Ofiary mobberek

Kobieta, która jest prześladowana w miejscu pracy zazwyczaj ma wyższe wykształcenie, postrzegana jest jako atrakcyjna. Jest młoda i na początku kariery zawodowej, więc postrzagana jest jako potencjalny wróg, który może objąć stanowisko mobberki.

Ofiara jest odsuwana od innych pracowników, szczegolnie męskich. Za kontakty z nimi jest karana insynuacjami, które poddają w wątpliwość jej moralność i sposób prowadzenia się. Krytykowany jest jej ubiór i wygląd. Szefowa wyznacza każdego dnia inne obowiązki, często niezgodne z predyspozycjami ofiary, a wręcz odsuwa ją od zadań, w których jest dobra.

Sprawczyni często wykorzystuje do mobbingu inne osoby, zazwyczaj bliskich współpracowników i kolegów pokrzywdzonej. Rozpuszcza złośliwe plotki, robi nieprzyzwoite aluzje, wznieca zazdrość. Najczęściej sugeruje, że ofiara przychodzi do niej na skargę i oskarża innych o złą pracę.

Często nasyła innych pracowników, by szpiegowali ofiarę i zdawali jej raport na temat jej poglądów, dnia pracy, życia osobistego. Tworzy też sztuczną atmosferę popłochu i rywalizacji.