W czasach w których żyły nasze babcie najważniejszym elementem domu był stół. Świat nieustanie jednak się zmienia, dlatego na chwilę obecną największą uwagę poświęca się… lodówce!
Przed jej zakupem należy dokładnie przeanalizować nie tylko nasze możliwości finansowe ale przede wszystkim funkcjonalność przyszłego zakupu. Cena powinna być adekwatna do jakości. Aby dokonać zakupu, z którego będziemy zadowoleni jeszcze przez wiele następnych lat, powinniśmy dokładnie zapoznać się z rodzajami lodówek, ich wadami, zaletami oraz dostępnymi funkcjami.
Klasa energetyczna
Lodówka jest urządzeniem, które bez przerwy podłączone jest do prądu. Jego ciągła praca może więc sprawić, że dotychczas otrzymywane rachunki mogą znacznie wzrosnąć wprawiając nas w niemałe zdumienie.
Parametry oznaczające zużycie energii elektrycznej zostały ustalone przez Unię Europejską. Informacja taka znajduje się na przodzie każdej lodówki w postaci naklejki, na opakowaniu oraz w instrukcji obsługi. Wprowadzona uniwersale skala, ułatwia wybranie odpowiedniego modelu.
A – poniżej 55 % (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
B – między 55% a 75%
F – między 120% a 150%
G – powyżej 150%
Zamrażalnik
Producenci oferują swój sprzęt w wersji zarówno z zamrażalnikiem jak i bez. Trzeba jednak przyznać, że nieposiadanie silnie schładzającej przestrzeni w lodówce może być kłopotliwe np. jeśli organizujemy przyjęcie i pragniemy zrobić kostki do lodu. Dlatego na chwilę obecną w sklepach prezentowane są trzy odmiany: lodówki z dolnym zamrażalnikiem oraz lodówki z górnym zamrażalnikiem i same zamrażalniki. Wybierając lodówkę, kierujmy się swoją wygodą.