Nowotwór jajnika jest jednym z najczęstszych typów nowotworów, z jakim zmagają się Polki. W czasie leczenia warto zadbać o odpowiednią dietę, tak aby wspierać organizm w walce z chorobą.
Dieta przy raku jajnika nie różni się znacznie od ogólnych wytycznych żywieniowych dla chorych na nowotwór. Jak zatem wyglądają te wytyczne? Po pierwsze, w jadłospisie nie może zabraknąć warzyw i owoców, które wraz z produktami zbożowymi powinny stanowić podstawę diety. Jeśli stosowanie leków powoduje przybieranie na masie ciała jedzone powinny być głównie warzywa i produkty zbożowe w formie pełnoziarnistej. Ostrożnie natomiast należy podchodzić do konsumpcji soków owocowych, zwłaszcza klarownych, które zawierają znacznie mniej błonnika niż całe owoce, a spore ilości cukrów prostych. Ich nadmierne spożycia może zatem przyczynić się do dalszego przyrostu masy ciała. Jakie jeszcze grupy produktów powinny pojawiać się na stole w czasie walki z rakiem jajnika? Takie, które stanowią źródło pełnowartościowego białka. Jeśli w wyniku leczenia pojawiają się biegunki, produkty mleczne należy spożywać w wersjach pozbawionych laktozy. Jeśli to nie pomoże, na czas biegunki należy je przejściowo wyeliminować z jadłospisu. Korzystając z wyżej wymienionych produktów możemy dostarczyć sobie 90 g białka, jedząc jednego dnia we wskazanej ilości wszystkie z następujących produktów: 2 jaja, 200 g piersi z kurczaka, 200 g jogurtu naturalnego, 30 g orzechów włoskich, 200 g białego serka ziarnistego. A co, jeśli apetyt nie dopisuje, a lekarz zaleca zwiększenie ilości białka w diecie? Konieczne może okazać się włączenie do jadłospisu żywności medycznej bogatej w ten składnik, jak np. Resource Protein. Każda butelka tego preparatu odżywczego dostarcza 30% energii z białka, a przy tym kompletu witamin i składników mineralnych. Inne rozwiązanie to dodawanie do klasycznych posiłków, jak zupy czy puree, białka w proszku, np. Resource Instant Protein. Białko w proszku ma ogromną zaletę jaką jest brak wpływu na smak potrawy i możliwość dodania go zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Należy pamiętać, że włączenie do diety żywności medycznej powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Kiedy tyję, a nie chudnę
W przypadku większości typów nowotworów obserwuje się utratę masy ciała. W przypadku nowotworu jajnika ze względu na często wykorzystywane metody leczenia sytuacja może być odmienna. Rak jajnika, dieta odchudzająca – czy to może iść w parze? Nie powinno – dlatego, że głodzenie się w okresie choroby może negatywnie wpłynąć na rokowania i przebieg procesu leczenia. Co zatem robić, aby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym skutkiem ubocznym wpływającym na dobre samopoczucie? Jeśli zależy nam na zatrzymaniu przyrostu masy ciała, przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy zastosować się do zasad prawidłowo zbilansowanej diety. Innymi słowy, postawić na regularne mniejsze posiłki, porcję ruchu, a także unikać produktów słodkich, tłustych i znacznie przetworzonych. Sprzymierzeńcami pozostają nadal warzywa, chude mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych i dobre tłuszcze. Stawiamy zatem na racjonalną dietę wyrzekając się wszelkich głodówek czy, tzw.: „diet cud”. Takie postępowanie powinno przynieść nie tylko krótko-, ale także długofalowe korzyści.
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko.