Artykuły Moda

Jak znaleźć pieniądze na ubrania wysokiej jakości?

Julia Kicova z Unsplash

Ubrania wysokiej jakości stanowią marzenie wielu kobiet na całym świecie. Która z nas nie chciałaby nosić świetnie skrojonej marynarki z lnu? Niestety, nie każda z nas zarabia dostatecznie dużo, aby móc wejść do prestiżowego butiku i kupić ubranie wysokiej jakości o designerskim charakterze. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie sprawisz sobie lnianej marynarki, wełnianych spodni czy kaszmirowego swetra. Klucz do sukcesu stanowi planowanie i świadome zakupy. Jak znaleźć pieniądze na ubrania wysokiej jakości?

Spis treści:

  1. Spodnie i sukienki wysokiej jakości służą nam przez lata!
  2. Kupowanie tanich ubrań to nie oszczędność!
  3. Ile pieniędzy można przeznaczyć na zakup ubrań? Planowanie domowego budżetu
  4. Wyznaczenie celu motywuje do oszczędzania
  5. Wydatki na ubrania – jak je analizować?
  6. Jak znaleźć pieniądze na ubrania wysokiej jakości? Odsprzedaj nieużywaną odzież
  7. Odzież wysokiej jakości z second handów
  8. Marki premium i wyprzedaże

Spodnie i sukienki wysokiej jakości służą nam przez lata!

Dlaczego tak bardzo zachęca się do tego, aby sięgać po ubrania wysokiej jakości? Niewątpliwie wynika to z kilku powodów. Te zazwyczaj są znacznie lepiej wykonane, przez co nie płowieją po pierwszym praniu, nie kurczą się i nie mechacą. W rezultacie możemy je nosić przez wiele lat. Stanowi to sporą oszczędność dla naszego portfela i środowiska. Ubrania niskiej jakości często zakładamy 3 razy, po czym te do niczego się nie nadają i sięgamy po nowe. W ten sposób napędzamy fast fashion i przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Marnujemy też ograniczone zasoby, w tym wodne i energetyczne.  Ponadto ubrania lepszej jakości lepiej układają się na sylwetce i są milsze w dotyku. Często też wyprodukowano je z certyfikowanych tkanin, przez co nie są zanieczyszczone pestycydami. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że nawet wielkim domom mody zdarza się sięgać po bawełnę z upraw, na których nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa i wykorzystywano dzieci.

Kupowanie tanich ubrań to nie oszczędność!

Bardzo często zdajemy sobie sprawę, że lepiej zainwestować w droższą bluzkę czy spodnie. Nie wiemy jednak, jak znaleźć pieniądze na ubrania wysokiej jakości. Tymczasem należy przeanalizować swoje nawyki zakupowe. Wiele z nas kupuje dużo tanich ubrań, np. topów za 20 zł. Wydaje nam się, że sporo zaoszczędziliśmy, a tymczasem tylko zmarnowaliśmy pieniądze. Załóżmy, że kupiłaś 5 topów po 20 zł i 3 pary spodni po 40 zł. Łącznie wydałaś 220 zł. Jednak kupione przez ciebie ubrania zniszczyły się po 2-3 praniach. Na dodatek niektórych z nich nie nosisz, bo kiepsko leżą lub są nieprzyjemne dla skóry, bardzo mocno się w nich pocisz.  W rezultacie wyrzuciłaś 220 zł w błoto, a mogłabyś spożytkować tę kwotę na zakup jednej rzeczy wysokiej jakości, np. markowych jeansów na wyprzedaży.

Ile pieniędzy można przeznaczyć na zakup ubrań? Planowanie domowego budżetu

Specjaliści od finansów twierdzą, że z zakupami ubrań nie należy przesadzać. Aby nasz budżet się spiął, można wydawać na nie maksymalnie 10% dochodu.  Dla osób mało zarabiających to niewielkie sumy, ale nawet one mogą oszczędzać na ubrania wysokiej jakości. Nie kupujemy ich przecież codziennie. Jeśli mamy dobrej jakości jeansy i bluzki, możemy nosić je na co dzień, regularnie piorąc bez żadnego uszczerbku. Ponadto z pomocą przychodzą nam second handy i wyprzedaże.

Wyznaczenie celu motywuje do oszczędzania

Odmawianie sobie zakupów często negatywnie wpływa na humor. Czujemy, że ciągle się poświęcamy, pracujemy tylko na opłaty i nic nie mamy z życia. W związku z tym warto wyznaczyć sobie cel, który zmotywuje nas do unikania pochopnych decyzji zakupowych. Zrób screeny ubraniom wysokiej jakości, na które oszczędzasz. Te mogą też w międzyczasie potanieć.

Wydatki na ubrania – jak je analizować?

Wydatki na ubrania i dodatki modowe warto regularnie analizować. Sprawdź, co kupujesz najczęściej, ile na to wydajesz w skali miesiąca i jak bardzo korzystasz z poszczególnych rzeczy. Może się okazać, że gdy kupujesz w second handach ubrania wysokiej jakości, nosisz je częściej niż designerskie rzeczy z sieciówek, które cię gniotą, drapią lub kiepsko się układają. To pokazuje, w jakim kierunku należy podążać.

Jak znaleźć pieniądze na ubrania wysokiej jakości? Odsprzedaj nieużywaną odzież

Każda z nas ma w szafie sporo nieużywanych ubrań. Mogą to być łupy wyprzedażowe, które kupiłyśmy pod wpływem chwili, po czym nawet nie oderwałyśmy z nich metek. Niektóre rzeczy dość szybko nam się znudziły, a teraz tylko zalegają na dnie szafy. Warto się ich pozbyć. Odsprzedając je w internecie lub lokalnie, zyskasz nie tylko pieniądze, ale też więcej miejsca w szafie. Oczywiście, rzeczy z sieciówek nie są tyle warte co te, które zostały stworzone przez projektantów. Niemniej nawet w ich przypadku można odzyskać część poniesionych nakładów. Te pieniądze mogą nam posłużyć do zakupu ubrań wysokiej jakości.

Odzież wysokiej jakości z second handów

Czy wiesz, że lumpeksy, które aktualnie przeżywają renesans, stanowią źródło ubrań wysokiej jakości? Można je kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Np. wełniane swetry są w nich często dostępne za 20 zł. Owszem, czasem widać na nich zmechacenia, ale można się ich pozbyć, sięgając po golarkę do ubrań. Także lniane koszule luksusowych marek są tam dostępne już za kilkanaście złotych. Często mają jednak oderwane metki, przez co musimy zdać się na dotyk. Można go wytrenować, buszując w lumpeksach. Im więcej ubrań dotykasz, tym łatwiej umiesz rozpoznać te wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Marki premium i wyprzedaże

Nawet marki premium organizują wyprzedaże sezonowe. To, co się podczas nich nie sprzeda, trafia następnie do outletów. To doskonała okazja, aby kupić bazowe ubrania premium za niewielkie pieniądze. Jeśli nie będziesz wydawać ich na marnej jakości topy i spodnie, ponadto wyprzedasz część garderoby, zyskasz niezbędne środki finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *