Kilka dni świat obiegła wiadomość, iż laureatką Pokojowej Nagrody Nobla została Malala Yousafzai. Nastolatka z Pakistanu jest najmłodszą osobą, której przyznano to zaszczytne wyróżnienie.
W styczniu bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka pt. „To ja, Malala”. Jej bohaterka, a zarazem tegoroczna laureatka Nagrody Nobla, zyskała ogromną popularność, sprzeciwiając się talibom, którzy przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie. W tym regionie, położonym na peryferiach kraju, muzułmańscy ekstremiści chcieli ograniczyć dostęp kobiet do edukacji. Malala nie zrezygnowała z marzeń i tym samym stała się symbolem walki o prawo do nauki.
Walka o prawo do edukacji
Swojej odważnej decyzji nastolatka omal nie przypłaciła życiem. 9 października 2012 roku Malala wracała ze szkoły, do autobusu przewożącego uczennicy, niespodziewanie wkroczyli talibowie i oddali strzał z bliskiej odległości. Początkowo wszystko wskazywało na to, iż młoda Pakistanka nie przeżyje napaści. Ta jednak po raz kolejny udowodniła, jak silna potrafi być wola walki. Malala cudem wyzdrowiała i trafiła do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Dziś 16-latka kontynuuje naukę w Birmingham i nadal walczy o ideały, w które wierzy.
“To ja, Malala”
Książka „To ja, Malala” została napisana w duecie z brytyjską dziennikarką, Christiną Lamb. To niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu. W publikacji poruszono ważny problem społeczny, czyli dostęp dziewcząt do nauki. W „To ja, Malala” ukazano postać ojca, który zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy i nie zgadza się, aby była ona dyskryminowana ze względu na płeć.
Kapituła, która przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla, swój werdykt uzasadniła następująco: „“Mimo młodego wieku Malala już walczyła przez kilka lat o prawo dziewcząt do edukacji i na swoim przykładzie pokazała, że dzieci i młodzież także mogą przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Robiła to w bardzo niebezpiecznych okolicznościach”. Nastolatka została nazwana “główną orędowniczką prawa dziewcząt do edukacji”.