Chcesz schudnąć? Zmień nawyki żywieniowe!

Chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Musisz dokonać dogłębnej analizy dotychczasowych nawyków żywieniowych i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakich grzechów dietetycznych dopuszczasz się na co dzień? Co jest twoim głównym problemem? Nie potrafisz oprzeć się słodyczom? A może nie jesz śniadania i zaspokajasz głód, jedząc obfitą kolację? Dietetycy są zgodni. Najlepsze rezultaty osiągają te osoby, które jedzą częściej, ale mniej. Do tej pory twoje menu składało się z obiadu i kolacji? Nadeszła pora, aby to zmienić.

Rano przygotuj sobie pożywne śniadanie, w tej roli doskonale sprawdzi się owsianka i kanapki przygotowane z wykorzystaniem chleba pełnoziarnistego. Nie odmawiaj sobie przedpołudniowego posiłku. Obiad powinien być sycący. Na podwieczorek możesz przygotować sobie sałatkę owocową. Pamiętaj jednak o tym, iż bita śmietana podnosi kaloryczność tej zdrowej przekąski. Nie musisz rezygnować z kolacji, zadbaj jednak o to, by na talerzu znalazły się lekkie potrawy, np. kanapki z twarożkiem i warzywami. Ostatni posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed snem. Jeśli kładziesz się po północy, możesz zjeść kanapkę o 22. Teoria, iż 18:00 to idealna pora na kolację, nie zawsze znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Jeśli późno chodzisz spać, nie będziesz potrafiła odmówić sobie kolejnego, sycącego posiłku. Prędzej czy później ulegniesz pokusie i sięgniesz po łatwo dostępny pokarm. Niewykluczone, że wbrew wcześniejszym postanowieniom zdecydujesz się na… chipsy.

Czy od owoców można przytyć?

Choć owoce są zdrowe, warto zachować umiar. Winogrona i dojrzałe banany stanowią bogate źródło cukrów prostych, a ich nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Możesz jeść wszystko pod warunkiem, że kierujesz się zdrowym rozsądkiem. Kilogram winogron to bomba kaloryczna. Dla organizmu nie ma znaczenia pochodzenie substancji energetycznych. Sacharoza pochodząca z ciastek ulega takim samym przemianom biochemicznym jak cukier obecny w owocach. Organizm magazynuje nadwyżkę, a my zaczynamy skarżyć się na oponkę na brzuchu.

Chcesz schudnąć? Zmniejsz podaż kalorii i zacznij ćwiczyć. Pamiętaj, że systematyczność i wytrwałość stanowią klucz do sukcesu. Chcesz zjeść coś słodkiego? Ulubiony batonik zastąp bananem. Te ostatni oprócz cukru zawiera witaminy i minerały.