Są autorzy, którzy, co rusz raczą nas nowymi dziełami. Jedną z takich osób jest bez wątpienia Remigiusz Mróz. Mróz w swojej twórczości nie ogranicza się do jednego gatunku literackiego. Niemniej wszystkie jego książki łączy suspens i wartka akcja. Pisarz ten wzbudza zainteresowanie nie tylko w naszym kraju. Najlepszym tego dowodem jest to, że jego książki zostały przełożone m.in. na czeski, węgierski, japoński czy niemiecki! Do znanych tytułów z pewnością można zaliczyć historię o Joannie Chyłce. Seria ta doczekała się ekranizacji w telewizji TVN, jest też dostępna w formie audiobooków. Czy wszyscy jednak wiedzą, jaka jest kolejność serii z panią mecenas?
O co chodzi?
Zacznijmy od początku – książki o Joannie Chyłce należy klasyfikować jako sensacyjne powieści kryminalne. Każda książka poświęcona jest konkretnej sprawie. Jak się można domyślić, nie są to łatwe sprawy. „Kasacja” to część, w której rozpoczyna się akcja. Poznajemy mecenas Chyłkę, jak i aplikanta Kordiana Oryńskiego, który rozpoczyna pracę w Żelazny & McVay w Warszawie – niezwykle prestiżowej kancelarii prawniczej. Jest to oczywiście miejsce pracy pani adwokat. Adwokat, która musi zmierzyć się z głośną historią – historią, która wydaje się klarowna. Pewien mężczyzna prawdopodobnie zabił dwie osoby i spędził ze zwłokami we własnym mieszkaniu aż 10 dni. Po przegranej sprawie Chyłka próbuje jednak skierować wyrok do kasacji. Z kolei w części dotyczącej Inwigilacji poznajemy historię chłopca, który zaginął podczas wakacji w Egipcie. Dziecko zupełnie niespodziewanie dla wszystkich odnajduje się w Warszawie. Tyle że chłopak posługuje się innym imieniem i nazwiskiem. Co więcej, utrzymuje on, że nie jest zaginionym dzieckiem.
Książki o Joannie Chyłce od samego początku zaczynają się od ogromnego napięcia, które z czasem zaczyna tylko rosnąć.
Pięć sezonów serialu
Serial zakończył się w kwietniu tego roku. Mieliśmy 32 odcinki, na które złożyło się 5 sezonów o następujących tytułach (w kolejności emisji):
- Chyłka. Zaginięcie,
- Chyłka. Kasacja,
- Chyłka. Rewizja,
- Chyłka. Inwigilacja,
- Chyłka. Oskarżenie.
Wiele osób kolejność tą może utożsamiać z książkami Remigiusza Mroza, ale nie należy na tę serię patrzeć w taki właśnie sposób.
Siedemnaście części książek
Przede wszystkim pierwsza część przygód mecenas Chyłki to „Kasacja”. Drugą częścią było „Zaginięcie”. Dalej rzeczywiście była „Rewizja”, ale później Remigiusz Mróz napisał książkę o tytule „Immunitet”. Kolejne dwie części to „Inwigilacja” i „Oskarżenie”. Osoby rozczarowane decyzją stacji o niekontynuowaniu historii Joanny Chyłki muszą wiedzieć, że ekranizacja dotyczyła namiastki tego, co mamy w książkach. Seria o Joannie Chyłce ma siedemnaście części! Oprócz wymienionych tytułów mamy następujące książki (w kolejności wydawania):
- Testament,
- Kontratyp,
- Umorzenie,
- Wyrok,
- Ekstradycja,
- Precedens,
- Afekt,
- Egzekucja,
- Skazanie,
- Werdykt,
- Zarzut.
Czy na tym się zakończy? Początek historii Joanny Chyłki to 2015 rok. Od tego momentu pojawiały się dwie książki rocznie. Jeżeli to tempo zostanie zachowane, to jeszcze w tym roku powinniśmy usłyszeć o kolejnej książce. Dla Remigiusza Mroza nie ma rzeczy niemożliwych. Książki o Joannie Chyłce można znaleźć w wielu księgarniach. Ponadto można też zdecydować się na wysłuchanie jego powieści kryminalnych w formie audiobooka, czego przykładem jest Chyłka Umorzenie audiobook. Dzięki audiobookom każda zainteresowana osoba może przenieść się do kryminalnego świata. Świata, w którym niekoniecznie wszystko jest takie, jak się wydaje.
Czy Chyłka ponownie może zagościć na antenie?
Być może są osoby, które zastanawiają się nad tym, czy jest szansa, iż serial kiedyś wróci na antenę TVN z nowymi odcinkami. Na ten moment raczej nic na to nie wskazuje, choć ekranizacja książek Mroza okazał się hitem. Najlepszym tego potwierdzeniem fakt, że pierwsze trzy sezony zostały nominowane do Orłów (kategoria Najlepszy filmowy serial fabularny). Poza tym oprócz pięciu sezonów serialu pojawił się dokument o ogólnopolskim fenomenie Chyłki.
Wszystko, co dobre szybko się kończy, ale nie dotyczy to książek Remigiusza Mroza – także tych poświęconych Joannie Chyłce.