplement i jak dokonać mądrego wyboru przy półce z preparatami?
Czym jest koenzym Q10?
Wytwarzany przez organizm i znajdujący się w prawie każdej komórce ludzkiego ciała koenzym Q10 jest podobnym do witaminy związkiem chemicznym, który pomaga przekształcać substancje odżywcze w energię. To również potężny przeciwutleniacz, który chroni tkanki przed uszkodzeniami powodowanymi przez toksyczne wolne rodniki.
Istnieją dwie formy koenzymu Q10 – ubichinon i ubichinol. Ten drugi to aktywna postać antyoksydacyjna, którą organizm wytwarza z ubichinonu. Z wiekiem spada poziom obu tych substancji w organizmie, a proces ten zaczyna się już około 20 roku życia.
Jak koenzym Q10 wpływa na serce?
Niedobór koenzymu Q10 może prowadzić do stresu oksydacyjnego, co zwiększa ryzyko szeregu zaburzeń, w tym choroby sercowo-naczyniowej. Ostatnie badania łączą też brak wystarczającej ilości koenzymu Q10 w organizmie z niskim poziomem „dobrego” cholesterolu we krwi, ważnego dla zdrowia serca. Może to dodatkowo zwiększać ryzyko choroby wieńcowej. Co gorsza, leki statynowe obniżające poziom cholesterolu, niekorzystnie wypływają na stężenie ubichinonu.
Suplementy koenzymu Q10 mogą zwiększać ilość „dobrego” cholesterolu we krwi, a także białka odpowiedzialnego za jego przeciwmiażdżycowe działanie. Ma to znaczenie dla minimalizowania ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Zależność ta występuje również u osób przyjmujących statyny.
Suplementacja koenzymem Q10 może również redukować działania niepożądane związane z terapią statynami, takie jak bóle mięśni i osłabienie. W badaniu z 2014 roku 75% osób przyjmujących statyny i cierpiących z powodu objawów mięśniowych zgłosiło ich zmniejszenie po 30-dniowej kuracji koenzymem Q10[1]. Z kolei po dokonaniu analizy innych badań klinicznych naukowcy poinformowali, że ubichinon ma potencjał obniżania skurczowego ciśnienia krwi nawet o 17 mm Hg a rozkurczowego o 10 mm Hg[2].
Jak przyjmować koenzym Q10?
Przed rozpoczęciem kuracji koenzymem Q10 warto określić jego poziom w organizmie za pomocą prostego badania krwi. Jeśli okaże się, że wskazane jest jego dodatkowe przyjmowanie, najlepiej wybrać preparat zawierający naturalną formę tego związku, identyczną z występującą w ludzkim organizmie. Kapsułkę powinno się łykać wraz z posiłkiem lub tuż po nim. Tak samo jak w przypadku każdego suplementu, przed włączeniem go do diety dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
[1] Coenzyme Q10 Supplementation Decreases Statin-Related Mild-to-Moderate Muscle Symptoms:
A Randomized Clinical Study, Medical Science Monitor, 2014.
[2] Coenzyme Q10 in the treatment of hypertension: a meta-analysis of the clinical trials, Nature, 2007.