Kiedy pieprzyki stają się niebezpieczne?

Obserwacja znamion barwnikowych jest tak istotna, ponieważ wszelkie zmiany w ich kolorze i kształcie mogą świadczyć o postępowaniu niekorzystnych procesów nowotworowych. Jeśli zauważymy zmieniający się pieprzyk, czyli znamię atypowe, należy skonsultować się z lekarzem. Najlepszą metodą obserwacji pieprzyków jest metoda A-B-C-D-E. Powodem do niepokoju jest:

  • A – asymetria – jeśli znamię nie jest idealnie okrągłe, zaczyna się rozrastać w jedną stronę lub na boki;
  • B – brzeg – nierównomierny, o poszarpanych krawędziach;
  • C – kolor (z ang. colour) – nierównomierny rozkład barwnika, np. jaśniejszy przy brzegach, ciemniejszy w środku, a także pieprzyki w kolorach innych niż brązowe czy czarne;
  • D – różne cechy (z ang. different) – m.in. zwiększenie obwodu powyżej 5 mm, bolesność, swędzenie, pojawienie się czerwonej obwódki, dyskomfort – wówczas niezwłocznie należy udać się do dermatologa!
  • E – ewolucja – przyspieszone zmiany, które zachodzą nagle, w przeciągu trzech miesięcy.

Choć wiele osób uważa, że lepiej nie ruszać pieprzyków i mieć je stale „na oku”, tak naprawdę dużo korzystniej jest usunąć wszelkie podejrzane zmiany barwnikowe, nawet jeśli nie są zmianami nowotworowymi. Oczywiście, pod kontrolą dermatologa-onkologa, metodami chirurgicznymi.