Artykuły Moda

Dlaczego warto dbać o ubrania?

Dlaczego warto dbać o ubrania

agata herbata z Unsplash

Pielęgnacja ubrań to wciąż temat, któremu poświęcamy zdecydowanie zbyt mało uwagi. Przez to, że nie wiemy, jak prać odzież, ta często ulega zniszczeniu. Niegdyś naprawianie ubrań stanowiło powszechną praktykę. Dziś robi się to stosunkowo rzadko. Tymczasem można w ten sposób uratować sukienki i bluzki, które bardzo lubimy. Dlaczego warto dbać o ubrania?

Spis treści:

  1. Pielęgnacja ubrań przedłuża ich żywotność
  2. Dbanie o ubranie to oszczędność pieniędzy
  3. Ulubione sukienki posłużą ci przez wiele lat
  4. Moda zrównoważona to moda świadoma
  5. Dlaczego warto dbać o ubrania?
  6. Naprawianie ubrań przed ich oddaniem

Pielęgnacja ubrań przedłuża ich żywotność

Odpowiednia pielęgnacja ubrań, na którą składa się m.in. pranie w odpowiednich warunkach, sprawia, że te służą nam zdecydowanie dłużej. Chyba każda z nas ma w szafie jakąś ulubioną sukienkę czy bluzkę, po którą chętnie sięga. Nie chciałybyśmy się z nią pożegnać  po kilku praniach. W związku z tym warto nauczyć się czytać informacje zawarte na metkach i wdrażać je w życie. Większość ubrań jest tylko przepocona. Nie wymagają one usuwania trudnych plam. W związku z tym warto je wyprać w trybie krótkiego prania. To pozwala ograniczyć obroty wirówki do minimum. Ponadto niska temperatura prania sprawia, że ubranie mniej farbuje, a przez to nie traci tak szybko swojego wyjściowego koloru. Niektóre materiały, vide wiskoza, muszą być prane w 30 stopniach, ponieważ inaczej się kurczą. Nie przepadają też za mocnymi obrotami wirówki. Suszarka bębnowa znacznie skraca żywotność naszych sukienek i jeansów. Uszkadza bowiem ich włókna, dlatego stosujmy ją w ostateczności.  Odpowiednia pielęgnacja ubrań pozwala się nimi cieszyć przez długie lata.

Dbanie o ubranie to oszczędność pieniędzy

Gdy bluzka służy ci tylko 3 razy, za chwilę musisz kupić nową. Stanowi to dodatkowy wydatek. Kupując ubrania niskiej jakości za 20 zł, wcale nie oszczędzamy. Długofalowo wydajemy więcej, bo często je wymieniamy. Np. jeśli co miesiąc kupujesz dwa nowe T-shirty za 20 zł, bo poprzednie skurczyły się lub zmechaciły, rocznie wydajesz 480 zł. Za te same pieniądze mogłabyś mieć 4 wysokiej jakości T-shirty, które posłużyłyby ci przez długie lata. Niemniej nawet ubrania najdroższych marek mogą zakończyć swój żywot przedwcześnie, gdy źle je pierzesz lub pielęgnujesz. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać instrukcję na metce.

Ulubione sukienki posłużą ci przez wiele lat

Dlaczego warto dbać o ubrania? M.in. dlatego, że przy obecnym fast fashion bardzo trudno znaleźć kroje i kolory wpisujące się w nasze potrzeby. Np. nagle modny staje się beż i brąz, przez co trudno kupić żywsze odcienie ubrań, a tobie jako typowi kontrastowemu nie pasują takie przygaszone kolory, wokół których aktualnie jest największy szum.  Ponadto jeśli reprezentujesz typ sylwetki stożek, to pasują ci rozkloszowane sukienki. Czasem jednak trudno takowe znaleźć, gdy sklepy zalewają sukienki bodycon.

Moda zrównoważona to moda świadoma

Pielęgnacja ubrań i ich naprawianie to najlepsze, co możemy zrobić w trosce o naszą planetę. Niestety, zdecydowanie zbyt często wyrzucamy odzież. Jej produkcja pochłania ogromne ilości energii, wody i chemikaliów. Przyczynia się też do zanieczyszczenia środowiska gazami cieplarnianymi, te ostatnie zresztą są uwalniane nawet podczas biodegradacji bawełny. Kupujmy zatem odpowiedzialnie. Modne ubrania są dla ludzi, ale trzeba umieć o nie zadbać i naprawiać drobne usterki, aby przedwcześnie nie rozstawać się z daną rzeczą, napędzając w ten sposób fast fashion.

Dlaczego warto dbać o ubrania?

Czy wiesz, że dbanie o ubrania wpływa korzystnie na twoje zdrowie? Ta informacja może cię zaskoczyć, ale w niektórych wyrobach tekstylnych wciąż znajdują się resztki szkodliwych chemikaliów, które przez twoją skórę wnikają do organizmu. Gdy dłużej nosisz dane ubrania, to często je pierzesz, przez co po pewnym czasie są one wolne od toksycznych substancji. Im częściej kupujesz nowe rzeczy, tym więcej masz do czynienia z różnego rodzaju związkami chemicznymi, które budzą ogromne kontrowersje w świecie naukowym.

Naprawianie ubrań przed ich oddaniem

Dbanie o ubranie powinno wejść nam w krew. Nawet gdy nie nosimy już jakiejś sukienki, warto przyszyć do niej guzik, który odpadł, aby móc ją komuś oddać. Może nam już nie sprawia żadnej przyjemności, ale przecież może posłużyć komuś innemu, zmniejszając w ten sposób ślad węglowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *