Prasowanie to czynność, która części z nas sprawia ogromną satysfakcję. Jednak większość osób nie przepada za stosowaniem żelazka. Z tego powodu na co dzień sięga po tkaniny z domieszką syntetyków, dzięki czemu ubrania się nie gniotą. W naszym artykule podpowiadamy, jak ułatwić sobie prasowanie.
Spis treści:
- Czy prasować ubrania przed włożeniem do szafy?
- Woda destylowana do żelazka – kiedy jest potrzebna?
- Czyszczenie stopki żelazka
- Dobra deska do prasowania to podstawa!
- Jak ułatwić sobie prasowanie?
- Steamer, czyli jak szybko wyprasować zwiewną sukienkę
Czy prasować ubrania przed włożeniem do szafy?
Ubrania lniane i bawełniane strasznie gniotą się podczas prania, ale też zwyczajnego użytkowania. Z tego powodu wymagają prasowania. Nie musisz tego robić od razu po ich wypraniu. Jeśli masz małą szafę, odzież i tak się w niej pogniecie. Z tego powodu lepiej jest złożyć bawełnianą sukienkę czy lnianą koszulę, odłożyć ją do szafy i uprasować tuż przed wyjściem. Wiele osób zastanawiając się, jak ułatwić sobie prasowanie, zapomina o tym, że tę czynność należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Jeśli sięgasz po żelazko, gdy zgromadziłaś stertę czystych ubrań po praniu, odczuwasz ogromną zniechęcenie. To sporo pracy, która zajmie ci dobrych parę godzin. Ponadto te ubrania i tak za chwilą się pogniotą, przed założeniem trzeba będzie je jeszcze raz uprasować. Z tego powodu zalecamy oszczędność czasu i prądu. Prasuj daną rzecz tuż przed jej założeniem. Dzięki temu przed deską spędzić zaledwie chwilę.
Woda destylowana do żelazka – kiedy jest potrzebna?
Przygotowanie do prasowania wymaga napełnienia żelazka wodą. Jeśli mieszkasz w mieście, gdzie charakteryzuje się ona wysoką twardością, postaw na destylowaną. Nadmiar minerałów może doprowadzić do odkładania się kamienia, który niszczy żelazko. Nigdy nie prasuj ubrań bez wypełnienia sprzętu wodą, bo go spalisz.
Czyszczenie stopki żelazka
Nie tylko prasujemy różne ubrania, ale też przechowujemy żelazko w różnych warunkach. Niewiele trzeba, aby na jego stopie coś się przykleiło, co roztopi się pod wpływem wysokiej temperatury i pobrudzi nasze ubrania czy pościel. Z tego powodu zawsze zaglądaj na spód żelazka i go oczyszczaj. Jeśli zrobisz to od razu, gdy dostrzeżesz zabrudzenie, unikniesz wielu przykrych niespodzianek.
Dobra deska do prasowania to podstawa!
Także sama deska do prasowania ma znaczenie. Nie chodzi o to, abyś sięgała po produkty renomowanych marek. Zwróć jednak uwagę na to, czy pokrowiec jest dostatecznie gruby, aby na materiale nie odbijała się metalowa konstrukcja deski. To bardzo frustrujące doświadczenie, gdy chcesz pozbyć się zagnieceń, a fundujesz sobie kolejne.
Jak ułatwić sobie prasowanie?
Ubrania zawsze pasujemy zgodnie z instrukcją po lewej stronie, aby uniknąć błyszczących plam materiału. Unikaj zbyt mocnego przygniatania żelazka do tkaniny, gdyż w ten sposób pojawią się po nim nieestetyczne ślady. Ubranie dobrze jest lekko zwilżyć przed prasowaniem. W drogeriach znajdziesz specjalne spraye, które służą do tego celu. Niektóre są nawet perfumowane np. olejkiem eterycznym z lawendy, aby uprzyjemnić ci prasowanie. Lekko wilgotne ubranie zdecydowanie łatwiej poddaje się działaniu żelazka. Niektóre delikatne tkaniny warto zabezpieczać przed działaniem wysokiej temperatury, sięgając po specjalne bawełniane ściereczki.
Steamer, czyli jak szybko wyprasować zwiewną sukienkę
Niektóre z nas nie lubią korzystać z tradycyjnego żelazka. Korzystanie z jego dobrodziejstw wymaga czasu i cierpliwości. Tymczasem steamer rozwiązuje wiele problemów. To pionowa parownica, którą przykładasz w pobliżu powieszonego ubrania, np. sukienki z wiskozy. Pod wpływem pary wodnej zagniecenia zostają zredukowane, a ty zyskujesz ubranie gotowe do założenia. Steamer stanowi świetne rozwiązanie dla tych kobiet, które mają sporo ubrań z wiskozy, lyocellu czy modalu, a nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu.
Zapraszamy do lektury: