Kultura Styl życia

Pani mnie z kimś pomyliła, czyli pierwsza powieść Ilony Łepkowskiej

pani mnie z kimś pomyliła

Ilona Łepkowska to znana polska scenarzystka i reżyserka, która pracowała przy najpopularniejszych polskich serialach – m.in. Klanie, Barwach szczęścia i M jak miłość. W księgarniach właśnie pojawiła się jej pierwsza powieść zatytułowana Pani mnie z kimś pomyliła. Czy debiut literacki Ilony Łepkowskiej okazał się sukcesem?

 

Główną bohaterką powieści jest Joanna, kobieta po przejściach i rozwodzie, która wychowuje nastoletnią córkę Mańkę. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ  jej były, a zarazem ojciec jej dziecka, niechętnie płaci alimenty. Często zdarzają mu się przestoje w spełnianiu swojego rodzicielskiego obowiązku, przez co Joanna ma  problem z wygospodarowaniem  pieniędzy na życie. Kobieta pracuje jako tłumaczka języka włoskiego, co nie zapewnia jej stałego źródła dochodów. W rezultacie pod koniec miesiąca często jest pod kreską.  Jej przyjaciel, mając na uwadze jej ciężką sytuację finansową, załatwia jej intratne zlecenie. Joanna  ma przez kilka dni pracować jako tłumaczka na planie produkcji programu telewizyjnego, którego producentem jest rodowity Włoch. Po kobietę przyjeżdża kierowca i zawozi ją do studia nagrań. Podczas podróży dowiaduje się, że na planie trwają burzliwe dyskusje dotyczące dekoracji.  Włoch jest z niej bardzo niezadowolony.  Na miejscu Joanna odkrywa, że wbrew temu, co mówią inni, producent wcale nie jest taki zły i ma sporo racji.  Szybko nawiązuje z nim dobry kontakt i otrzymuje zaproszenie na kolację, którą zamierza przygotować dla niej sam Włoch.

Na planie trwa casting na prowadzącą polską edycję programu. Kolejne aktorki i prezenterki próbują swoich sił, ale żadna z nich nie sprawdza się w tej roli. Niespodziewanie na scenie pojawia się Joanna, która zaczyna w sposób empatyczny rozmawiać z uczestnikami show. Jest w tym tak dobra, że Włoch postanawia ją obsadzić w roli  prowadzącej program, choć Joanna nigdy nie miała do czynienia z mediami, a tym bardziej w nich nie pracowała.  Kobieta początkowo nie chce przyjąć tej posady, ale w końcu decyduje się na nią. Nowa praca pozwala jej odbić się od finansowego dna. Joanna robi zawrotną karierę w show-biznesie, widzowie doceniają jej naturalność i zwyczajność.

Choć początkowo Joanna pozostaje wierna sobie, czym naraża się Oldze pracującej przy programie, z czasem nabywa celebryckich nawyków. Pozowanie na ściankach, premiery i bankiety stają się jej chlebem codziennym.  Pomimo ogromnego sukcesu, jaki niewątpliwie odniosła, Joanna czuje się okropnie nieszczęśliwa.  Czego jej brakuje do pełni satysfakcji. „Czym jest ta niewidzialna rzecz, która rysą jest na szkle?” – aż chciałoby się powtórzyć za polską piosenkarką, Urszulą.  Czy Joanna odnajdzie ten brakujący element i sens życia?

Pani mnie z  kimś pomyliła – powieść idealna na lato!

Pani mnie z kimś pomyliła to pełna humoru powieść o polskim show-biznesie, w której można znaleźć wiele odwołań do prawdziwych dziennikarzy, w tym Doroty Wellman. Czyni to książkę Ilony Łepkowskiej bardziej intrygującą. Powieść czyta się jednym tchem. Pani mnie z kimś pomyliła to książka, którą warto wziąć ze sobą na plażę i oddać się lekturze.

Komentarze (2)

pati25

8 lat temu

To będzie coś nowego przeczytać książkę Ilony Łepkowskiej.Na pewno będzie ciekawa podobnie jak filmy

Tess

8 lat temu

Lubię panią Ilonę Łepkowską. Podobają mi się seriale, do których pisze scenariusze i jestem ciekawa jak udała się jej powieść.

Zostaw komentarz