Jak zaplanować urlop w dobie terroryzmu

Terroryzm jest dziś sporym problemem w Europie. Najbardziej niebezpiecznym miejscem na Starym Kontynencie wydaje się Francja.  Tam regularnie dochodzi do zamachów. Jak zaplanować urlop w dobie terroryzmu?

Ataki terrorystyczne w krajach zachodnich

Jeszcze w latach 90. bez obaw podróżowaliśmy po Europie i wielu popularnych kurortach. Nikt nie bał się wyjazdu do Turcji, Egiptu, Tunezji czy Hiszpanii. Jednak z czasem, gdy media informowały o kolejnych zamachach – World Trade Center, Madryt, Londyn, Barcelona, Paryż, Lyon, Moskwa, zaczęliśmy się bać wyjazdów zagranicznych.

Unikaj niebezpiecznych kierunków podróży

Nie powinniśmy całkowicie rezygnować z urlopu ze względu na panoszący się terroryzm. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Na stronach internetowych MSZ nieustannie pojawiają się informacje o alertach w poszczególnych krajach. Dziś najbardziej niebezpieczny wydaje się wyjazd do Francji, Turcji, Tunezji, Egiptu, Wielkiej Brytanii. Niemniej istnieją kierunki, które są dość bezpieczne. Może to pora, aby odkryć państwa europejskie, które są nieco biedniejsze, ale równie piękne co popularne kurorty?

Bezpieczne kierunki podróży

Bezpiecznym kierunkiem podróży wydają się państwa z południa Europy takie jak Serbia, Macedonia, Czarnogóra, Chorwacja, Bułgaria, Grecja i Cypr. W tych państwach nigdy nie doszło do ataku terrorystycznego. Prawo jest w nich cywilizowane, kobiety traktowane na równi z mężczyznami. Są to państwa o zbliżonej kulturze i mentalności do naszej. Nie musimy się tam bać aktów terroru, mamy dostęp do wielu zabytków i atrakcji turystycznych. Wyjazd  do tych krajów jest stosunkowo tani.

Kraje względnie bezpieczne

Dużą popularnością cieszą się także Albania oraz Bośnia i Hercegowina. Choć są to państwa zamieszkane przez muzułmanów, to ich kultura jest bliższa europejskiej niż islamskiej. W krajach tych nie dyskryminuje się kobiet, nie trzeba obawiać się, że za krótkie szorty trafi się do aresztu, a w przypadku padnięcia ofiarą przemocy, samej zostanie się ukamieniowaną.  Tirana jest dość bezpiecznym miejscem, niemniej w Albanii trzeba uważać na mafiosów handlujących bronią, dlatego lepiej nie zapuszczać się w podejrzane rejony z dala od stolicy kraju. Do Albanii warto pojechać na zorganizowany wypoczynek, ponieważ wówczas jesteśmy w pełni bezpieczni. Kraj ten powoli zaczyna żyć z turystyki i zależy mu na tym, aby turyści byli dobrze traktowani. Bośnia i Hercegowina też ma wiele pięknych miast do zwiedzenia, ale poza Sarajewo lepiej pojechać zorganizowaną ekipą.

Urlop w krajach nadbałtyckich

Także kraje nadbałtyckie – Estonia, Litwa i Łotwa stanowią bezpieczny cel wakacyjnych podróży. Nigdy nie doszło w nich do ataków terrorystycznych. Ich ryzyko jest porównywalne jak w Polsce. Są to kraje z naszego kręgu kulturowego, w którym doskonale funkcjonuje policja i na ulicach możemy czuć się w pełni bezpiecznie.

Wycieczka do Argentyny

Jeśli dysponujesz większą sumą pieniędzy, może odwiedzić Argentynę lub Chile. To także kraje bezpieczne, wolne od terroryzmu, bliskie nam kulturowo. Kobieta nie jest w nich gorszym obywatelem. Można bezpiecznie zwiedzać, opalać się i podziwiać piękno przyrody.

Izrael względnie bezpieczny

Izrael z jednej strony jest krajem ogarniętym konfliktem zbrojnym z Palestyną. Z drugiej od lat wyszkolił świetnie prosperującą armię i korzysta z najnowszych systemów wczesnego alarmowania. Paradoksalnie w Izraelu jest dziś bezpieczniej niż na ulicach Paryża czy niemieckich miast. Niemniej Izrael lepiej zastąpić bardziej bezpiecznym kierunkiem podróży, np. Czarnogórą.