Kiedy pieprzyki stają się niebezpieczne?
Obserwacja znamion barwnikowych jest tak istotna, ponieważ wszelkie zmiany w ich kolorze i kształcie mogą świadczyć o postępowaniu niekorzystnych procesów nowotworowych. Jeśli zauważymy zmieniający się pieprzyk, czyli znamię atypowe, należy skonsultować się z lekarzem. Najlepszą metodą obserwacji pieprzyków jest metoda A-B-C-D-E. Powodem do niepokoju jest:
- A – asymetria – jeśli znamię nie jest idealnie okrągłe, zaczyna się rozrastać w jedną stronę lub na boki;
- B – brzeg – nierównomierny, o poszarpanych krawędziach;
- C – kolor (z ang. colour) – nierównomierny rozkład barwnika, np. jaśniejszy przy brzegach, ciemniejszy w środku, a także pieprzyki w kolorach innych niż brązowe czy czarne;
- D – różne cechy (z ang. different) – m.in. zwiększenie obwodu powyżej 5 mm, bolesność, swędzenie, pojawienie się czerwonej obwódki, dyskomfort – wówczas niezwłocznie należy udać się do dermatologa!
- E – ewolucja – przyspieszone zmiany, które zachodzą nagle, w przeciągu trzech miesięcy.
Choć wiele osób uważa, że lepiej nie ruszać pieprzyków i mieć je stale „na oku”, tak naprawdę dużo korzystniej jest usunąć wszelkie podejrzane zmiany barwnikowe, nawet jeśli nie są zmianami nowotworowymi. Oczywiście, pod kontrolą dermatologa-onkologa, metodami chirurgicznymi.
Pages: 1 2