Kandydoza pochwy to infekcja intymna, którą wywołują drożdżaki z rodzaju Candida. Choć nazwa jednostki chorobowej może sugerować rzadko spotykaną dolegliwość, szacuje się, że większość kobiet będzie borykała się z nią przynajmniej raz w życiu. Delegacje to czas, w którym odnotowuje się wzrost zakażeń pochwy drożdżakami z rodzaju Candida. Jak leczyć infekcje intymne, gdy te pojawią się podczas służbowego wyjazdu?
Grzyby drożdżakowate to mikroorganizmy, które naturalnie występują w pochwie. Dopóki ich populacja nie jest zbyt liczna, nie odczuwamy żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Namnażanie drożdżaków z rodzaju Candida ograniczają bakterie kwasu mlekowego, które wchodzą w skład fizjologicznej mikroflory pochwy. Bakterie te posiadają zdolność do przekształcania cukru w kwas mlekowy, dzięki czemu zakwaszają miejsca intymne. Większość drobnoustrojów, w tym patogeny takie jak drożdżaki z rodzaju Candida, nie potrafi rozwijać się w środowisku, w którym panuje niskie pH. Szacuje się, że mikroflora pochwy zdrowej kobiety w 95% składa się z bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Niestety, czasem wskutek stosowania antybiotyków, niewłaściwych środków do higieny intymnej czy występowania chorób przewlekłych dochodzi do zachwiania naturalnej równowagi mikrobiologicznej okolic intymnych. Spadek liczebności populacji bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus wiąże się z utratą naturalnej bariery ochronnej, dzięki czemu drożdżaki z rodzaju Candida mogą się namnażać, powodując stany zapalne pochwy. Najpopularniejszym patogenem wywołującym kandydozę pochwy, w języku potocznym określaną mianem grzybicy pochwy, są drożdże z gatunku Candida albicans. Rzadziej infekcje intymne powodują drożdże z gatunków Candida tropicalis, Candida glabrata i Candida crusei. Drożdże z rodzaju Candida często wywołują infekcje intymne, ponieważ wykazują wysokie powinowactwo do błon śluzowych oraz wilgotnej powierzchni skóry.
Jak rozpoznać grzybicę pochwy?
U kobiet, które nie zmagają się z infekcją intymną, wydzielina z pochwy jest bezwonna, śliska w dotyku, przejrzysta lub lekko biaława. Gdy zmieniają się jej właściwości, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zmagasz się ze stanem zapalnym dróg rodnych. W przypadku infekcji grzybiczej, wywołanej przez drożdże z rodzaju Candida, wydzielina z pochwy staje się biała, pojawiają się w niej grudki, a nasz nos zaczyna rejestrować charakterystyczny słodkawy zapach drożdży. Ponadto kobiety zmagające się z kandydozą często skarżą się na pieczenie i uporczywy świąd miejsc intymnych. Infekcji grzybiczej może też towarzyszyć suchość pochwy, która powoduje dyskomfort podczas zbliżenia i wpływa negatywnie na satysfakcję z życia seksualnego. Wśród objawów mogących wskazywać na kandydozę wymienia się także zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych. Nie zawsze jednak grzybicy pochwy towarzyszy dyskomfort intymny, niektóre zakażenia przebiegają bezobjawowo, dlatego też kobieta dowiaduje się o nich dopiero podczas badania kontrolnego u ginekologa. Ustąpienie objawów kandydozy pochwy nie zawsze oznacza, iż doszło do całkowitego wyleczenia. Niestety, infekcje grzybicze wykazują tendencję do samoistnego wygasania i nawracania.
Wyjazdy służbowe a infekcje intymne
Wyjazdy służbowe sprzyjają nawiązywaniu relacji biznesowych z kluczowymi kontrahentami, podczas nich można w pełni zaprezentować ofertę swojej firmy i w rezultacie doprowadzić do podpisania intratnej umowy. Ponadto podczas delegacji bardzo często odbywają się szkolenia, które pozwalają zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć wiedzę przydatną w wykonywanym zawodzie. Pracownikowi, który podczas wyjazdu służbowego podnosi swoje kwalifikacje, przysługuje nie tylko zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, ale też dieta, która zgodnie z prawem jest zwolniona z podatku dochodowego. Poza niewątpliwymi korzyściami wynikającymi z takich delegacji każdy dłuższy wyjazd wiąże się ze zmianą wody, ręczników w hotelach, korzystaniem z toalet publicznych i hotelowych łazienek, do tego dochodzi zmiana diety i często dodatkowy stres. Wszystko to sprzyja wzrostowi ryzyka infekcji intymnych, w tym drożdżycy pochwy. O czym zatem warto pamiętać podczas wyjazdów służbowych, aby wrócić z nich z podniesionymi kwalifikacjami a nie z zakażeniem intymnym? Bądź ostrożna, korzystając z publicznych toalet i hotelowych łazienek!
Każdy wyjazd pociąga za sobą konieczność korzystania z publicznych toalet. Pamiętaj, aby nie siadać bezpośrednio na desce, nawet jeśli personel bardzo dba o utrzymanie jej w czystości. Korzystanie z toalety na stojąco nierzadko jest bardzo trudne i niewygodne. Na szczęście problem można rozwiązać, zabierając ze sobą w podróż specjalne, jednorazowe nakładki na deskę. W związku z tym, iż są one wykonane z włókien celulozowych, które podlegają biodegradacji, po użyciu możesz spłukać je w toalecie, nie ryzykując przy tym zapchania rury odpływowej. W niektórych hotelach, stacjach benzynowych czy restauracjach takie nakładki są dostępne w toaletach, w przypadku ich braku gruba warstw papieru położona na sedesie też może być nie najgorszym rozwiązaniem. Zdecydowanie jednak lepiej jest korzystać z toalet publicznych, niż przetrzymywać mocz zbyt długo, gdyż to z kolei może doprowadzić do zapalenia pęcherza.
Nie tylko publiczne toalety, ale też hotelowe wanny stanowią źródło potencjalnych patogenów, które mogą przyczynić się do rozwoju kandydozy pochwy. Jeśli nie potrafisz obejść się bez długiej, aromatycznej kąpieli, pamiętaj o tym, aby we własnym zakresie spróbować ją umyć np. żelem pod prysznic i spłukać gorącą wodą a najlepiej, jeśli znajdziesz miejsce w walizce, aby zabrać ze sobą środki czystości i gumowe rękawiczki. Niewątpliwie w warunkach hotelowych najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z prysznica. Patogeny są niewidoczne gołym okiem, dlatego też infekcje intymne stanowią zmorę milionów kobiet na całym świecie.
Wiele hoteli oferuje też swoje salony spa, basen czy jacuzzi. Są to bardzo przyjemne i na pewno relaksujące benefity wyjazdów służbowych, z których żal nie skorzystać. Jak ze wszystkim trzeba jednak i tutaj zachować zdrowy rozsądek. Podgrzewana woda sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów a dysze doprowadzające wodę jeśli nie były dawno czyszczone, mogą być zanieczyszczone grzybami. Aby takie kąpiele były zdrowe, po skorzystaniu z basenu, sauny czy jacuzzi należy dokładnie się umyć najlepiej sprawdzonym kosmetykiem, a profilaktycznie zaaplikować dopochwowy preparat chroniący przed rozwojem zakażenia.
Jak rozwija się grzybica pochwy?
Naturalnie pochwa kobiety składa się w 95% z bakterii z rodzaju Lactobacillus, gatunkiem dominującym są bakterie Lactobacillus rhamnosus, 5% stanowią mikroorganizmy potencjanie patogenne takie jak Escherichia coli, drożdżaki z rodzaju Candida i Gardnerella vaginalis. Fizjologiczne pH pochwy jest kwaśne i wynosi od 3,5 do 4,5, dzięki czemu ogranicza namnażanie potencjalnych patogenów. Niestety, czasem wskutek stosowania antybiotykoterapii, niewłaściwych kosmetyków do higieny intymnej czy w wyniku niewłaściwego leczenia chorób przewlekłych dochodzi do zaburzeń ilościowo-jakościowych w składzie mikroflory pochwy. Gdy liczebność populacji „dobrych” bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus ulega zmniejszeniu, wzrasta pH pochwy, co z kolei sprzyja namnażaniu mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym drożdżaków z rodzaju Candida. Grzybica pochwy manifestuje się białą, grudkowatą wydzielinę i charakterystycznym słodkawym zapachem drożdży. Gdy dostrzeżesz u siebie wyżej wspomniane objawy, to znak, że należy działać szybko, sięgając po sprawdzone preparaty mające za zadanie odbudować naturalną mikroflorę pochwy i przywrócić jej kwaśny odczyn.
Leczenie grzybicy pochwy w trakcie i po delegacji
Podczas delegacji zazwyczaj mamy utrudniony dostęp do opieki medycznej, w związku z tym musimy wstrzymać się z wizytą u ginekologa do czasu powrotu do miejsca zamieszkania. Tymczasem w przypadku grzybicy pochwy należy działać szybko, korzystając ze sprawdzonych środków. W przypadku zwalczania pierwszych objawów infekcji pomocny może okazać się probiotyk ginekologiczny, czyli produkt stosowany dopochwowo zawierający żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii o potwierdzonym działaniu. W związku z tym, iż kapsułki umieszcza się bezpośrednio w miejscu infekcji, zapewniają natychmiastowy efekt. Zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego nie muszą bowiem przemieszczać się przez przewód pokarmowy, lecz dostają dostarczone bezpośrednio do miejsca, na kolonizacji którego nam zależy. Jeśli masz swój sprawdzony produkt w profilaktyce infekcji intymnych, dobrze abyś miała go w takiej sytuacji ze sobą. O ile dostęp do lekarza może być utrudniony o tyle z apteką jest już zdecydowanie łatwiej. W większości aptek w Polsce dostaniesz dopochwowy preparat, który ochroni cię przed infekcją. Aby nie płacić dwa razy, warto postawić na dobry produkt najlepiej będący lekiem OTC – czyli wydawanym bez recepty. Preparat taki może okazać się na tyle skuteczny, że wizyta u ginekologa nie będzie konieczna.
