Przyjaźń w dojrzałym wieku
Simon Maage z Unsplash

Wartościowa przyjaźń to zdaniem wielu osób ta, która została zawarta w młodym wieku, najlepiej w czasach przedszkolnych lub szkolnych. Oczywiście tego typu relacje warto pielęgnować, ale należy pamiętać, że z wiekiem się zmieniamy. Ktoś, z kim świetnie dogadywałyśmy się, mając lat 10, niekoniecznie podziela nasze wartości, gdy mamy po 30 lat.  Jak wygląda przyjaźń w dojrzałym wieku i czy jest możliwa?

Spis treści:

  1. Czy przyjaźń w dojrzałym wieku jest możliwa?
  2. Co daje nam przyjaźń?
  3. Dlaczego przyjaźń korzystnie wpływa na związek?
  4. Gdzie znaleźć przyjaciela?
  5. Jak zbudować przyjaźń?
  6. Każda przyjaźń jest inna
  7. Odpowiedzialność za przyjaciela

Czy przyjaźń w dojrzałym wieku jest możliwa?

Tak naprawdę wiek nie ma znaczenia przy zawieraniu przyjaźni. Nawet mając 90 lat, możemy poznać wartościowego człowieka i wejść z nim w głębszą relację. Musimy tylko zachować otwartość na drugiego człowieka i postawić na szczerość. Pamiętajmy o tym, że nie da się z kimś zaprzyjaźnić, jeśli cały czas nosimy maskę. Zakładamy, że ta nas chroni przed cierpieniem i negatywną oceną. Jednak osoba, która cały czas udaje perfekcjonistkę i chodzący ideał, nie budzi sympatii. Bije z niej bowiem nienaturalność. Ludzie cenią sobie osoby popełniające błędy, mające swoje wady, ponieważ przy nich sami nie muszą silić się na perfekcjonizm.

Co daje nam przyjaźń?

Przyjaźń odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Jeśli jej nie nawiążemy, trudno będzie nam odnaleźć szczęście w codziennym życiu. To bowiem nie pochodzi z posiadanego majątku czy wysokiej pozycji zawodowej, lecz z relacji międzyludzkich opartych na bliskości i zrozumieniu. Niestety, wykazano, że relacje w pracy i w domu to za mało. Każdy z nas pewnego dnia pójdzie na emeryturę, przez co znajomości z biura przestaną mieć znaczenie. Dzieci też w końcu wyfruną z rodzinnego gniazda i się usamodzielnią. Wówczas może pojawić się poczucie pustki i samotność.

Dlaczego przyjaźń korzystnie wpływa na związek?

Nawet szczęśliwy związek potrzebuje wentylu bezpieczeństwa. Możesz od 30 lat świetnie dogadywać się ze swoim mężem, ale dojrzała przyjaźń zrobi dobrze waszej relacji. Gdy każdy z partnerów ma własne grono znajomych, to związek tylko z tego czerpie. Pojawia się bowiem odskocznia od codzienności. Przez to, że nie wykonujemy z partnerem każdej czynności, jawi się on jako bardziej atrakcyjny. Wciąż możemy dowiedzieć się o nim wielu ciekawych rzeczy. Dojrzała przyjaźń sprawia też, że nie jesteśmy uwiązane do ramienia naszego partnera. Zdejmujemy z jego barków ogromny ciężar w postaci zaspokajania wszystkich naszych potrzeb emocjonalnych.

Gdzie znaleźć przyjaciela?

Okazuje się, że każde miejsce jest do tego właściwe. Możemy spotkać go na porannym joggingu, wyprowadzając psa na spacer, wypożyczając książki w bibliotece, kupując kurtkę w galerii handlowej.  Wystarczy zagadać do drugiego człowieka i przekonać się, czy mamy wspólne zainteresowania lub wartości. Jeśli tak, a rozmowa sama się rozwija, druga osoba wzbudza naszą sympatię, to może warto wymienić się namiarami?

Jak zbudować przyjaźń?

Niewątpliwie tutaj niezwykle istotną rolę odgrywa uwaga. Potencjalnemu przyjacielowi trzeba poświęcić swój czas, okazać zainteresowanie jego sprawami i przeżyciami. Dobra relacja to taka, w której nie wyliczam, ile daję, a ile biorę. Jednocześnie musi pozostać zachowana względna równowaga. Naszym przyjacielem nie jest ktoś, kto tylko bierze, a nigdy nie jest w stanie poświęcić nam czasu na wysłuchanie. Ważna jest też bliskość, z którą mamy coraz większy problem. Boimy się obnażyć, opowiedzieć o swoich problemach, aby nie wyjść na nieudacznika i nie zostać odrzuconym.

Każda przyjaźń jest inna

Dojrzała przyjaźń to przepiękna relacja. Zyskujemy człowieka, z którym możemy dzielić różne rzeczy. Z jednym przyjacielem świetnie nam się dyskutuje, drugiemu chętnie się zwierzamy, a z trzecim mamy wspólne pasje. Pamiętajmy o tym, że jedna przyjaźń się kończy, a druga zaczyna. Nie zawsze wynika to z naszych zaniedbań czy złej woli. Czasem przyjaciele wyjeżdżają za granicę czy do innego miasta, przez co kontakt w naturalny sposób ulega rozluźnieniu. Ponadto zmieniamy się, czasem też pojawia się konflikt wartości.

Odpowiedzialność za przyjaciela

Warto pamiętać, że dojrzała przyjaźń to też odpowiedzialność. Jeśli widzimy, że coś złego dzieje się z drugim człowiekiem, mamy prawo zareagować. Jeśli ktoś nadużywa alkoholu, porozmawiajmy z nim o tym. Przyjaciel zdaje się popadać w depresję? Nie ignorujmy jego spadku nastroju. Bądźmy przy nim w ważnych dla niego momentach, w tym podczas pogrzebu bliskich mu osób.