Wybierając się na urlop, czy to samemu, czy z całą rodziną, należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Dlatego odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej powinno znajdować się na szczycie listy do zrobienia przed wyjazdem. Zobaczmy, czego nie może zabraknąć w podręcznej apteczce.
Leki zażywane stale
Jeżeli przyjmujemy jakieś leki regularnie z przepisu lekarza, musimy pamiętać o tym, aby zapakować je do wakacyjnej apteczki, gdyż urlop nie wyklucza nas z terapii. O tych produktach powinniśmy szczególnie pamiętać, dlatego warto naszykować je jeszcze kilka dni przed wyjazdem.
Leki na chorobę lokomocyjną
Tego typu produkty warto zawsze mieć w aptece podróżnej, ale szczególnie wtedy, gdy na chorobę cierpi któryś z podróżników. Długa podróż bywa uciążliwa, a jeżeli komuś podczas jazdy doskwierają nudności, wymioty, bladość skóry, nadmierna potliwość czy nieznośne bóle głowy – będzie ona jeszcze trudniejsza. Leki na chorobę lokomocyjną lub specjalne plastry mogą pomóc w zahamowaniu tych dolegliwości.
Leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe
Ból brzucha, wzdęcia, niestrawność, wymioty – to przypadłości, które mogą zdarzyć się każdemu. Zmiana klimatu oraz oderwanie od stałego trybu dnia często sprzyjają podobnym dolegliwościom. Na wakacjach wielokrotnie dochodzi również do zatruć pokarmowych, dlatego zawsze warto być na nie przygotowanym. W podróżnej apteczce powinny znaleźć się poniższe produkty.
- Leki na biegunkę, np. węgiel oraz inne popularne preparaty hamujące nadmierne wypróżnianie.
- Probiotyki – wzmacniają mikroflorę jelit i pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
- Preparaty elektrolitowe – w przypadku wystąpienia biegunki lub odwodnienia.
- Leki na wzdęcia – zmniejszają dyskomfort i uczucie ciężkości. Najczęściej wybierany w tym celu jest Espumisan w kapsułkach. Jest to lek zawierający symetykon, który rozbija pęcherzyki gazu, zalegające w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu łagodzi dyskomfort powodowany ich nagromadzeniem. Warto dodać, że Espumisan zawiera substancję chemicznie obojętną, dlatego jest dobrze tolerowany i można go zażywać z innymi lekami. Ponadto nie zawiera cukru, co sprawia, że może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Przeziębienie głównie kojarzy nam się z okresem jesienno-zimowym, dlatego mało kto myśli o zabraniu tego typu leków w podróż. Tymczasem zmiana klimatu, wysokie temperatury zmieszane z klimatyzacją w hotelu czy w samochodzie mogą sprzyjać rozwojowi infekcji. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką leki na przeziębienie i zastosować je już przy pierwszych objawach, aby uniknąć dyskomfortu i zmian planów podczas urlopu.
Leki przeciwalergiczne
Leki na alergię powinny iść w parze z lekami przyjmowanymi na stałe, zwłaszcza jeżeli mamy skłonność do alergii. Pamiętajmy, że w zależności od miejsca w kraju i na świecie, różne może być stężenie alergenów i czasem atak kichania, zaczerwienione oczy oraz ogólne złe samopoczucie mogą nas zaskoczyć.
Przygotowanie podróżnej apteczki to coś, o czym koniecznie trzeba pomyśleć przed wyjazdem. Choć w kurortach wakacyjnych zazwyczaj są apteki, lepiej mieć niezbędne leki przy sobie, gdyby dolegliwości dopadły nas w trakcie jazdy lub wycieczki na jakimś odosobnionym terenie.