Malowanie paznokci uchodzi za domenę kobiet, podobnie jak stosowanie kosmetyków kolorowych niezbędnych do wykonania makijażu. Tymczasem nie zawsze tak to wyglądało. W starożytności mężczyźni malowali paznokcie po to, aby podkreślić swoją siłę, pozycję, władzę lub wezwać bóstwa do pomocy w ważnej bitwie. Obecnie menicure staje się coraz mocniejszym trendem. Po tym określeniem kryje się męski manicure.
Spis treści:
- Jak dziś wygląda męski manicure?
- Malowanie paznokci przez mężczyzn, czyli domena rockmanów
- Menicure u przedstawicieli wolnych zawodów
- Zatarcie podziałów społecznych
- Nowa nisza na rynku beauty
Jak dziś wygląda męski manicure?
Mogłoby się wydawać, że skoro mężczyzna decyduje się zadbać o paznokcie, to ograniczy się do minimum. Pozbędzie się skórek, opiłuje płytkę, nadając jej pożądany kształt i ją wypoleruje, przygotowując w ten sposób do dalszych zabiegów. Dziś menicure to coś więcej. Panowie coraz częściej decydują się na malowanie paznokci. Nie chodzi tutaj wcale o odżywkę do paznokci czy bezbarwny lakier. Męski manicure coraz częściej bazuje na kolorowych lakierach do paznokci, a nawet wzorach!
Malowanie paznokci przez mężczyzn, czyli domena rockmanów
Czy wiesz, że męski manicure swego czasu stanowił wyraz artystycznego buntu wobec rzeczywistości opierających się na stereotypach i sztucznych podziałach? Swoją osobowość i kontestację wobec norm społecznych wyrażali w ten sposób czołowi artyści tacy jak Kurt Cobain (nieżyjący wokalista Nirvany), Freddie Mercury (nieżyjący wokalista grupy Queen) czy David Bowie. Gwiazdy rocka zawsze wykazywały tendencję do płynięcia pod prąd, nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku lidera grupy Maneskin. Damiano David często występuje na scenie w koronkach, spódniczkach, pomalowanych paznokciach i w pełnym makijażu. W ten sposób manifestuje swoje poparcie dla ruchu LGBTQA, ponadto sprzeciwia się stereotypom, które nierzadko rządzą naszym życiem. Na podobne działania od dawna pozwala sobie Michał Szpak. Oprócz fenomenalnego głosu, świetnych piosenek i zjawiskowych występów, jest on znany z troski o swoje włosy, ciekawych wizerunków scenicznych i pomalowanych paznokci. Z czasem do rockmanów dołączyli raperzy. Oni także zdecydowali się na menicure.
Menicure u przedstawicieli wolnych zawodów
Dziś na męski manicure coraz częściej decydują się zwykli faceci, którzy należą do przedstawicieli wolnych zawodów. Wciąż istnieją środowiska, w których nie wypada pokazać się z pomalowanymi paznokciami. W banku czy urzędzie męski manicure może nie przejść. Jednak informatyk czy grafik, który prowadzi własną działalność gospodarczą, może pozwolić sobie na znacznie więcej.
Jakie kolory lakierów do paznokci wybierają mężczyźni?
Skoro malowanie paznokci stało się czynnością, na którą decydują się również mężczyźni, warto przyjrzeć się ich preferencjom. Na jakie kolory emalii decydują się panowie? Z przeprowadzonych badań wynika, że na ogół są to ciemne barwy, które uchodzą za typowo męskie. Zaliczamy do nich czerń, granat, ciemną zieleń czy czerwień. Jeśli męski manicure z wzorami, to najczęściej z tymi przypominającymi ogień. To bowiem symbol grup motocyklowych, który podkreśla przynależność społeczną.
Zatarcie podziałów społecznych
Menicure pokazuje też ważne zjawisko społeczne. Powoli zatarciu ulega podział na to, co męskie i kobiece. Każdy może postawić na to, co mu aktualnie odpowiada. Stereotypy przechodzą do lamusa, choć nie wszędzie. Niemniej silny facet, który jest pewien swej męskości, nie boi się pomalowanych paznokci czy różowych elementów na T-shircie. Te nijak mu bowiem nie zagrażają. Jego siła płynie z jego wnętrza.
Nowa nisza na rynku beauty
W związku z tym, iż panowie sięgają po lakiery do paznokci, na rynku beauty pojawiła się nowa nisza. Firmy kosmetyczne mogą teraz opracowywać nowe formuły i odcienie lakierów do paznokci z myślą o mężczyznach.