Rok 2015 obfituje w pechową dla wielu trzynastkę, która wypada w piątek. Mówi się, że z natury Polacy są narodem przesądnym. A Ty, czy wierzysz w przesądy?
Nie bądź przesądny
Obecność przesądów w naszym życiu codziennym nie wzięła się znikąd. Wszystko zawdzięczamy naszym stereotypom i pradawnym obrzędom. Stare wierzenia dotyczyły bowiem różnych dziwnych przedmiotów czy związanych z nim kultem. Dziś przesąd jest jak zabobon, czyli coś, co ma pewną, nadprzyrodzoną moc. Wszelkie zabobony były dawniej oznaką ciemnoty. Obecnie do przesądów podchodzimy raczej z dystansem i dużym uśmiechem. Są jednak tacy, którzy usilnie wierzą w pecha i surowo przestrzegają zachowań związanych z przesądami.
Piątek 13-tego
Choć nie ma racjonalnego wytłumaczenia na pechowość tego feralnego dnia, niektórzy wierzą, że w piątek 13-tego lepiej być ostrożnym. Ta data ma w związek z Templariuszami, ale nie każdy widzi związek z pechową karmą historii. W czasach średniowiecza, największego pecha w piątek, trzynastego dnia miały mieć czarne koty. Wierzono bowiem, że mają kontakty z diabłem, więc palono je w tym dniu na stosie. Dzisiaj nie znęcamy się nad zwierzętami, ale wciąż 13 kojarzy nam się z nieszczęściem. Rok 2015 możemy uznać więc za wyjątkowo pechowy, ponieważ znienawidzony piątek 13-tego pojawił się w kalendarzu aż trzykrotnie.
Czarny kot
Z piątkiem 13-tego związane są inne przesądy, które miały wzmacniać negatywną energię i złą moc tego dnia. Jednym z popularnych jest przebiegnięcie czarnego kota przez drogę. Takie zdarzenie miało przynosić wielkie nieszczęście i pecha. Bywają ponoć tacy, który zawracali z drogi, gdy tylko zauważali na horyzoncie czarnego kota. Dlaczego? Koty o tej barwie już w czasach starożytnych były kojarzone z szatańskimi mocami. Ludzie obawiali się kontaktu z demonem, dlatego omijali koty szerokim łukiem.
Zakonnica
Zakonnica, chociaż jest osobą związaną z Kościołem, budzi skrajne emocje. Pojawienie się zakonnicy podobno zwiastuje nieszczęście. Najbardziej działa zobaczenie pleców zakonnicy. Splunięcie na nią, przynosi zaś pecha. Inna sytuacja następuje w przypadku trzech sióstr zakonnych. Taka liczba jest uznawana za dobry omen, szczególnie dla sprawy którą mieliśmy na myśli w momencie ujrzenia zakonnic.
To tylko niektóre z popularnych przesądów. To czy wierzymy w przesądy czy też nie jest sprawą indywidualną. Wiadomo jednak, że do życia warto podchodzić z dystansem i uśmiechem, nie przejmując się tym, czy zza zakrętu wybiegnie nagle czarny kot.
Katarzyna Antos