Świat mody uważamy za nieprzewidywalny i otwarty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przez wiele lat panie nie miały do niego dostępu. Dziś coraz częściej moda ma twarz kobiety.

Luksusowym krawiectwem, czyli haute couture, przez lata zajmowali się mężczyźni. To właśnie oni projektowali stroje i wyznaczali światowe trendy. Kobietom przypadła rola krawcowych, które miały zadbać o wykończenie dzieła mistrza.

Kobiece spojrzenie na modę

Kobiety postanowiły walczyć o swoją przestrzeń w świecie mody. Ich starania przyniosły rezultaty na początku XX wieku. Na światowe salony wkroczyły projektantki mody, który zrewolucjonizowały rynek. Mężczyźni rzadko uwzględniali potrzeby swoich klientek. Tworzyli piękne kreacje. Niestety, ich dzieła były niepraktyczne. Okazałe suknie obciążały kręgosłup, podczas gdy gorsety nierzadko doprowadzały do omdleń.

Projekty Coco Chanel

Coco Chanel stworzyła ubrania, które do dziś cieszą się uznaniem kobiet na całym świecie. Jej kreacje łączyły elegancję z prostotą. Stroje Chanel były wygodne. Kobiety aktywne zawodowo chętnie korzystały z jej propozycji. Po raz pierwszy moda stała się przyjaciółką pań. Zniknął ucisk i ciężar. Ich miejsce zajął pragmatyzm. Coco Chanel nadała swoim dziełom kobiecy charakter.

Światowe projektantki

Wśród kobiet, które zrewolucjonizowały świat mody wymienia się: Coco Chanel, Vivienne Westwood, Ninę Ricci, Elsę Schiaparelli, Sonię Rykiel, Miuccię Pradę, Różę Bertin, Jeanne Pacquin, Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet, Madame Gres i Carven. Choć każda z nich żyła w innych czasach, dokonała rzeczy uważanych za niemożliwe. Za ich sprawą emancypacja nie ominęła świata mody. Wielkie projektantki łączyła pasja i kreatywność. Każda z nich wytyczyła nowe szlaki i stworzyła własny, unikatowy styl.