Przyczyny choroby
Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Wirus może zostać przeniesiony na partnera seksualnego podczas każdego kontaktu seksualnego (również analnego lub oralnego) odbytego bez użycia prezerwatywy. Do zarażenia może także dojść na skutek użycia tych samych akcesoriów erotycznych bez ich wcześniejszego umycia. Wirus HPV przenosi się podczas kontaktów skórnych – chorobą można zatem zarazić się nawet podczas pieszczot bez penetracji. Pamiętaj, że wirus HPV nie może zostać przeniesiony podczas całowania, przytulania lub dzielenia ręczników, toalety lub sztućców.
Jak zapobiegać kłykcinom kończystym?
- Zawsze zabezpieczaj się za pomocą prezerwatywy. Jest to jedyna metoda antykoncepcji, która zapewnia także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pamiętaj, że kłykcinami kończystymi można zarazić się także podczas seksu oralnego lub analnego oraz pettingu. Każdy kontakt seksualny powinien być zatem zabezpieczony za pomocą prezerwatywy.
- Unikaj dzielenia akcesoriów erotycznych bez ich wcześniejszego umycia lub pokrycia prezerwatywą.
- Jeśli u twojego partnera lub partnerki pojawiły się brodawki weneryczne, nie uprawiaj z nim seksu do momentu całkowitego wyleczenia objawów choroby.
- Wykonaj wraz ze swoim partnerem lub partnerką badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową – będziecie mieli wtedy pewność, że jesteście zdrowi.
Leczenie brodawek
Kłykciny kończyste mogą być leczone za pomocą kremów lub roztworów przeznaczonych do stosowania miejscowego, takich jak na przykład podofilotoksyna lub imikwimod.
Inne sposoby walki z brodawkami wenerycznymi to:
- Krioterapia – zamrażanie brodawek za pomocą ciekłego azotu
- Usuwanie chirurgiczne – wycinanie brodawek za pomocą skalpela
- Elektrochirurgia – usuwanie brodawek za pomocą impulsów elektrycznych
- Usuwanie laserowe – wypalanie brodawek za pomocą lasera
Wymienione metody umożliwiają wyleczenie brodawek wenerycznych. Żaden z tych sposobów nie daje jednak możliwości całkowitego zwalczenia odpowiedzialnego za rozwój choroby wirusa brodawczaka ludzkiego. HPV pozostaje w organizmie nosiciela do końca jego życia, co jakiś czas wywołując nawroty choroby.
Źródło klikmedik.pl