Jak nosić złotą biżuterię
Cornelia Ng z Unsplash

Z jednej strony złoto stanowi wyraz elegancji i statusu społecznego. Inwestowanie w ten cenny kruszec zawsze się opłaca, także podczas trwającej inflacji. Złoto nie traci na wartości, łatwo można je ze sobą zabrać w podróż i spieniężyć w dowolnej części świata. Niestety, zdarza się, iż biżuteria wykonana z tego kruszcu bywa utożsamiana z kiczem. O ile srebro zawsze wygląda nieco skromniej, szlachetnie i z klasą, o tyle ze złotem można przesadzić. Doskonale ukazuje to przykład partnerek rosyjskich i ukraińskich oligarchów, które słyną z barokowego przepychu. Jak nosić złotą biżuterię, by zawsze wyglądać z klasą?

Spis treści:

  1. Złota biżuteria jako dopełnienie stylizacji
  2. Komu pasuje żółte złoto?
  3. Jak nosić złotą biżuterię?
  4. Minimalistyczna biżuteria ze złota – z czym ją zestawić?
  5. Próba złota ma znaczenie!

Złota biżuteria jako dopełnienie stylizacji

Złota biżuteria może cudownie dopełnić naszą stylizację i postawić w niej kropkę nad „i”. Musimy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach. Biżuteria to niewielki modowy dodatek, który można zabrać ze sobą w podróż, aby za każdym razem lekko zmodyfikować charakter naszego outfitu. Na złote bransoletki czy łańcuszki pozwolić mogą sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli wolisz srebro lub jesteś chłodnym typem urody (zima, lato), postaw na białe złoto. Wyróżnia się ono subtelną i szlachetną elegancją. W naszym stylizacjach prezentuje się nieco dyskretniej. Białe złoto ma chłodny odcień, przez co nie szkodzi zimie czy typowi urody lato. Warto jednak pamiętać, że zapłacimy za nie więcej niż za żółte, które jest znacznie bardziej rozpowszechnione, a przez to tańsze.

Komu pasuje żółte złoto?

Ciepłe typy urody, do których zaliczamy wiosnę i jesień, najlepiej czują się w żółtym złocie. Ich atuty podkreśli też różowe złoto. To często zawiera rubinowe podtony, przez co należy uważać przy dobieraniu pozostałych elementów stylizacji.  Choć dziś można łączyć srebro ze złotem i rose gold, to jednak takie zestawienia bardziej pasują kontrastowym typom urody (zima, wiosna), aniżeli harmonijnym (jesień, lato). Większość Polek lepiej prezentuje się w stonowanych outfitach.

Jak nosić złotą biżuterię?

Pamiętajmy o tym, że złota biżuteria sama w sobie stanowi mocny akcent. Nie powinna zatem rywalizować z wyrazistą bluzką czy sukienką o fantazyjnym kroju. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić złotą biżuterię, postaw na klasyczną elegancję. Biała czy czarna sukienka bodycon, marynarka o klasycznym kroju w neutralnym odcieniu, biała koszula czy granatowa ołówkowa spódnica stanowią doskonałe tło dla tak luksusowego i mocnego dodatku.

Minimalistyczna biżuteria ze złota – z czym ją zestawić?

Jeśli lubisz sukienki z wyrazistym printem, bardzo dobrze odnajdujesz się w fantazyjnych krojach, unikaj dużej biżuterii ze złota. Postaw na prostą celebrytkę czy kolczyki wkrętki w kształcie kuleczek. Taka minimalistyczna biżuteria nie wygląda kiczowato na tle sukienki w kwiaty. Żony oligarchów często łączyły żółte złoto w dużych ilościach z różnokolorowymi kamieniami z krótką sukienką w panterkę, szpilkami, rozjaśnianymi włosami, mocną opalenizną, tipsami i wyrazistym makijażem. W ten sposób uzyskiwały przesadny efekt. Nadmiernie eksponowały swoje bogactwo i prezentowały się karykaturalnie.

Próba złota ma znaczenie!

Złota biżuteria stanowi świetną inwestycję, jeśli jest wykonana z kruszcu wysokiej próby. Ta świadczy o czystości złota. Im wyższa próba, tym więcej czystego złota mamy do swojej dyspozycji. Choć żółte złoto praktycznie w ogóle się nie brudzi, o tyle białe czy różowe potrzebuje specjalnych preparatów czyszczących. Kupując złote kolczyki czy naszyjnik, zwróć uwagę, czy nie jest to przypadkiem pozłacany nikiel. Gdy wskutek eksploatacji zetrzesz wierzchnią część biżuterii, nikiel może dać się we znaki i zacząć cię uczulać.