Mechanizm powstawania kaszlu

Kaszel stanowi sygnał obronny organizmu. Często związany jest z infekcją lub z występowaniem ciała obcego w organizmie. Zadaniem kaszlu jest oczyszczanie dróg oddechowych, a aby do tego doszło, prąd powietrza musi być na tyle silny, żeby mógł porwać zalegające w drogach oddechowych przeszkody. Kaszel dzielimy na produktywny (mokry) oraz bezproduktywny (suchy). Zobaczmy, jak powstaje kaszel.

Kaszel – czym jest i jak powstaje?

Kaszląc, wykonujemy wdech, następnie mięśnie klatki piersiowe, brzucha oraz przepony gwałtownie się kurczą, czego powodem jest zamknięta głośnia (element krtani). Powoduje to duży wzrost ciśnienia w drogach oddechowych, a gdy w końcu głośnia otwiera się, powietrze zostaje wydalone z dróg oddechowych z wielką siłą, powodując usunięcie drażniących ciał obcych.

Odruch kaszlu sam w sobie spowodowany jest podrażnieniem receptorów czuciowych. Wśród receptorów kaszlu wyróżniamy mechaniczne i chemiczne, co oznacza, że odruch kaszlu może być wywołany zarówno infekcją przy dużej ilości wydzieliny produkowanej w układzie oddechowym, stanami zapalnymi, np. alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną, jak również innymi czynnikami drażniącymi, takimi jak dym tytoniowy.

W odruchu kaszlu uczestniczą:

  • receptory usytuowane w nosogardle, krtani, tchawicy, oskrzelach, w mniejszej ilości w opłucnej, osierdziu, przewodzie słuchowym zewnętrznym i w przeponie;
  • nerw błędny, którego zadaniem jest prowadzenie impulsów nerwowych z receptorów do ośrodka kaszlu, który znajduje się w mózgu;
  • ośrodek kaszlu;
  • nerwy ośrodkowe – prowadzą impulsy kaszlu do mięśni wykonawczych;
  • mięśnie.

Jak widać, kaszel to skomplikowany mechanizm, który angażuje wiele elementów naszego ciała. Może różnić się nasileniem oraz rodzajem. Wyróżniamy kaszel produktywny i bezproduktywny.

Kaszel produktywny (mokry) – czym jest?

Kaszel mokry to taki, podczas którego następuje odpluwanie plwociny. Związany jest zazwyczaj z infekcjami zatok, oskrzeli czy płuc. Często kojarzony jest z zakażeniem bakteryjnym, choć w tym przypadku wymagana jest diagnoza lekarska. Specjalista wyda zalecenia, bazując na wywiadzie z pacjentem oraz oceniając kolor i gęstość wydzieliny.

Kaszel bezproduktywny (suchy) – kiedy występuje?

Kaszel suchy występuje najczęściej w początkowym stadium procesów zapalnych dróg oddechowych. Zazwyczaj jest męczący i występuje w postaci ataków. Charakterystyczny dla tego rodzaju kaszlu jest brak odpluwania plwociny.

Co na kaszel, czyli jak sobie pomóc?

Chcąc złagodzić objawy mokrego kaszlu, warto sięgnąć po dostępne bez recepty środki wykrztuśne, które ułatwiają pozbycie się wydzieliny z dróg oddechowych. Takie działanie pozwoli nie tylko szybciej pozbyć się kaszlu, ale również sprawi, że nie będzie on tak męczący. Wśród dobrych produktów na kaszel wyróżniamy produkty na bazie ambroksolu, takie jak Flavamed, które wykazują dużą skuteczność w przypadku leczenia kaszlu produktywnego. Na suchy kaszel najlepiej stosować napary ziołowe oraz środki nawilżające śluzówkę gardła.