Marilyn Monroe zwykła mawiać, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty. Z biegiem lat ta maksyma pewnie nie straciła na aktualności, ale lista kobiecych sprzymierzeńców nieco się rozrosła.

Wystarczy spojrzeć na zawartość przeciętnej damskiej garderoby czy torebki. Świat mody nawet w najmniejszym domowym wydaniu nie może obyć się bez dodatków. To właśnie akcesoria stanowią przysłowiową kropkę nad „i” nawet w codziennym ubiorze. Dobrej jakości pasek, torebka, ciekawa biżuteria nadaje indywidualnego charakteru i wyjątkowości, ożywia korporacyjne mundurki i przełamuje zawodowy dress code. Właściwie dobrane akcesoria są remedium na chroniczny brak czasu. Z ich pomocą biurowa sukienka, szybko może się zmienić w odświętną kreację. Nic więc dziwnego, że poświęca się im tyle uwagi.

Co się kryje pod pojęciem akcesoriów? Jakie z nich najczęściej wybierają kobiety?

Najczęściej wybieranymi dodatkami na co dzień są: biżuteria, okulary przeciwsłoneczne, buty i torebki. Lista damskich akcesoriów z roku na rok się wydłuża. Producenci dwoją się i troją, aby wykreować modę na nowe gadżety, inne z kolei pojawiają się jako odpowiedź na potrzeby życiowe, jak chociażby etui na tablet czy smartfon. Zamiłowanie do akcesoriów widać już u małych dziewczynek, które uwielbiają wszystko co błyszczące i chętnie zakładają spinki do włosów ozdobione kryształkami, świecące buciki czy bawią się pierwszą toaletką. Równie wielki entuzjazm wzbudza perspektywa zabawy maminą biżuterią.

W dorosłym życiu, gdzie coraz większą role odgrywa to, w jaki sposób odbierają nas inni, dodatki pełnią dużo poważniejszą rolę i stają się sposobem na wyrażenie siebie, a nawet podkreślają przynależność do określonej grupy społecznej. Rzut oka na dyskretne logo okularów, zegarka czy torebki wiele mówi o jej właścicielce. Wyszukane akcesoria przyciągają wzrok, a te bardziej dyskretne wtapiają się w ubranie, tworząc subtelną, dopracowaną całość.

Dodatki – nieskończenie wiele możliwości

Nosząc się z zamiarem zakupu akcesoriów mamy nieskończenie wiele możliwości. W internecie znaleźć można sklepy, które oferują damskie akcesoria (np. bonprix.pl) i tylko od zasobności kieszeni i pojemności szaf zależy, które z nich powiększą (z reguły i tak już dość pokaźną) kolekcję.To zamiłowanie do gromadzenia kolejnych modeli butów, torebek czy następnej pary kolczyków czasami wprawia w osłupienie męską część domowników. Okazuje się jednak bardzo przydatne przy wybieraniu świątecznych prezentów – od razu wiadomo, co ucieszy miłośniczkę dodatków.Akcesoria są zawsze mile widziane i przy odrobienie wysiłku nie ma możliwości, by z takim prezentem nie trafić. Personel sklepów z dodatkami z reguły dobrze orientuje się, co w danym sezonie jest na szczycie listy życzeń i bez problemu wskaże prezentowy pewniak.

Czy warto inwestować w dodatki ze znanym logo?

Jednym wydanie kilkuset złotych na akcesoria wciąż jeszcze wydaje się fanaberią, dla innych jest synonimem luksusu i elegancji.Markowe dodatki, choć relatywnie drogie, stają się coraz bardziej dostępne. Rzadko która z nas może pozwolić sobie na regularne zakupy w sklepach projektantów, ale kupno np.: markowego paska, szalika, etui na klucze, kolczyków czy torebki jest już w zasięgu możliwości.Dodatki, podobnie jak ubrania, również podlegają modom. Wydaje się, że nieco do lamusa odeszły np.: prawdziwe perły. Ten dość kosztowny dodatek cieszy się jeszcze estymą zwłaszcza wśród dojrzałych pań. Młode dziewczyny chętnie kupują bardziej przystępne akcesoria. Mnogość faktur i materiałów, z których wykonane są kolczyki, bransoletki, naszyjniki, począwszy od drewna, filcu, sztucznych i prawdziwy kamieni, aż do metali, pozwala na zabawę dodatkami i coraz to nowe kompozycje na co dzień.

Stosownie do okazji

Dodatki dobieramy podobnie jak ubrania. Powinny odpowiadać stylowi i osobowości, a także być stosowne do okazji. Na spotkanie biznesowe lepiej postawić na spokojną elegancję: dyskretne kolczyki, torebkę w stonowanych kolorach, jedwabną apaszkę, a np.: naszyjnik z dużych biżuteryjnych elementów czy szalik w fantazyjne wzory pozostawić na casualowy piątek lub popołudniowe spotkanie z przyjaciółkami.