Kuchnia Wyposażenie kuchni

Jak wybrać dobrą lodówkę?

W czasach w których żyły nasze babcie najważniejszym elementem domu był stół. Świat nieustanie jednak się zmienia, dlatego na chwilę obecną największą uwagę poświęca się… lodówce!

W czasach w których żyły nasze babcie najważniejszym elementem domu był stół. Świat nieustanie jednak się zmienia, dlatego na chwilę obecną największą uwagę poświęca się… lodówce!

Przed jej zakupem należy dokładnie przeanalizować nie tylko nasze możliwości finansowe ale przede wszystkim funkcjonalność przyszłego zakupu. Cena powinna być adekwatna do jakości. Aby dokonać zakupu, z którego będziemy zadowoleni jeszcze przez wiele następnych lat, powinniśmy dokładnie zapoznać się z rodzajami lodówek, ich wadami, zaletami oraz dostępnymi funkcjami.

Klasa energetyczna

Lodówka jest urządzeniem, które bez przerwy podłączone jest do prądu. Jego ciągła praca może więc sprawić, że dotychczas otrzymywane rachunki mogą znacznie wzrosnąć wprawiając nas w niemałe zdumienie.
Parametry oznaczające zużycie energii elektrycznej zostały ustalone przez Unię Europejską. Informacja taka znajduje się na przodzie każdej lodówki w postaci naklejki, na opakowaniu oraz w instrukcji obsługi. Wprowadzona uniwersale skala, ułatwia wybranie odpowiedniego modelu.
A – poniżej 55 % (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
B – między 55% a 75%
F – między 120% a 150%
G – powyżej 150%

Zamrażalnik

Producenci oferują swój sprzęt w wersji zarówno z zamrażalnikiem jak i bez. Trzeba jednak przyznać, że nieposiadanie silnie schładzającej przestrzeni w lodówce może być kłopotliwe np. jeśli organizujemy przyjęcie i pragniemy zrobić kostki do lodu. Dlatego na chwilę obecną w sklepach prezentowane są trzy odmiany: lodówki z dolnym zamrażalnikiem oraz lodówki z górnym zamrażalnikiem i same zamrażalniki. Wybierając lodówkę, kierujmy się swoją wygodą.

Otwieranie lodówki

W Polsce najbardziej popularne są lodówki jednodrzwiowe , które otwierają się w prawą stronę. Sprawdzają się doskonale w małych pomieszczeniach. Ich ogromną zaletą jest możliwość postawienia ich w zasadzie wszędzie. Są niezwykle praktyczne, ponieważ zawierają również niewielki zamrażalnik.

Z kolei lodówki dwudrzwiowe sprawdzają się w przypadku większej rodziny. Posiadają one oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Cechują się dużą pojemnością.

Stosunkową nowością są drzwi typu side by side. Lodówka wielkością przypomina szafę. Tak samo otwierają się również jej drzwi – mianowicie na zewnątrz. Ten typ służy do przechowywania naprawdę dużej ilości jedzenia oraz produktów mrożonych. Po jednej stronie mamy chłodziarkę, zaś po drugiej zamrażarkę.

Inne ważne aspekty

Wybierając lodówkę warto zwrócić uwagę na to, aby jej praca nie generowała zbyt dużego hałasu. Postarajmy się wybrać taką, która wytwarza hałas poniżej 38 dB.
Producenci lodówek starają się aby ich sprzęt wyróżniał się również dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi codzienne życie. Wybierając to urządzenie w sklepie możemy więc spotkać się z:

– powłoką antybakteryjną, która chroni przed namnażaniem drobnoustrojów

– opcją samorozmrażania, lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok

– systemem no frost , czyli systemem zapobiegającym zbieraniu się i osadzaniu szronu

– ekranem LCD, który służy ustawianiu parametrów

– podajnikami lodu i dozownikami wody

Wybierając lodówkę nie powinniśmy się sugerować jej walorami estetycznymi. Wygląd nie jest najważniejszy. Ważne, aby sprzęt służył nam jak najdłużej oraz ułatwiał życie każdego dnia.

Natalia Herzog

Komentarze (8)

filodendron 2

8 lat temu

Przystępując do kupna tak ważnego sprzętu dobrze być teoretycznie przygotowanym ,bo np. potem można żalować, gdy się kupi lodówkę, która będzie pożerać zbyt dużo prądu.

drobina

8 lat temu

Ciekawe informacje. Przydadzą się przy zakupie nowego sprzętu.

Danusiate

8 lat temu

Też planuję zakup lodówki, więc artykuł dla mnie jak najbardziej na czasie 🙂

Mindi

8 lat temu

Szukam nowej lodówki, wiec z ciekawością przeczytałam ten artykuł. Zraziłam się do lodówki w zabudowie, wiec teraz będę szukała wolnostojącej. Zamrażalnik na dole wydaje się dobrym rozwiązaniem. A najważniejsze jest małe zużycie prądu.

eve

8 lat temu

to swietny artykul ,akurat jestem przed kupnem nowej lodowki bo moja to juz 15 letnia staruszka ,informacje bardzo mi sie przydadza

pati25

8 lat temu

Bardzo ważnnde informacje.Kierujmy się nimi wybierając lodówkę

sirena46

8 lat temu

W związku z remontem kuchni w zeszłym kupiłam nową lodówkę, stara nadawała się już do wymiany.
Oczywiście wybrałam energooszczędną, pojemną z zamrażalnikiem na dole……
Mam nadzieję, że będzie mi służyć długie lata 🙂

    sirena46

    8 lat temu

    W związku z remontem kuchni w zeszłym miesiącu kupiłam nową lodówkę, stara nadawała się już do wymiany.
    Oczywiście wybrałam energooszczędną, pojemną z zamrażalnikiem na dole……
    Mam nadzieję, że będzie mi służyć długie lata 🙂

Zostaw komentarz