Spośród produktów dostępnych na rynku bezpiecznym i dokładnie przebadanym preparatem probiotycznym jest Lactovaginal®, który ma status leku dostępnego bez recepty. Latovaginal® jest probiotykiem dopochwowym najczęściej polecanym przez lekarzy, a przez zaufanie jakim darzą go konsumentki i skuteczność jaką gwarantuje, jest obecny w większości polskich aptek i to od wielu lat. Substancję czynną leku Lactovaginal® stanowią bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus 573. Wymieniony szczep odpowiada naturalnej, mającej właściwości ochronne, florze bakteryjnej występującej w pochwie. Bakterie zawarte w Lactovaginal® rozkładają obecny w pochwie glikogen do glukozy, którą następnie wykorzystują w procesie fermentacji – jej produktem jest, niezbędny dla zdrowia intymnego, kwas mlekowy zakwaszający miejsca intymne. Kwaśny odczyn pochwy (pH 3,5 – 4,5) hamuje wzrost bakterii chorobotwórczych. Lactovaginal® zawiera szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane na Polkach. Jest to niezwykle istotne, ponieważ preparaty probiotyczne przynoszące świetne rezultaty za granicą, u Polek mogą w ogóle nie wykazywać efektów klinicznych. Lek Lactovaginal® charakteryzuje się wysoką koncentracją bakterii kwasu mlekowego – 109 CFU (jest to oznaczenie jednostek tworzących kolonię), dzięki czemu jego stosowanie odgrywa kluczową rolę przy odbudowie mikroflory pochwy. Ważne jest to, że to jeden z niewielu probiotyków, który nadal ma żywe, a nie wysuszone szczepy bakterii. Dlatego najlepiej przechowywać go w lodówce, kapsułka tworząca osłonkę leku pozwala na przechowywanie produktu do czterech tygodni poza lodówką, dlatego można go bezpiecznie zabrać na wyjazd. Produkt jest też bardziej ekonomiczny niż inne dostępne na rynku, gdyż opakowanie zawiera 10 kapsułek. Nawet jeśli chcesz zrobić pełną siedmiodniową kurację, pozostają 3 kapsułki, które zawsze warto mieć na wypadek, gdy będziesz potrzebowała szybkiego ratunku na pierwsze objawy infekcji, czyli pieczenie, szczypanie czy kłucie w okolicach intymnych. Oprócz zastosowania profilaktycznego Lactovaginal® stosuje się też leczniczo przy upławach i po zakończeniu antybiotykoterapii, jego zadaniem jest wówczas wyeliminowanie bakterii patogennych i odbudowanie zdrowej, chroniącej od infekcji flory bakteryjnej.
Jeśli pomimo stosowania dobrego probiotyku ginekologicznego, objawy grzybicy pochwy nie ustępują, należy zapisać się na wizytę u ginekologa. Najprawdopodobniej zadziałałyśmy zbyt późno, lub mamy do czynienia z poważną infekcją wymagającą leczenia lekami wydawanymi na receptę. Specjalista po przeprowadzeniu badań i szczegółowego wywiadu wybierze leki adekwatne do twojej przypadłości. Po każdym leczeniu specjalistycznymi lekami, warto pamiętać o odbudowy naturalnej mikroflory pochwy, ale też przewodu pokarmowego. Leki przeciwgrzybicze bardzo często eliminują nie tylko przyczynę infekcji – drożdżaki z rodzaju Candida, ale też „dobre” bakterie kwasu mlekowego. W związku z tym po zakończeniu leczenia warto wzmocnić naturalną barierę ochronną pochwy, stosując probiotyki ginekologiczne np. lek Lactovaginal®, a do diety na kilka dni wprowadzić kefir czy maślankę.
Abyś miała pewność, wybierając lek dostępny bez recepty, sprawdź, co jest napisane na ulotce czy na stronie producenta. Produkt, który stosujesz powinien mieć skuteczność potwierdzoną badaniami a nie reklamami. Dla przykładu skuteczność działania leku Lactovaginal® potwierdzają polskie badania, które wykazały, iż jego stosowanie po uprzednim leczeniu stanów zapalnych pochwy środkami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi oraz przeciwgrzybiczymi powoduje zmniejszenie liczby mikroorganizmów chorobotwórczych, przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej w pochwie oraz normalizację wydzieliny z pochwy. W celu uzyskania efektu terapeutycznego zaleca się stosowanie od 1 do 2 kapsułek dziennie przez okres tygodnia. W razie potrzeby kurację można powtórzyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Lek Lactovaginal® ma postać kapsułek, które należy umieścić głęboko w pochwie, zachowując przy tym zasady higieny osobistej. Niezależnie od przyczyn i objawów infekcji nie można jej lekceważyć, warto wybierać skuteczne i sprawdzone rozwiązania, kierując się opinią ekspertów.
Więcej informacji nt. probiotyków ginekologicznych dostępnych bez recepty znajdziesz w artykule oraz na www.lactovaginal.pl
Pamiętaj, aby przed użyciem probiotyku ginekologicznego zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.