O czym należy pamiętać, biorąc antybiotyki

Antybiotyki czasem są niezbędne, abyśmy mogli powrócić do zdrowia. Bez nich nie jesteśmy w stanie wyleczyć zakażeń bakteryjnych gardła czy krtani. Wbrew obiegowej opinii antybiotyki wcale nie są takie szkodliwe. Te nowoczesne niosą ze sobą mało skutków ubocznych i zwalczają szerokie spektrum potencjalnych patogenów. O czym należy pamiętać, biorąc antybiotyki?

Antybiotyki zwalczają też dobrą mikroflorę jelitową

Niestety, antybiotyki nie działają aż tak wybiórczo, jak byśmy sobie tego życzyli. Zwalczają też dobre bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie zasiedlają nasz przewód pokarmowy. Potrzebujemy ich do prawidłowego procesu trawienia artykułów spożywczych, ale też stanowią one naszą naturalną linię obrony. Zakłócenia jakościowo-ilościowe mikroflory jelitowej mogą prowadzić do infekcji grzybiczych, drożdżaki z rodzaju Candida mają wówczas dogodne warunki do namnażania. W związku z tym przyjmowaniu antybiotyków powinno towarzyszyć zażywanie probiotyków, czyli produktów zawierających starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Warto wdrożyć też do swojej diety więcej mlecznych napojów fermentowanych takich jak jogurty, kefiry czy maślanka.

Po zakończeniu antybiotykoterapii jesteśmy bardziej podatni na zakażenia

Musisz mieć to na uwadze, gdy odstawisz antybiotyki i wrócisz do pracy/na uczelnię. Teraz każde przebywanie z kimś chorym może zakończyć się infekcją. Dlatego wystrzegaj się opieki nad chorym dzieckiem swojej siostry, odwiedzin u koleżanki, której mąż ma jelitówkę etc.

Antybiotyki zawsze należy przyjmować po konsultacji z lekarzem

Nigdy nie bierz ich na własną rękę. Antybiotyki pomagają tylko w przypadku chorób o podłożu bakteryjnym. Nie działają kompletnie na wirusy. Przyjmując antybiotyk na grypę, tylko osłabisz zdolność swojego organizmu do obrony, wyniszczając dobrą mikroflorę jelitową. Ponadto zwiększasz w ten sposób oporność bakterii i w przyszłości, gdy naprawdę zachorujesz na anginę, antybiotyk ci nie pomoże. Będziesz musiała sięgnąć po cięższą artylerię.

Antybiotyki bierzemy zgodnie z zaleceniami

Jeśli masz je brać dwa razy dziennie co 12 godzin przed posiłkiem, to właśnie tak je zażywasz. Nie skracasz ani nie wydłużasz czasu między podaniem kolejnej dawki. Nie połykasz antybiotyku po posiłku, gdyż w ten sposób osłabiasz jego działanie.

Antybiotyki bierzemy do końca, nawet gdy objawy ustąpią

Wiele osób popełnia istotny błąd, odstawiając antybiotyk od razu, gdy objawy choroby ustąpią. Tymczasem część bakterii może pozostać niewybita, namnożyć się i wywołać ponowną infekcję. Miej to na uwadze, ponieważ wówczas ponowne wdrożenie tego samego antybiotyku okaże się nieskuteczne.

Podczas antybiotykoterapii nie wolno pić alkoholu

Alkohol wchodzi bowiem w interakcję z antybiotykiem, nasilając lub osłabiając jego działanie. Poza tym takie eksperymenty mogą zakończyć się uszkodzeniem wątroby. Po prostu na czas trwania kuracji wstrzymaj się z piciem.

Antybiotykoterapia zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych

Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, to na czas brania antybiotyku, musisz zabezpieczać się także prezerwatywami, ponieważ antybiotyk osłabia działanie doustnych środków antykoncepcyjnych. W rezultacie możesz wtedy zajść w ciążę, co jest bardzo niedobre. Stosowanie antybiotyku zwiększa bowiem ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u płodu. Dlatego też zaleca się odsunięcie decyzji o zajściu w ciążę o 2-3 miesiące od zakończenia antybiotykoterapii.