Często kupujemy krem do cery tłustej, zakładając, że producent zadbał o to, aby odpowiadał on potrzebom naszej skóry. Niewątpliwie takie podejście jest wygodne, ale może też okazać się zdradliwe. Często bowiem składniki wykorzystywane przy produkcji kremów do cery tłustej czy suchej niekoniecznie odpowiadają potrzebom naszej skóry. W skrajnych przypadkach mogą wywołać reakcje niepożądane. Krem do cery tłustej może okropnie zapchać, bo nie służy nam jeden z jego składników, a ten do suchej może dodatkowo wysuszyć naszą twarz przez dodatek określonych rozpuszczalników. Dlaczego warto stosować oleje roślinne w pielęgnacji skóry?
Spis treści:
- Wykorzystanie olejów roślinnych w przemyśle kosmetycznym
- Oleje roślinne czy masła roślinne – co lepiej sprawdzi się w pielęgnacji skóry?
- Pielęgnacja twarzy z użyciem olejów – czy to dobry pomysł?
- Oleje w pielęgnacji skóry – jak działają?
- Jak dobrać olej do typu cery?
- Olej z wiesiołka dla cery potrzebującej regeneracji
- Czy cera tłusta może stosować oleje w pielęgnacji twarzy?
- Oleje nierafinowane i zimnotłoczone – dlaczego są najlepsze?
Wykorzystanie olejów roślinnych w przemyśle kosmetycznym
Kiedyś do dyspozycji mieliśmy tylko gotowe kosmetyki. Wchodziłyśmy do drogerii i wybierałyśmy krem dedykowany naszej cerze. Czasy się na szczęście zmieniły, stałyśmy się świadomymi konsumentkami. Zwracamy uwagę na skład kosmetyków i żywności. Nie chcemy wprowadzać do swojego organizmu przypadkowych substancji, które są całkowicie zbędne. Odpowiedzią na nasze potrzeby są oleje roślinne w pielęgnacji skóry. W drogeriach możemy dziś kupić jednoskładnikowe oleje roślinne oraz mieszanki różnych olejów. To niewątpliwie ułatwia pielęgnację cerze problematycznej – suchej, tłustej czy wrażliwej. Możemy bowiem postawić na jeden olej, który nam służy, unikając całej masy zbędnych substancji.
Oleje roślinne czy masła roślinne – co lepiej sprawdzi się w pielęgnacji skóry?
Czym różnią się oleje roślinne wykorzystywane w pielęgnacji skóry od maseł roślinnych? Tym, co decyduje o ich odmienności, jest konsystencja. Oleje roślinne mają płynną konsystencję, natomiast masła roślinne posiadają formę stałą. W związku z tym, iż masła roślinne zawierają więcej nasyconych kwasów tłuszczowych, lepiej sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej. Dla tłustej mogą okazać się zbyt treściwej. Poza tym cera trądzikowa często potrzebuje kwasów omega-6, w tym kwasu linolowego, który pełni funkcję przeciwzapalną i reguluje produkcję sebum.
Pielęgnacja twarzy z użyciem olejów – czy to dobry pomysł?
Choć oleje roślinne w pielęgnacji skóry mogą wydawać się niedostatecznym rozwiązaniem, to w gruncie rzeczy zawierają one całą masę dobroczynnych substancji. Oprócz kwasów tłuszczowych znajdziemy w nich witaminy, minerały, antyoksydanty, substancje przeciwzapalne oraz anti-aging. Nierzadko są to produkty o wysokim potencjale odżywczym.
Oleje w pielęgnacji skóry – jak działają?
Jak działają oleje roślinne i dlaczego warto stosować je w pielęgnacji twarzy? Wykazano, iż ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych natłuszczają skórę. W rezultacie tworzą warstwę okluzyjną, która chroni przed przeznaskórkową utratą wilgoci. Można zatem powiedzieć, że oleje roślinne pełnią funkcję nawilżającą, choć wielu z nas kojarzą się wyłącznie z natłuszczeniem. Jednocześnie oleje roślinne uelastyczniają i zmiękczają skórę, pozostawiając ją przyjemną w dotyku.
Jak dobrać olej do typu cery?
Oleje roślinne należy dobierać do typu cery. Jeśli mamy skórę tłustą, postawmy na olej zawierający kwasy omega-6, w tym linolowy, który reguluje produkcję sebum i tym samym chroni przed zapychaniem porów. Takie właściwości wykazuje olej tamanu. Natomiast oliwa z oliwek zawiera liczne antyoksydanty oraz witaminy, przez co chroni skórę przed powstawaniem wolnych rodników, które mogą przyspieszać proces starzenia się. To świetne rozwiązanie dla cery dojrzałej, ale też suchej czy normalnej, gdy chcemy zadbać zawczasu o działanie przeciwzmarszczkowe.
Olej z wiesiołka dla cery potrzebującej regeneracji
Twoja cera wymaga regeneracji? Masz za sobą zabiegi kosmetyczne lub medycyny estetycznej? Musisz skupić się na tych olejach, które zawierają substancje przyspieszające gojenie. W tej roli doskonale sprawdzi się olej z wiesiołka, który zawiera moc dobroczynnych składników, w tym o działaniu przeciwzapalnym.
Czy cera tłusta może stosować oleje w pielęgnacji twarzy?
Oleje roślinne w pielęgnacji skóry wydają się rozwiązaniem godnym uwagi dla cery wrażliwej i suchej. Tymczasem także skóra tłusta może i powinna z nich korzystać. Często walcząc z pryszczami i zaskórnikami, boimy się olejów i ich mitycznej, tłustej konsystencji. Tymczasem dobrze dobrany olej roślinny może wspomóc leczenie trądziku, vide olej tamanu. Jeśli profil kwasów tłuszczowych odpowiada potrzebom cery tłustej – bogactwo kwasów omega-3 i omega-6, wówczas doskonale się wchłania i reguluje produkcję sebum.
Oleje nierafinowane i zimnotłoczone – dlaczego są najlepsze?
Oleje roślinne do pielęgnacji skóry powinny charakteryzować się odpowiednią jakością. Nie należy sięgać po pierwszy lepszy produkt, jaki wpadnie nam w ręce. Sposób jego pozyskiwania ma bowiem kluczowe znaczenie. Oleje do pielęgnacji skóry powinny być wytłaczane mechanicznie bez użycia środków chemicznych czy wysokiej temperatury. Zarówno chemikalia, jak i działanie ciepłem, prowadzą do utraty dobroczynnych składników, które wykazują wysoką termolabilność. Krótko mówiąc, ulegają rozkładowi lub utlenieniu wskutek oddziaływania wysokiej temperatury. Natomiast użycie ewentualnych chemikaliów także może zniszczyć dobroczynne substancje, ale też istnieją ryzyko ich przedostania się do wyrobu finalnego. Najlepsze są oleje nierafinowane i zimnotłoczone, ponieważ charakteryzują się najwyższą zasobnością w składniki odżywcze. W związku z tym, iż sprawiają wrażenie mętnych, a w butelce możemy zobaczyć fragmenty roślinne, często wzbudzają w nas niechęć i obawy. Tymczasem oleje nierafinowane i zimnotłoczone to najlepszy kosmetyk, który możemy zapewnić swojej cerze.